V lednu jsme začali plnit tradiční předsevzetí, které spočívá ve zhlédnutí co nejvíce kvalitních filmů a seriálů, zahrání co nejvíce zábavných her a přečtení co nejvíce zajímavých knih. Náš pokrok je již po prvním měsíci znatelný a můžeme ho i příhodně promítnout do letošní první epizody obvyklé rubriky o nejlepších měsíčních titulech. V pravidelném servisu nebude chybět výčet nejlepších lednových titulů spolu s výhledovým oknem na nejočekávanější únorové věci ze světa zábavního průmyslu. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.
1. V zajetí geografie
Jedna z těch vynikajících naučných knih, která čtenáře podrobně a srozumitelně seznámí s důležitým tématem okolo světové geopolitiky. Horké světové zóny, současné a budoucí oblasti státních „třenic“, problematika umělého vytváření hranic. Tyto a mnohé další okruhy popisuje autor Tim Marshall ve své prvotině, která se stala oprávněně i celosvětovým bestsellerem.
V zajetí geografie: minirecenze
2. Bod varu
Intenzivní, napínavé a dechberoucí filmy se nemusejí odehrávat výhradně v prvoplánově turbulentních prostředích typu válečné fronty, nýbrž i ve zdánlivě banálním interiéru. Například v kuchyni. Ta zobrazená ve snímku Bod varu má k nějakému pohodovému a uvolněnému pracovnímu prostřednictví na staré dobré anglické míle daleko. Podmanivý snímek.
3. Rudý vrabčák
Podstatné rozšíření atraktivního špionážního východoevropského vlivu čtvrtému dílu prospělo. Černohumorné hrátky ruských a jiných špiclů se holt neztratí ani v extraterestriálním nekonečném vesmíru a mají svou nepopiratelnou hodnotu. Především pro mimozemské pány nově zavedené lidské sekce, která se pustí do křížku s partou kapitána Bouchače a lorda Mrdáka. O nebezpečnou zábavu je nádherně postaráno.
4. Po životě: třetí řada
Občas příjemně melancholicky uhlazená a občas šmirglově drsná výpověď o vyrovnávání se se ztrátou blízkého v ospalém anglickém maloměstě, kde nikdy nezachází slunce. Malý velký projekt Rickyho Gervaise zaručeně vzbudí emoce a ponoukne k zamyšlení. Je velkým uměním povědět hodně za krátkou dobu. Jedinečnému osobitému projektu se tohle beze zbytku daří.
5. Gloomhaven
Aneb jak perfektně převést skvostnou deskovku do možná ještě zdařilejší počítačové verze. Luxusní zábavné herní mechanismy výtečně fungují i ve světě nul a jedniček a navíc se podstatně vylepšila plynulost hry. Herní den tak není omezen na jednu-dvě partie s náročnou přípravou a vyhodnocováním, ale dá se klidně stihnout i dvakrát až třikrát tolik scénářů denně. A to je prostě nezanedbatelná výhoda.
Čas na připomenutí dalších výborných lednových titulů. Viděli jsme hned několik westernů. Dva filmové a jeden seriálový. Filmové westernové duo sestává z filmů Síla psa a Old Henry. Oba filmy stojí za zhlédnutí, přičemž onen druhý jmenovaný definitivně patří mezi nejlepší novodobé počiny žánru. Seriálovým westernem je pro nás Yellowstone, konkrétně jeho čtvrtá sezóna, která byla opět značně zábavná a jen těsně se neumístila nahoře v naší top pětce. Bavila nás i šestá (závěrečná?) řada space opery Expanze a samozřejmě i všechna ta nová krev, kterou prolil Dexter. Zvídavým knihomolům ještě můžeme doporučit vynikající Českou knihu rekordů, kde se dozví o naší zemi první i poslední věc.
V rámci světa filmů se můžeme v únoru těšit například na krimi drama Ulička přízraků (1. 2.), dále na dobrodružný akčňák Uncharted, detektivku Smrt na Nilu (oba od 10. 2.), a také ještě i na akčňák Pěstní msta (17. 2.). Z nadcházejících seriálů nás nejvíce zajímá životopisné drama Pam a Tommy (2. 2.), akční krimi thriller Reacher (4. 2.), čtvrtá řada Úžasné paní Maiselové (18. 2.) a historická rubanice Vikingové: Valhalla (25. 2.). A co bychom si chtěli v únoru zahrát? Akční sci-fi adventuru Horizon Forbidden West (18. 2.) a rpgčko Elden Ring (25. 2.). O co je únor kratším měsícem, o to by mohl být i měsícem nabitějším. Budoucnost vypadá slibně. Mějte se fajně a příště opět na počtenou!
Nejnovější komentáře