Elden Ring

Platforma: pc, PS 4, PS 5, Xbox One, X, S

Na fantasy rpgčko Elden Ring od studia FromSoftware netrpělivě čekalo nejen nemalé množství fandů série Dark Souls, nýbrž i mnozí další hráči, které nalákala ona obrovská a silně gradující vlna očekávání. Elden Ring měl být pokračovatelem zmiňované legendární série, přičemž měl nabídnout podstatně otevřenější svět, který sám o sobě představuje veliké lákadlo, jelikož s ním jde ruku v ruce i větší míra přístupnosti zmiňovaným nováčkům. Tradiční vylepšování postavy před zásadními souboji s bossy skrze decimaci řadových protivníků je totiž oproti některým dřívějším hrám od FromSoftware podstatně zábavnější a variabilnější. Právě díky jedinečnému, rozsáhlému a zpočátku takřka kompletně přístupnému hernímu světu.

Herní univerzum Elden Ring je jednou z největších předností hry. Ona klasická soulsovská jinakost naplno sálá i ze zdejšího brutálního světa. Čarokrásné přírodní lokace s monumentálními orientačními body, zničené atmosférické pustiny či početné potemnělé kobky a jeskyně jsou pomocí osobitého a pověstně propracovaného designu krásně plynule propojené a dohromady tvoří vskutku zábavné herní „hřiště“. Na tom se nachází nejen početné panoptikum řadových monster, minibossů a gigantických protivníků, ale i množství bezpečných míst obývaných npc postavami, které plní funkci obchodníků či zadavačů úkolů. Klasická strohost celého herního systému, rozhraní a příběhových prvků je patrná i v Elden Ringu a dala by se považovat za pravděpodobně jedinou, byť pro někoho možná i dost zásadní chybu hry.

Příběh je opět extrémně minimalistický, hráč s ním ani nemusí dlouhé hodiny „přijít do kontaktu“ a na nějaké cutscény dojde výhradně před prvním setkáním s hlavními bossy. Co se týče herních možností, tak ty jsou až bezprecedentně rozsáhlé. Velké množství tříd postav, zbraní, kouzel, doplňkových kouzel a vyvolávání pomocníků poskytuje obrovské možnosti a samozřejmě i extrémní míru znovuhratelnosti. Hlavním platidlem jsou opět duše, které slouží jak k rozvoji postavy, tak i k nakupování předmětů či kouzel. Po smrti je vždy potřeba si doběhnout na místo skonu a sebrat ztracené duše: tradiční, funkční a léty osvědčený herní systém. Na místo lze nově ovšem i dojet, a to na věrném oři, který představuje jednu ze zásadních a perfektně funkčních novinek. Takový dynamický boj ze sedla koně, z něhož jde navíc i naplno interagovat s předměty či surovinami ve světě, je mnohdy i zábavnější než obvyklé pěší potyčky.

Elden Ring bude jednou z nejlepších her roku 2022 a rozhodně i jednou z těch nejúspěšnějších. Gigantická prodejní čísla, která atakují či překonávají prodeje nejočekávanějších titulů typu Assassin´s Creed či GTA, celkem jasně naznačují, že se můžeme těšit i na další pokračování či na zbrusu nové tituly od FromSoftware. Pro naprosto zasloužený úspěch pomohla přichystat půdu už skvělá série Dark Souls a právě Elden Ring definitivně naplno využil situace a zajistil svým šikovným tvůrcům globální úspěch. O této vynikající hře se bude mluvit ještě hodně dlouho. A ještě déle se bude i hrát.

Herní trailer

Minimální HW konfigurace: Windows 10, Intel Core i5-8400, 12 GB RAM, GeForce GTX 1060 nebo AMD Radeon RX 580, 60 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář