Top Gun: Maverick

Tom Cruise, poslední globální filmová hvězda, po dlouhých odkladech konečně představil svůj nejnovější film, který navazuje na oblíbený akčňák Top Gun z roku 1986. Ke spolupráci spolu s dalšími tvůrci přizval vizuálního mága a režiséra Josepha Kosinskiho (Nevědomí, Only the Brave) a svého dvorního spolupracovníka, dalšího režiséra a v tomto případě především scénáristu Christophera McQuarrieho a asi nikoho ani na moment nenapadlo, že by taková početná ekipa talentovaných filmařů nenatočila skvělý film. Tím nový Top Gun skutečně je a s velkou pravděpodobností bude atakovat ty nejvyšší příčky mezi nejlepšími filmy roku. Minimálně tu bednu.

Prvním velkým plusem je příběh, který se vhodně a chytře hlásí k odkazu původního filmu, ale zároveň přináší i něco nového a není pouhou kopií originálu. Zápletka, ve které hraje prim nová mise stále nevysloužilého kapitána a vášnivého letce, se chytře veze na vlně nostalgie, kterou doplňuje o novodobé motivy. Toto oku a uchu (soundtrack je skvostný) lahodící skloubení lze dobře vidět i na sehranosti hereckého ansámblu, ve kterém se zkušenější herci a herečky (Jennifer Connelly, Jon Hamm a samozřejmě i Tom Cruise) bezvadně doplňují s mladší hereckou generací (Miles Teller, Glen Powell, Monica Barbaro). Perfektní role zde sehrají i veteráni Val Kilmer spolu s Edem Harrisem.

Top Gun samozřejmě není pouze o nostalgii, dramatických emotivních momentech či o příjemné romantické linii, nýbrž i o akci. A ta je jedním slovem epická. Více slovy silně dynamická, vizuálně precizní a na velkém plátně i dechberoucí. Lépe zprostředkované letecké „hrátky“ ve filmech ještě nikdy nebyly (už úvodní pokořování rekordů je úchvatné). Všechny složky ve filmu holt parádně fungují a vhodně se i doplňují. Můžeme si o Tomu Cruisovi myslet co chceme, ale nelze mu upřít neskutečné zanícení a zápal pro natáčení atraktivních filmových trháků (mnohdy i za cenu vlastního zranění), které divákům dodává už dobrých čtyřicet let. Top Gun se v hercově bezprecedentním filmovém portfoliu zařadí mezi ty nejlepší filmy.

P.S: film bude i značně kasovně úspěšný: v tržbách bude atakovat vyšší stovky mil. USD, ne-li jednu miliardu.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář