The Expanse: první řada

     Sci-fi seriál, jaký tu už dlouho nebyl. Často kritizovaná kabelovka SyFy (mnohdy oprávněně) po delší době opět přišla s dílem, za které se nemusí stydět. The Expanse je drsné hororové scifko založené na stejnojmenné knižní sérii, které jde připodobnit k takovým seriálovým legendám jako je Battlestar Galactica (realistický vesmír) či Firefly (nekompromisnost). Příběh první řady je založen převážně na nejlepší první knize, avšak bere si některé postavy i ze dvojky a celkově se dá říct, že tvůrci seriálu jdou svou vlastní cestou a spousta věcí je zde jinak.

     Prim zde hrají tři rozdílné příběhové linie. V první, jenž je nejakčnější a nejepičtější, sledujeme nelehkou cestu idealistického kapitána Jamese Holdena (Steven Strait) a jeho posádky po Sluneční soustavě, která se ocitá na pokraji válečného konfliktu mezi Zemí, Marsem a Spolkem vnějších planet. Druhá linka by se svým stylem dala přirovnat k noirové detektivce a její hlavní postavou je cynický policista Joe Miller, který působí na osídlené planetce Ceres. Detektiv dostane za úkol najít mladou ženu Julie Mao, dceru nejvlivnějšího a nejbohatšího člověka na Zemi. No a konečně třetí, tentokrát politická, linie se odehrává ne Zemi, kde sledujeme snahy vlivné a obratné političky Chrisjen Avasaraly (Shohreh Aghdashloo), která se snaží celé věci přijít na kloub a za každou cenu zabránit zničující válce ve Sluneční soustavě. Všechny příběhy postupem času gradují, jsou velmi zajímavé a nakonec se některé z nich i protnou.

      The Expanse boduje především hutnou atmosférou, v rámci možností i realismem, dále dobře vykreslenými a zahranými postavami, a také tím, že tu v podstatě nenajdete žadné odlehčení a minimální množství humoru (pro někoho možná mínus). V dalších sériích by jistě šly vylepšit některé slabší efekty a místy až moc komorní výprava, avšak celkově u mě převládá spokojenost. Knižní série je výborná a ta seriálová ji nedělá ostudu a navíc tu do budoucna vidím i velký potenciál. Potenciál na to, abychom se zase jednou dočkali velké seriálové sci-fi klasiky.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář