Sobibor

Koprodukční válečné drama Sobibor od herce, režiséra a scénáristy Konstantina Chabenského zprostředkovává historickou událost, která se odehrála v říjnu roku 1943 ve stejnojmenném nacistickém vyhlazovacím táboře v současném východním Polsku. Tamní vězni se ve správné předzvěsti kompletní likvidace tábora v důsledku postupující Rudé armády vzbouřili a provedli úspěšný útěk z tábora.

I přes znalosti historických událostí (a možná právě díky nim) a fungování vyhlazovacího tábora (v Sobiboru bylo zavražděno okolo čtvrt miliónu lidí) snímek dokáže šokovat a překvapit. Především úvod a konec filmu jsou velmi silné, ale i v pozvolnější střední části této podívané je na co koukat. Hlavně takové děsivé praktiky a zhýralost většiny táborových velitelů jsou zde vyobrazeny správně nekompromisně a autenticky.

Konstantin Chabenskij v hlavní roli podává svůj tradiční spolehlivý výkon a navíc mu i zdatně sekunduje americký herecký matador Christopher Lambert v roli démonického velitele tábora Karla Frenzela. Casting se holt povedl stejně jako celý film. Ten nám divákům připomíná ne až tak dávnou historii, na kterou by bylo neradno zapomínat.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář