Sandman

Sandman je fantasy drama s hororovým nádechem, které bylo natočeno na základě rozsáhlé komiksové série od věhlasného spisovatele Neila Gaimana. Hlavní postavou komiksu a potažmo i desetidílné televizní sézóny je pán snů, Sandman či Morfeus, jeden z dávných bohů, jehož seriálová cesta začíná v neproniknutelném sklepním vězení, kde ho drží okultista Roderick Burgess. Po více než sto letech zajetí se Sandman dostane na svobodu: je už ostatně inejvyšší čas na nápravu značných škod, které napáchala jeho nepřítomnost nejen ve světě snění, ale i v reálném světě. Tam řádí nejen spavá nemoc, ale i různé uniknuvší noční můry či některé další bytosti, které se ve světě lidí na delší dobu zabydlely a rozehrály v něm vlastní oportunistické hry. Jednou z jasných priorit navrátivšího se pána snů je i získání jeho potřebných nástrojů, které se nacházejí na rozličných místech nejen království zemského, nýbrž i v pekelných oblastech hluboko pod povrchem.

Tak jako mnoho dalších novodobých projektů od Netflixu je i Sandman poněkud poznamenán současnými progresivně liberálními vlnami, které kupříkladu přinášejí nelogické obsazování některých důležitých postav, ale i přesto lze o seriálu paradoxně tvrdit, že má povedený herecký casting. Vynikajícího Toma Sturridge v hlavní roli doplňuje ještě i Boyd Holbrook v záporné roli a mnoho dalších postav je rovněž skvěle zahraných. Děj během deseti epizod drží jasně danou ucelenou linii s občasnou zajímavou vedlejší odbočkou a seriál je příjemně konzistentní. Vrchol seriálu představuje skvostně vygradovaná pátá epizoda v tarantinovském stylu a rovněž i díl s číslem šest, v němž se mimo jiné z mnoha úhlů pohledu a silně poutavě probere tématika ohledně lidské smrti. I ostatní epizody mají svou kvalitu a i přes jistou kolísavost tvoří pro mě až nečekaně zábavný a mnohavrstvý celek s nejedním zásadním přesahem. Vytříbený vizuál je už jen dalším dílem této dobře nastavené podívané, jejíž druhá řada se už připravuje, což je jedině dobře.

P.S: Bonusová jedenáctá epizoda ve svých dvou částech zprostředkovává další pozoruhodnou realizaci slavného komiksového díla.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář