Rod Draka

Vzhledem k poměrně čerstvým a ne zcela radostným vzpomínkám na poslední řady a epizody seriálového fantasy hitu Hra o trůny jsem k novému projektu z jedinečného fantasy univerza přistupoval s jistou skepsí, avšak opět se zase a znovu prokázala stará pravda o chybnosti předběžného zhodnocování. Rod Draka v první sezóně o deseti dílech mapuje historii rodu Targaryenů (předků Daenerys) počínaje vládou krále Viseryse (praděd budoucí královny) a to konkrétně v pokročilejším období kralování nekonfliktního vladaře. Seriál si od svého předchůdce bere spoustu pozitivních atributů od propracovaných palácových intrik přes jedinečné audiovizuální podání až po dechberoucí akční pasáže.

Hra o trůny vždy stála na pamětihodných hereckých výkonech ústředních představitelů a nejinak je tomu i zde. Beze zbytku se vyplatilo angažmá některých předních britských herců a navíc se také povedlo objevit neokoukané ženské talentované herečky (obě verze Rhaenyry a Alicent), které se rovněž představí v důležitých rolích vysoko postavených členek královského dvora. Košatý příběh o rozkolu legendárního vladařského rodu táhne kupředu především charizmatický Matt Smith v roli nevypočitatelného králova bratra Daemona, Rhys Ifans jako intrikářský králův pobočník a samozřejmě i excelující Paddy Considine v roli krále Viseryse. Ten se díky angažmá u HBO objevil v dalších výrazných rolích (The Outsider) a právě jeho poslední úloha patří mezi ty průlomové, za které se udělují alespoň nominace na významná televizní ocenění. Některé bravurně ztvárněné poslední královy momenty patří i díky síle okamžiku a fenomenální hudbě mezi nejsilnější sekvence Rodu Draka a potažmo i Hry o trůny.

První řada seriálu si vybere i některé slabší chvilky, především v pozvolnějších úvodních epizodách, které by někomu mohli přijít i mírně rozvleklé až výplňové. Já se bavil po celou dobu výborně a v průběhu silně gradující sezóny jsem si postupně oživoval vzpomínky na zlaté televizní časy u sledování Hry o trůny. V příští řadě, která bude mít premiéru v roce 2023, jistě přibyde ještě více velkolepých akčních scén a své si jistě řeknou i jednotliví majestátní a smrtelně nebezpeční draci.

P.S: Poznávacím znakem první řady je mimo jiné i série několika explicitně vyobrazených náročných porodů…

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář