Pán prstenů: Putování po Středozemi

Průměrná délka jedné hry: 90-120 minut, počet hráčů: 1-4, věk: 10+

Nová deskovka z univerza Pána prstenů je ideální volbou pro ty, kteří by chtěli vyzkoušet nějakou ambicióznější a větší hru, avšak takový Gloomhaven je pro ně (zatím) až příliš náročný a obrovský. Tahle hra je skutečně vhodná pro hráče, kteří hledají určitou zlatou střední cestu. Jedná se o tahovou fantasy, která je založena na pohybu hrdinů po mapě na základě daných karet dovedností a schopností. Hrdinové provádějí průzkum jednotlivých oblastí, spouštějí interakce z různými žetony (postav, událostí, lokací), což je jedna z hlavních aktivit spolu s bojem a pohybem po mapě. Každý tah může hrdina provést až dvě aktivity (pohyb 2x).

Reků je celkem šest a liší se svými základními atributy (Legolas je pohyblivější, Gimli odolnější apod.) a kartami schopností, jenž lze v průběhu postupu hlavní kampaní vylepšovat, podobně jako předměty a výbavu. Každá postava může nést také určitý počet žetonů inspirace, které slouží jako určitá forma herního platidla. Jedná se o velmi důležitý a poměrně originální herní prvek. Další důležitou věcí je také ukazatel temnoty, jenž se v daných misích postupně navyšuje. Lze ho částečně ovlinit, avšak v jádru je to poměrně neúprosný časový limit, který mi moc neseděl, stejně tak jako ve všech jiných hrách.

Kapitolou samou pro sebe je nezbytná bezplatná aplikace (mobil, tablet, pc či chytrá televize), která značně ulehčuje hru (počítání zranění, spouštění různých událostí, pokládání dílů mapy) a navíc ještě i obsahuje příběhové texty a velmi pěkné atmosférické znělky, které krásně doplňují samotnou hru. Zpočátku jsem byl k aplikaci nedůveřivý, ale v podstatě okamžitě si mě získala. Tento herní prvek představuje deskoherní průlom, a pokud se v ostatních titulech zpracuje podobně jako zde, tak mu věstuji příznivou budoucnost.

Na Putování po Středozemi oceňuji i vysokou kvalitu veškerých dílů (krásné mapy) a ideální celkovou herní dobu (okolo 20-30 hodin), přičemž další kampaně a rozšíření se už připravují. Jen ten feeling Pána prstenů ani zdaleka nedosahuje úrovní knih a filmů, což mi ale tolik nevadilo. Zásadní je pro mě hratelnost a ta takřka nemá chybu.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 2   Průměr: 3.5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.