Nora K. Jemisin: Páté roční období

Páté roční období je fantasy román od americké spisovatelky Nory K. Jemisin, který byl nominován na mnoho prestižních literárních cen, přičemž některé z nominací byly také proměněny (cena Hugo). Příběh románu se odehrává na kontinentu Tišina, na němž čas od času nastane tzv. páté roční období. To se vyznačuje nesmírně ztíženým podmínkami pro život a způsobují ho především mohutné sopečné výbuchy – kontinent je tektonicky velmi aktivní.

V tomto nemilosrdném světě prožívají svůj příběh tři hlavní hrdinky. Každá z těchto linek se odehrává v jiném časovém období, avšak v závěru knihy se krásně propojí a vše dává perfektní smysl. Kniha je opravdu velmi originální a to nejen svým zasazením, proprietami (orogenie) a příběhem, ale i zvolenou formou. Příběh nejstarší ženy Essun například autorka vypráví málo vídaným stylem, který jsem snad v žádné jiné knize dosud nezaznamenal.

Celkové ladění románu je poměrně dost depresivní, čemuž pomáhá i detailně propracovaná psychologie vnitřně rozpolcených postav. Čte se to ale jako po másle a po pravdě se moc nedivím tomu velkému množství nominací. Nora K. Jemisin předvedla téměř snový debut. První kniha série sice působí poměrně neukončeným dojmem (a hlavně připravuje půdu pro druhý díl), ale o žádném lepším fantasy románu z poslední doby opravdu nevím.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.