Nick Bilton: American Kingpin – The Epic Hunt for the Criminal Mastermind Behind the Silk Road

     Americký žurnalista a spisovatel Nick Bilton se svým týmem zrekonstruoval veškeré události, jenž se odehrály během provozu známé „ilegální tržnice“ Silk Road. Bilton využil  tradičních metod jako je rozhovor se zainteresovanými osobami či zkoumání dostupných spisů a publikací, avšak podstatnou část průzkumu věnoval i detailnímu rozboru veškerých dostupných dat ze světa internetu (pečlivá forenzní analýza kyberprostoru). Po spojení všech dostupných indicií, událostí a milníků spisovatel vše promítl do své knihy, přičemž zvolil náročnou „filmovou“ formu, ve které jednotliví aktéři posouvají děj dopředu z pohledu své vlastní osoby. Velmi čtivé, nenudící a napínavé.

        Velký prostor dostávají nejen agenti z jednotlivých bezpečnostních složek, kteří pracovali na případu, ale samozřejmě i zakladatel Silk Road, mladý libertarián Ross Ulbricht. Ten autorovi neposkytl rozhovor, což je vzhledem k zprostředování nejniternějších Rossových pocitů a myšlenkových pochodů v knize poměrně něšťastné a knize to poněkud ubírá na věrohodnosti. Na druhou stranu ale musí být každému jasné, že v dnešní době, kdy o sobě v podstatě vše sdílíme online, opravdu není až tak složité sestavit důvěryhodný profil nějaké osobnosti i na základě syrových dat z internetu. A to i včetně velmi komplikované osobnosti mladého inteligentního idealisty, který založil ilegální miliardový byznys v zemi, která tento typ aktivit trestá více než nekompromisně.

       Ať už si o Ulbrichtovi či o Silk Road myslíte cokoliv, tak by to nemělo mít vliv na doporučení této skvělé knihy. Ta je totiž krásným příkladem toho, že i reálné příběhy mohou být napsány dechberoucím stylem, který vás nutí dychtivě zdolávat stránku za stránkou, až se dostanete k té poslední. A tam někde na konci se pravděpodobně dostaví i silná katarze, tak jak to u silných příběhů bývá…

 

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář