Mafia III

Platforma: pc, ps4, xone

     Od třetí Mafie, kterou mají na svědomí vývojáři ze studia Hangar 13, jsem nečekal žádné zázraky. Doufal jsem, že to bude solidní městská akce, která alespoň neudělá legendární jedniččce a výborné dvojce ostudu, a to se tak úplně nepovedlo, bohužel. Začnu u pozitiv. Trojka má vynikající originální zasazení do konce šedesátých let minulého století, kdy v USA stále naplno bujel rasismus a tamní společnost o nějaké renesanci zakrnělých myšlenkových pochodů a dávno zažitých předsudků nechtěla ani slyšet. Dusná atmosféra ze hry přímo čiší. Děj se odehrává v pěkně zpracovaném městě New Bordeaux (v podstatě New Orleans), kam se ze své válečné vietnamské štace vrací mulat Lincoln Clay. Tento muž je brzy po svém návratu zrazen tamním mafiánským bossem, avšak (shodou okolností?) přežije a vydá se na cestu pomsty. Příběh je podán retrospektivní polodokumentární formou, což je vůbec největší klad celé hry. Sice se v jádru jedná o naprosto tradiční story, avšak způsob vypravění je rozhodně neotřelý a zajímavý. Pochvalu si zaslouží i postavy, jenž jsou správně nečernobílé a rozhodně dokážou zaujmout (starý známý Vito Scaletta, agent Donovan atd.), bohužel vyjma samotného Lincolna. Potěší i výtečné obličejové animace.

     A nyní přejděme k negativům. Tím zdaleka největším a naprosto neodpustitelným je repetitivní hratelnost. Dovedu přimhouřit obě oči nad slabší grafikou a dost mizernou optimalizací pc verze, avšak nad nudným gameplayem nikoliv. Většina misí stojí na stejném základu (vyzpovídat dealera, vybít sídlo zločinců a pak ho i s hlavním dorazivším šéfem vybít pro jistotu znova) a popravdě to je extrémně ubíjející a neuspokojivé. Čest vývojářů zachraňuje několik hlavních příběhových misí, kterou jsou bezvadné, ale není jich prostě dost. Hratelnost drží nad vodou také některé vedlejší aktivity (těch je ale zoufale málo), poměrně rozsáhlý zbraňový arzenál či solidní možnosti úpravy vlastností hlavního hrdiny. Celkově hodnotím průměrným počtem hvězd. Taková totiž je i celá třetí Mafia. Jedná se o naprosto průměrnou městskou akci s několika dobrými proprietami, které by některé hráče mohli udržet u hraní až do konce. Já osobně jsem nevydržel. Dostal jsem ovšem velkou chuť zahrát si excelentní páté GTAčko, které třetí Mafiu převyšuje o parník v každém ohledu. Asi tak.

Finální trailer

Minimální HW konfigurace: Windows 7 (64Bit), Intel Core i5-2500K 3,3 GHz, 6 GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 660 nebo Radeon HD 7870, 50 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář