Expeditions: Rome

Platforma: pc

Expeditions: Rome je třetím dílem historické tahové série Expeditions (předešlé díly Conquistador a Viking). Jedná se o zdaleka největší a nejambicióznější příspěvek do oblíbené série, která hráče baví už takřka jednu celou dekádu. Oproti pralesnatým oblastem jižní Ameriky v období raného novověku či raně středověkým skandinávským končinám se tentokrát podíváme do rozsáhlé středomořské oblasti, kterou v období před přelomem letopočtu ovládala Římská říše, jedno z nejdéle vzkvétajících a prosperujících impérií v historii.

Ve třech rozmáchlých kapitolách (Malá Asie, Egypt, Galie) a jejich římských prolozích se odehrává příběh nadaného vojevůdce, jehož rodina má dlouhodobé spory na nejvyšších římských místech včetně samotného senátu. Obtížné zkoušky v podobě podrobení zmiňovaných exotických lokací jsou částečně i vyhnanstvím, ze kterého se ovšem elitní voják vždy vrátí. Jádro hratelnosti představují tahové souboje, které doplňuje budovatelská část v táboře vojevůdcovy legie spolu s bitevní minihrou, v níž se s legií utkají nepřátelské síly. Samozřejmě nechybí ani putování po taktické mapě oblasti ozvláštněné malými příběhy a událostmi s množstvím důležitých voleb.

Vše je zde propojené a jednotlivé herní koncepty do sebe hezky zapadají, avšak i tak se nelze zbavit dojmu jisté překombinovanosti (značně podrobná správa základny a bojové skupiny). Předešlé dva díly byly podstatně prostšími hrami a právě i v tom tkvělo jejich velké kouzlo. Další výraznou vadou na kráse jsou často se opakující souboje, které už v pozdějších fázích hry často sklouzávají do určitého stereotypu. Situaci na konci jednotlivých kapitol naštěstí alespoň částečně zachraňují velkolepé dobývací závěrečné scénáře (katapulty!), ve kterých se vždy uzavře dané tažení.

V závěrečných fázích hry mě udržel při hraní především dobře zpracovaný příběh, který umně reflektuje některé zásadní a specifické reálie ohledně fungování takového kolosu, jakým byla Římská říše. V rámci zápletky se objeví na scéně zajímavé postavy jako je Cicero, Mithridates, Kleopatra či Vercingetorix. Herní doba se pohybuje v rozmezí 40-50 hodin, což je podstatný časový výdaj. Milovníci historie, tahových soubojových her a titulů, které kombinují různé herní složky, si ovšem přijdou na své.

P.S: Koncepčně podobný XCOM 2 s jeho rozšířeními je takřka ve všech ohledech lepší hrou.

Trailer

Minimální HW konfigurace: Windows 7, Intel i5-4690K, 8 GB RAM, GeForce GTX 960 nebo AMD R9 380, 30 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář