Dan Simmons: Endymionův vzestup

Poslední díl sci-fi tetralogie, jejíž první dvě epizody tvoří legendární Kantos Hyperionu, začíná přesně tam, kde skončila třetí kniha Endymion. Mnohavrstevné vyprávění napříč časem a prostorem pokračuje dalším putováním po rozmanitých planetách, přičemž tentokrát se hlavní postavy na dlouhou dobu rozdělí a vydávají se na vlastní separátní anabáze po lidstvu známém vesmíru. Endymionův vzestup je podstatně delší než předešlá kniha (690 x 530 stran), což by nebyl problém, kdyby ovšem spisovatel Dan Simmons možná až příliš ambiciózně nezabředl do početných filozofických úvah, které ubírají knize na plynulosti a nenabízejí nic moc objevného a záživného.

To je hlavní změna oproti bezvadnému Endymionu, který ve výsledku působí celistvějším a dynamičtějším dojmem. Pokud pominu tuto úvahovou knižní vatu, což vzhledem k valné většině kvalitního obsahu knihy není až tak velký problém, tak opět musím Endymionův vzestup opět hodnotit velmi kladně. Zápletka ohledně mesiášky Aeney a jejich souputníků je totiž silně poutavá a vygraduje zúčtováním na planetě Pacem, která je samým centrem moci intergalaktické církve Pax. Početné jednotky Paxu tentokrát vyrazí na brutální křížovou výpravu proti národů Vyvrženců, který představuje jednoho z hlavních pojitelů příběhu celé tetralogie. Jistotu představuje i zapojení nechvalně proslulé bytosti Štíra, který bude opět představovat pomyslné a nepředvídatelné eso na pomezí jasně rozdaných karet.

O monumentální bitevní scény tedy není v knize nouze a spisovatel mnohdy překvapí i občasnou nekompromisní syrovostí jednotlivých událostí, avšak jádro příběhu a jeho hlavní sdělení leží úplně jinde. Konkrétně v dlouho budovaném vztahu dvou hlavních postav, ze kterého se vyvine silná láska, jenž může hory přenášet: v tomto případě i doslova. Endymionův vzestup sice je nejslabší knihou celé tetralogie, avšak je potřeba brát toto sdělení v kontextu vysoké kvality spisovatelových knih, které se mnohdy vyjímají a to nejen v rámci žánru. Holt další skvělá kniha od mistra svého řemesla a důstojné zakončení fenomenální série.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář