Cyberpunk 2077

Platforma: pc, PS4, PS5, Xone, XoneX

Do jedné z nejočekávanějších her posledních let jsem vkládal velké naděje a vše nasvědčovalo tomu, že budou i oprávněné. Oblíbený herní žánr rpg, oblíbený příběhový žánr hardcore sci-fi a oblíbení vývojáři ze studia CD Projekt RED, kteří stojí za skvostnou sérií Zaklínač. Nakonec není vše tak růžové a hra rozhodně není bez chyb, ale i tak umí zprostředkovat značně sugestivní herní zážitek, který jen těžko snese srovnání.

Příběh hry je vynikající a dokonce bych i řekl, že sem tam zastiňuje samotnou hratelnost. Odehrává se ve futuristické megapoli Night City a jeho hlavní postavou je ambiciózní žoldák V (Véčko), jehož strastiplná anabáze je opravdu jedinečná a plná obtížných voleb. Mnohavrstevná zápletka má až filozofický existenciální přesah a rozhodně patří mezi to nejlepší, co kdy herní scénáristé vytvořili. Charizmatická hlavní postava interaguje s panoptikem rozličných pamětihodných charakterů, mezi nimiž nejvíce vyčnívá postava Johnnyho v podání Keanu Reevese, který ztvárnil jednu z nejvýraznějších rolí kariéry. Samozřejmostí jsou i propracované emotivní romance (Panam…), s nimiž se pojí speciální úkolové linie, včetně velmi odvážných erotických scén.

Co se samotné hratelnosti týče, tak ta je rozhodně nadprůměrná. Rozsáhlý systém schopností, augmentací a perků tvoří spojené nádoby s daným hráčským stylem (akční, stealth, hacker, mluvčí, různé kombinace apod.) a jeho možnosti jsou takřka nekonečné. Hlavní mise nemají chybu a ty vedlejší mají poměrně proměnlivou kvalitu. Úchvatné město nabízí mnoho žoldáckých a pokoutních aktivit a nuda určitě nehrozí. Po grafické a designové stránce není co vytknout. Night City patří mezi nejlepší, nejkrásnější a nejkomplexnější herní světy, co kdy kdo vytvořil. No a samozřejmě je potřeba pochválit i luxusní „kyberpunkový“ soundtrack, který ještě umocňuje parádní pocit z ponoření se do tohoto podmanivého univerza.

Nějaké ambivalentní pocity, které se v rámci herní obce vyskytují dodnes (obrovský kasovní úspěch vs nedoladěné konzolové verze), u pc verze zcela jistě nehrozí. Už jedny z prvních verzí byly perfektně hratelné a situace se po vydání nových patchů ještě zlepšila. Tento herní skvost se jednoznačně vyplatí pořídit. CD Projekt RED opět nešetřil a už i v základní krabicové verzi hry naleznete hromadu různých „hmatatelných“ bonusů. Tou hlavní výhrou je ovšem samotný titul, který posouvá možnosti herního žánru: především z narativního a technického hlediska. A ani herně vás tato atmosférická sci-fi nirvána nezklame.

Finální trailer

Minimální HW konfigurace: Windows 7 (64Bit), Intel i5-3570K 3,4 GHz, 8 GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 780 nebo Radeon RX 470, 70 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář