Cizinka: první a druhá řada

    Cizinka je romanticko-historický sci-fi epos, jehož hlavní postavou je válečná zdravotní sestra Claire Randallová (Caitriona Balfe), která si krátce po skončení Druhé světové války vyjede se svým snoubencem na líbánky do Skotské vysočiny. Na jedné z vycházek se Claire dostane do kontaktu s tajemnými kruhovými kameny a nechtěně se přesune v čase do poloviny osmnáctého století, kdy ve Skotsku bujely jakobitské rebelie.

       První sezóna tohoto zajímavého díla se odehrává výhradně v srdci Skotské vysočiny, kterou ovládají hrdé klany skotských horalů. A je to poměrně kvalitní sezóna, která boduje především úchvatnou výpravou a zábavnými interakcemi naší spořádané anglické dámy se svébytnými skotskými obyvateli. Jedním z nich je i mladý bojovník Jamie Fraser (Sam Heughan), k němuž má Claire nejblíže a stane se také jejím osudovým mužem. První řada nabere po pomalejším rozjezdu (jehož vrcholem je utahaný erotický „svatební“ díl) docela obstojné tempo, které graduje v závěrečných vypjatých epizodách, ze kterých mě zaujal především nečekaně explicitní „mučící“ díl. Je opravdu potřeba dodat, že Cizinka není titulem pro mladší diváky – násilím, nahotou či autentickou obhroublou mluvou se zde opravdu nešetří.

     Druhá řada mě zaujala podstatně víc. Nejen, že se v ní vypravíme do Francie, ale i její děj mi přišel propracovanější a zábavnější. Oproti první sérii je zde také podstatně méně hluchých míst a závěr řady nabídne zdaleka nejlepší díly a nejsilnější momenty, které se pojí s osudovou bitvou u Cullodenu. Seriálu momentálně nemám co vytknout. Pokud bez vytáček přijmete základní sci-fi premisu, tak dostanete za odměnu vyvážený titul s téměř ideálním poměrem romantiky, akce a dobrodružství. Poměrně zásadní poučná hodnota, precizní kulisy a kostýmy, množství pamětihodných silných charakterů a umné navozování emocí jsou už pouze vítanými třešničkami na mnohavrstevném dortu. Ze začátku mi až tolik nechutnal, ale postupně jsem si ho velmi oblíbil.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář