Brandon Sanderson: Rytmus války

Monumentální čtvrtý díl (opět přes 1100 VELKÝCH stran) neméně monumentální a epické knižní fantasy série Archiv Bouřné záře připravuje půdu pro dílčí zakončení, které by mělo uzavřít první pětidílný cyklus ze dvou. I přes jistou přípravnou roli se ve čtverce odehraje nejedná zásadní událost a to jak v rámci rozvětveného příběhového rámce, tak i mezi početnými postavami. Hlavních rolí se opětovně ujmou někteří staří dobří známí: tápající Kaladin, cíleně schizofrenní Šalán, bádající Navani, nové schopnosti poznávající Dalinar. Velký prostor dostane také zástupkyně „druhé strany“ Venli, jejíž příběh spojují dvě roviny – současná a retrospektivní, ve které se vysvětlí spousta otázek ohledně války lidí a paršendů.

Základním stavebním kamenem příběhu je tajuplné dávné věžové město Urithiru a jeho staří i noví obyvatelé, což je zároveň hlavní přednost i zápor knihy. Jednoznačně pozoruhodná a atraktivní lokace, ve které se i odehrává podstatná část děje, ale snižuje se tak značná a vítaná rozmanitost z předešlých dílů: i přes dobrodružnou výpravu do mystického Stínomaru či dějovou bitevní odbočku v jihozápadních zemích. Nuda zde ale nehrozí. Rytmus války je dalším vynikajícím dílem dnes už legendární série, do něhož se znalci předešlých částí začnou jedním dechem.

Někteří čtenáři sice mohou mít, podobně jako já, jisté tradiční potíže s adaptací a rozpomínáním se na události předešlých knih (nejlépe pomohou precizní rekapitulace na youtube), ale jedná se o tak kvalitní fantasy knihu, že možné úvodní potíže se začtením velmi rychle pominou. Kniha obsahuje početné nádherné rozličné ilustrace (zejména sprenů), které představují příjemné zpestření a navíc dovedou popohnat čtenářovu představivost tím správným směrem. Není to ovšem nutné, jelikož autor Sanderson opětovně dokazuje, že je mistrem psaného slova, které v jeho podání působí jak silně imaginativně, tak i sugestivně.

P.S: Pátý díl by měl vyjít v angličtině v roce 2024 a česká verze zpravidla následuje nejméně rok poté…

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář