86. Páteční podvečerní… o méně známých novodobých hororech

 

     Po delší době si dáme jednu hororovou Páteční podvečerní. Minulý rok v srpnu jsme Vás seznámili s tituly, ze kterých mrazí, no a dnes se pro změnu zaměříme na filmové horory, jenž byly natočeny v posledních plus-mínus pěti letech. A po hříchu je málokdo zná. Dnes se tento neblahý fakt pokusíme napravit a dodat jen ty nejlepší tipy pro všechny milovníky hororového žánru. Jak je naším dobrým zvykem, tak začneme choronogicky v roce 2010 s jednou jihokorejskou filmovou lahůdkou.

 

devil patek

     Ikdyž jak se to vezme… Psychologický hororový thriller Viděl jsem ďábla je spíše metaforickou lahůdkou. Atmosférický, tíživý a velmi brutální počin, v němž si to na život a na smrt rozdají dvě největší jihokorejské filmové hvězdy je pouze pro otrlejší diváky. Ve stejném roce nás ještě zaujal zábavný norský snímek Lovec trolů, a také ještě nevybíravá historická řezničina Černá smrt, ve které si jednu z hlavních rolí zahrál známý britský herec Sean Bean. V roce 2011 se také hojně urodilo. Prim hrál jednoznačně španělský psychologický horor Zatímco spíš, film o jednom značně zvráceném domovníkovi. Za vidění stojí i postapokalyptický survival thriller The Divide a ještě také vynikající sci-fi vyvražďovačka Věc: Počátek, která podle nás velmi důstojně navázala na slavnou Věc režiséra Johna Carpentera. Děj filmu ovšem legendárnímu snímku předchází, jedná se o prequel.

 

maniac patek

    Rok 2012. V něm nás velmi příjemně překvapil Elijah Wood, který si vystřihnul roli vraždícího psychopata ve filmu Maniak. Tvůrci snímku nepopírají inspiraci slavným londýnským zabijákem Jackem Rozparovačem. Buďte tedy připraveni na nějaké to řezání, trhání a sekání okořeněné dusivým psychologickým terorem. Uf. Ve stejném roce nás ještě mile potěšil hororový thriller s exkluzivním hereckým obsazením Červená světla. V tom se můžete těšit na menší paranormální hrátky s Robertem De Niro, Sigourney Weaver a Cillianem Murphym. Z filmů natočených o rok později Vám vřele doporučujeme extrémně znepokojivý horor Oculus a poctivou sci-fi vyvražďovačku Poslední dny na Marsu. Milovníkům braků by mohla sednout i Frankensteinova armáda, v níž si jednu velmi zásadní roli zahrála česká hvězda Karel Roden. 🙂

 

as above patek

     A teď bude následovat několik „těžkých vah“ z roku 2014. Doporučujeme parádní akční horor Očista: anarchie, mysteriózní vysokorozpočtovou produkci Chraň nás od zlého (závěrečná scéna vymítání je top) a především výtečný počin Pod zemí, který považujeme za nejlepší horor posledních let. Snímek, který je opravdu nutné vidět, pokud máte horory alespoň trochu rádi. Za zmínku stojí také solidní žánrovky Wyrmwood (záludné zombie),  Backcountry a Grizzly (záludní mědvědi). A loňské horory? Také je co doporučit. Velmi nás zaujala netradiční westernová hororová road-movie Kostěný tomahawk spolu se starosvětským gotickým hororem Purpurový vrch od Guillerma del Tora. Velmi slušná je i survival rubanice Green Room a ani český horor Ghoul od Petra Jákla není vůbec špatný, samozřejmě v rámci české kinematografie posledních let.

 

purge patek

     Z letošních zajímavých filmů stojí za zhlédnutí především mysteriózní psychothriller Ulice Cloverfield 10 a podle ohlasů se velmi povedla i nová Očista, tentokrát s podtitulem Volební rok. Podle očekávání i druhý díl luxusní série V zajetí démonů. A zdaleka to nebude letos vše. Do konce roku se ještě můžeme těšit na oceňovaný minimalistický survival horor Mělčiny (v kinech od 11. 8.), atmosférický horor Smrt ve tmě (od 1.9.) anebo na duchařinu Ouija: Kořeny zla (od 10.11). Hororoví přiznivci tedy nepřijdou zkrátka ani v kinech. Hororů už dnes ale bylo dost… 🙂 Mějte se krásně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář