68. Páteční podvečerní… o českých vývojářských studiích – druhá část

 

     Dnes navážeme na minulou Páteční podvečerní, ve které jsme popsali přední česká vývojářská studia. Nezávislých herních tvůrců je u nás v Česku opravdu hodně a dnešní článek bude věnován právě těm, na než se minulý týden nedostalo. Zaměříme se především na studia, jenž nedávno vydala zajímavou hru, popřípadě nějakou chystají do budoucna. Několik českých titulů je dostupných i v rámci hojně využívaného předběžného přístupu, a i ty zmíníme, poněvadž se jedná o velmi nadějné kousky, které mají už před hlavním vydáním na kontě spoustu prodaných kopií.

 

dread web

Dreadlocks web

     Zhruba patnáctičlenný pražský tým, který loni vydal zajímavé plošinovkové rpgčko Dex (minirecenze), jehož se jen na Steamu prodalo více než dvacet tisíc kusů. Tvůrci sice nedávno neuspěli na platfromě Kickstarter s novou hororovou hrou Ghost Theory pro virtuální realitu, avšak uvidíme, zdali ji nakonec stejně nevydají. Byla by škoda kdyby ne  (trailer z kampaně). Poslední zprávy naznačují, že Dreadlocks zkusí kampaň opětovně rozjet. Budeme jim fandit.

 

blackh wenb

FiolaSoft Studio web

     Malé studio založené producentem, vývojářem a moderátorem herního pořadu Indian Filipem Kraucherem (Fiola). Vývojáři momentálně pracují na nových verzích své plošinovky Blackhole, kterou chtějí vydat i na další platformy. Hry se na Steamu prodalo okolo deseti tisíc kopií a tvůrci si od konzolové konverze slibují ještě větší zisk, který pokryje náklady na jejich budoucí, především příběhové, projekty.

 

skeldal webb

Napoleon Games web

     Veteráni české herní scény (rok založení 1994). Zakladatelem a hlavním mužem tohoto studia je Jindřich Skeldal (dříve Rohlík). Nejdůležitější značku studia představuje série Brány Skeldalu, jejíž třetí díl s podtitulem Sedm mágů nedávno vyšel na mobilní platformy. Hra má velmi slušné ohlasy a její úvod je dokonce zdarma, takže kdo má rád mobilní dungeony, tak může titul neprodleně vyzkoušet.

 

fact web

Wube Software web

     Desetičlenné pražské studio, které již několik let pracuje na budovatelské strategii Factorio. Ta je momentálně jednou z nejúspěšnějších českých her, poněvadž se jí jen v rámci předběžného přístupu (na Steamu za 20 Euro) prodalo už téměř dvě stě tisíc kopií. Prodejnost tedy výtečná a ohlasy jsou doslova extatické – 99% hráčů hru hodnotilo kladně. Factorio by mělo na vyjít ještě letos na pcčko a my mu věštíme velmi zářivou budoucnost.

 

novus web

     A stále to není vše. Velmi nadějně působí i další hra v předběžném přístupu, sandboxové mmorpgčko Novus Inceptio, které již několik let vyvíjí nadšenec a nyní už vývojář na plný úvazek Martin Masný. Solidní prodejnost (zatím zhruba pět tisíc kopií) a ohlasy (78% pozitivních hodnocení) musejí tohoto nadějného vývojáře jistě těšit. Zmínit se musíme i o studiu Team 21, které před pár měsíci uspělo na Kickstarteru se svým hardcore rpgčkem Dungeons of Aledorn, na něž se vybralo přes šedesát tisíc USD. Taktéž jsme přispěli a vývoj okolo titulu budeme bedlivě sledovat. Dnešní a minulá Páteční podvečerní jasně naznačují, jak na tom česká herní scéna je. Nejlépe za dlouhé roky. Vyvíjí se tu spousta zajímavých her, které mají potenciál být úspěšné ve světovém měřítku, a v mnoha případech už i jsou. Nepochybujeme o tom, že bude tento trend pokračovat i v budoucnu, a v dalších článcích Vás jako správní patrioti budeme opět velmi rádi informovat. 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář