57. Páteční podvečerní… o nejlepších titulech roku 2015

     Krásný nový rok přejeme! Letošním prvním (a velmi příhodným) článkem bude Páteční podvečerní, ve které vybereme ty nejlepší loňské tituly. Minulý rok jsme na webu vydali okolo dvěstěpadesáti minirecenzí, takže rozhodně je z čeho vybírat a popravdě jsme se na to již dlouho těšili. Pokud jste tak ještě neučinili, tak se pohodlně usaďte, pokud potřebujete, tak si dejte nějaký ten hutný posilvestrovský vyprošťovák, a pojďte se společně s námi podívat na loňskou filmovou, seriálovou, herní a knižní elitu. Byl to těžký výběr…

 

victoria patekk

Top Filmy – Kroll

1. Victoria minirecenze

Nečekaně skvostný film, u kterého se mi strašně líbil způsob natáčení bez nějakých střihů a děj navíc odsýpal jak v reálném životě.

2. Den blbec minirecenze

Skvělá německá komedie, u níž jsem se parádně bavil. Film ideální pro relax.

3. Teorie všeho minirecenze

Tenhle snímek je už trochu težšího kalibru, ale i tak přináší určitý a hlavně i zajímavý náhled na život z jiné strany dění.

4. Osm hrozných minirecenze

Styl filmování Quentina Tarantina je prostě odlišný – tahle zimní westernovka je toho důkazem. Tak trochu černá komedie, v níž si drsného života v zimě užijete dosyta.

5. Creed minirecenze

Rocky se nám vrátil v roli trenéra a jednoznačně musím říci, že tenhle snímek je znamenitě zpracován a rozhodně budou i další díly. To je jen a jen dobře, protože jsem velký fanda série. 🙂

kingsman patek

Top Filmy – Rendar

1. Kingsman: Tajná služba minirecenze

Pro mě nejzábavnější, nejnápaditější a nejhravější film roku. Spectre dostalo těžké KO…

2. Mission Impossible – Národ grázlů minirecenze

Sehrané duo Tom Cruise a Christopher McQuarrie přineslo nejlepší letní film, který má všechno. Zábavnou akci, funkční humor, vynikající postavy a prvotřídní audiovizuál.

3. Whiplash minirecenze

Velké překvapení ze začátku roku. Exkluzivní hudební drama s neuvěřitelně silným a uspokojivým koncem. Tomu se říká filmová katarze…

4. Šílený Max: Zběsilá cesta minirecenze

Kdo neviděl v kině, ten o hodně přišel. Dravá akční jízda s vizuálem, jehož unikátnosti se loni nic jiného ani nepřiblížilo. Režie a kamera top.

5. Everest minirecenze

Místy až zlověstný a celkově dost neútěšný snímek s několika dechberoucími scénami, vynikajícími efekty a exkluzivním hereckým obsazením.

narcos patek

Top Seriály – Kroll

1. Narcos minirecenze

Úchvatný seriál o životě chladného mafiána, který si nebere servítky s nikým a jde si za svým za každou cenu. Prostě top věc a už nyní se těším na další řadu.

2. Most (třetí řada) minirecenze

Další řada seriálu Most mě příjemně překvapila, ikdyž jsem to na začátku viděl poněkud bledě. Další díly taky budou a jsem za ně rád.

3. The Knick (druhá řada) minirecenze

Věrohodná ukázka doktorské praxe na počátku jejího vývoje. Hlavní postava doktor John Thackery (Clive Owen), je skvostná a známý herec podle mého dosáhne i na nějaké ocenění. 🙂

pozustali patek

Top Seriály – Rendar

1. Pozůstalí minirecenze

Hltal jsem každý díl. Těžko popsatelný zážitek, kterému se v konečném emociálním dopadu na diváka nic nemůže rovnat.

2. Narcos minirecenze

Čekal jsem hodně, ale dostal jsem snad ještě víc. Vynikající počin, který dovedně kombinuje sílu seriálového a knižního média. Není nad dobře odvyprávěný příběh.

3. Jonathan Strange & pan Norrell minirecenze

Nejpříjemnější seriálové překvapení roku 2015. Perfektní adaptace, která podle mě překonala svou knižní předlohu. A to se často nestává. Vlastně spíš nikdy…

witcher patek

Top Hry – Rendar

1. Zaklínač 3: Divoký hon a datadisk Srdce z kamene minirecenze

Není co řešit. Nic jiného jsme letos nehrál tak dlouho a nic jiného mě tolik nebavilo. Polští tvůrci z CD Projekt Red opět všechny převálcovali…

2. Life is Strange minirecenze

Letošní nejdůležitější herní titul. Jsem rád, že mě hry i po těch mnoha letech ještě dokážou překvapit, navíc příjemně. Doporučuju všem – hráčům i nehráčům… 🙂

3. Ori and the Blind Forest minirecenze

Místy pekelně těžká a frustrující, avšak neustále kouzelná, a také originální plošinovka. I díky ní tento žánr stále prosperuje.

 

total reccal patek

Top Knihy – Kroll

1. Total Recall – Arnold Schwarzenegger minirecenze

Tuhle knihu jsem si vypůjčil od kamaráda a jako velký fanda Arnieho jsem rád, že jsem ji četl, protože si myslím, že je psána i vcelku upřímně a věrohodně. Každému doporučuji přečíst.

2. Prostě je to tak – Gérard Depardieu minirecenze

Skromná kniha od velkého člověka, jenž si zažil opravdu hodně a pomocí své píle dosáhl všeho, co si přál, ale jestli byl vždy šťastný, to je už otázka. Také rozhodně stojí za přečtení.

3. Paul Johnson – Churchill minirecenze

Paul Johnson je skvělý historik. Z jeho knih jsem přečetl témeř všechny – píše vcelku nezaujatě a fakta jsou psána tak, že vás čtení nenudí, jak to bývá u mnohých historických knih. Rozhodně si od nej nějakou knihu zakupte a uvidíte sami. 🙂

zamek patek

Top Knihy – Rendar

1. Zámek a klíč: Klíče království minirecenze

Nejlepší komiks, co letos vyšel na českém trhu. Dosavadní vrchol celé série.

2. Marťan minirecenze

Extrémně čtivá sci-fi survival kniha, která posloužila jako předloha taktéž velmi dobrému filmu. Tohle dílo si užijete, ať už jste fandové žánru či ne.

3. Kasta metabaronů minirecenze

Monumentální komiksová space opera, která vyrazí dech svou rozsáhlostí a propracovaností. Excelentní sci-fi dobrodružství, které tu už dlouho nebylo a dlouho ani nebude.

 

house of c patek

     To je podle nás ta nejužší špička veškerých titulů minulého roku. I v té širší je ovšem spousta zapamatováníhodných titulů, které ještě nyní na závěr zmíníme. Dalšími skvělými filmy jsou například romantické drama Before We Go, komiksovka Ant-Man, gangsterka La French, animáky Malý princ a Píseň moře, a také švédská krimisérie Snadný prachy. Z dalších výborných loňských seriálů musíme vyzdvihnout nové sezóny drsné rubanice Vikings, politického dramatu House of Cards, hutné kriminálky Temný případ, a také výborné novinky jako je nářezový Daredevil a neblahá hackerská odysea Mr. Robot. Z her nás ještě zaujala až nečekaně zábavná hříčka Ironcast spolu s cyberpunkovým 2d rpgčkem Shadowrun: Hong Kong, a z knižních titulů to jsou biografie Bílá smrt a Gándhí člověk, česká historická série Hynek Tas z Boru a ještě existenciální sci-fi román Anihilace. To byly ty nejlepší loňské věci. V příští Páteční podvečerní se pro změnu zaměříme na nejočekavanější tituly právě započnuvšího roku 2016. Těšte se a mějte krásný a hodnotný rok! 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář