463. Páteční podvečerní… o deseti nejlepších filmech s Denzelem Washingtonem

V nepravidelné rubrice o nejlepších filmech věhlasných herců dnes padla volba na hereckého matadora Denzela Washingtona, desetinásobného Oscarového nominanta a muže s vytříbeným filmovým portfoliem, v jehož rámci již několik dekád obdařuje diváky svým nesporným hereckým charizmatem a neotřelým stylem herectví. Za oněch několik dekád Denzel ztvárnil nezapomenutelné herecké party již takřka v šedesátce filmů a my v dnešní Páteční podvečerní vybereme desítku těch nejlepších. Pořadí filmů bude následovat chronologicky podle data premiéry. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

1. Sláva (1989)

Jedna z prvních zásadních hercových rolí. Denzel v historickém snímku o Americké občanské válce ztvárnil jednoho z vojáků (za roli obdržel svůj první Zlatý glóbus a prvního Oscara), kteří působili v afroamerické jednotce na straně Unie během krvavého bratrovražedného konfliktu. Zároveň se také jedná o první důležitý film režiséra Edwarda Zwicka, který zde jasně naznačil, kudy se bude výhradně ubírat jeho tvůrčí filmová budoucnost: cestou historické válečné epiky.

2. Philadelphia (1993)

Slavné soudní drama o sporu elitního homosexuálního právníka, který onemocní zákeřnou chorobou AIDS a následně se soudí se svým bývalým zaměstnavatelem patří k nejdůležitějším a nejproslulejším filmům devadesátých let. Nejen díky jedinečné stejnojmenné písni od Bruce Springsteena, ale i pro pamětihodné herecké výkony všech zúčastněných včetně ústřední dvojice Hanks – Washington.

3. Hurikán v ringu (1999)

Humanistické drama o neprávem odsouzeném boxerovi, který ve vězení již v podstatě vzdá svůj boj o propuštění a následně jej obnoví díky zarputilé kampani jeho příznivců, kteří si přečetli jeho knihu. Půl třetí hodiny dlouhá vypjatá podívaná stojí a padá s neskutečným Denzelovým hereckým výkonem, který za něj zcela poprávu obdržel svůj druhý Zlatý glóbus.

4. Training Day (2001)

Druhý Denzelův Oscar za nezapomenutelnou roli protřelého, vypočítavého a zkorumpovaného protidrogového detektiva, který jednoho dne dostane k ruce nového mladého kolegu, jehož je třeba seznámit s nekompromisním stylem boje proti pašerákům a dealerům narkotik. Drsný thriller představuje první Denzelovu spolupráci s jeho dvorním režisérem Antoinem Fuquou.

5. Muž v ohni (2004)

Dalším důležitým filmovým tvůrcem, s nímž Denzel často spolupracoval, byl vynikající režisér Tony Scott. Thriller Muž v ohni o bodyguardovi malé holčičky bohatých rodičů, kteří momentálně působí v Mexiku, byl jejich druhou spoluprací. Herec si ve filmu zahrál s vycházející dětskou hvězdou Dakotou Fanning, se kterou jej momentálně pojí dlouholeté přátelství.

6. Vzpomínky (2006)

Skvělý akční sci-fi snímek patří k našim nejoblíbenějším žánrovým filmům z nultých let současného milénia. Další spolupráce Denzel Washington a Tony Scott – další parádní podívaná, která v sobě misí některé zásadní prvky sci-fi žánru jako je například cestování v čase. Dynamický film takřka ideálně balancuje na hraně náročné (složitější časové konstrukty a paradoxy) a divácky přívětivé podívané.

7. Spojenec (2006)

Jeden z nejlepších filmů režiséra Spikea Lee pojednává o jedné perfektně naplánované a zexekuované bankovní loupeži. A tentokrát to skutečně není nějaká stoprvá variace v mantinelech tradičního heist žánru, nýbrž nápaditá, originální a skvostně zahraná podívaná, která silně baví a překvapuje po celou dobu stopáže. Tohle je naopak milník žánru s tradičně vyčnívajícím Denzelem v další památné roli.

8. Americký gangster (2007)

Denzel Washington jako Americký gangster v jedné z nejrozmáchlejších, nejpropracovanějších a celkově i nejkvalitnějších gangsterek všech dob. Na základě reálného příběhu natočil režisér Ridley Scott jeden ze svých nejlepších filmů o pozoruhodném vzestupu řadového recidivisty, který se vypracoval až do role vlivného drogového bosse. Epický mafiánský film.

9. Nezastavitelný (2010)

Denzel Washington a Tony Scott již po několikáté a opět bezvadně. Sehrané duo tentokrát k sobě přibralo i mladého herce se zářivou budoucností Chrise Pinea, aby společně natočili dechberoucí akční film o uhánějícím neovladatelném vlaku, který ohrožuje obyvatele v okolí trati. Přímočará oldschoolová podívaná perfektně baví i po dlouhých letech od premiéry.

10. série Equalizer (2014-23)

Nejvýraznější hercova role v průběhu poslední dekády. Trilogie o vysloužilém elitním agentovi patří k nejlepším akčním sériím posledních let. Denzel se ve striktně akční herecké poloze našel: role postaršího cool zabijáka, který je nucen často a rázně řešit nespravedlnosti v jeho okolí, mu vyloženě sedla. Každý díl této trilogie nás bavil i díky proměnlivému neokoukanému prostředí a stále novým zabijáckým postupům a vychytávkám ve striktně stanoveném časovém limitu.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář