442. Páteční podvečerní… o německých seriálech a filmech

Filmová a seriálová tvorba našich velkých severo-západně-jižních sousedů sice nepůsobí tak bohatým dojmem jako například počiny španělských tvůrců, o nichž je i ve spojení s Netflixem v poslední době hodně slyšet, ale to neznamená, že by němečtí filmaři a televizní tvůrci neprodukovali kvalitní tituly. Čas od času dokonce německá produkce vypustí do světa nějakou tu velkou filmovou či seriálovou perlu, která snese ta nejpřísnější měřítka a patří mezi nejlepší tituly daného roku. V dnešní Páteční podvečerní vybereme právě takové německé snímky a seriály, které byly natočeny během poslední dekády a patří podle nás k tomu nejlepšímu, co v nejlidnatější evropské zemi vzniklo. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Jedním z nejvýraznějších německých seriálů za poslední dekády je historická detektivka Babylon Berlín (2017-22) o čtyřech řadách, která zachycuje události v kosmopolitní metropoli mezi oběma světovými válkami. Jedinečná podívaná s úchvatnou výpravou, kostýmy a hudbou. Mezi další historické televizní tituly patří i Císařovna (2022), konkrétně oblíbená císařovna Sissi, o jejíchž počátcích vztahu s císařem Františkem Josefem seriál pojednává. Podstatně hlubší a méně probádanou germánskou historii zprostředkovává seriál Barbaři (2020-22), v němž se vydáme do temného období, během nehož se například odehrála i slavná bitva v Teutoburském lese. Zajímavým historickým seriálem je i poválečné drama Poražení (2020), na kterém se vyjma německých tvůrců podíleli i ti čeští. Seriál se odehrává v roce 1946 ve válkou poničeném Berlíně a zahrálo si v něm i několik věhlasných amerických herců jako je Taylor Kitsch či Michael C. Hall. Pozornosti hodným seriálem či spíše minisérií je i životopisné drama Kód za miliardu dolarů (2021). Výsledkem jedné zdařilé spolupráce německých tvůrců s Netflixem je mysteriózní krimi seriál Dark (2017-20) o třech řadách. Jeden z nejlepších novodobých německých seriálů. Posledním doporučeným seriálem je akční kriminálka Berlínští psi (2018).

Dost možná nejlepším novodobým německým filmem je rozmáchlé historické drama Nikdy neodvracej zrak (2018). Skvostná podívaná se silným emotivním příběhem a brilantním audiovizuálním podáním. Dalším kvalitním snímkem je válečné drama Kapitán (2017): černobílý snímek, ve kterém napětí teče proudem. Titulem zcela odlišného rázu je fortelná komedie Toni Erdmann (2016): půl třetí hodiny trvající snímek o neotřelém vztahu otce a jeho dcery. Originalitu a nápaditost německých tvůrců ještě dále dokládá znepokojivé drama s hororovým přesahem U Zlaté rukavice (2019), jehož hlavní postavou je opilec, budižkničema, pochybná existence a vrah Fritz. Dalším bezvadným snímkem je i válečná podívaná Na západní frontě klid (2022): oprávněný držitel několika Oscarů včetně toho pro nejlepší mezinárodní film. Na závěr ještě doporučíme i experimentální vypjaté drama Victoria (2015) a hutný krimi thriller Svobodná země (2019). Spousta skvělých německých seriálů a filmů k prvnímu či opětovnému vidění. Mějte se fajně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář