435. Páteční podvečerní… o historických hrách (část třetí)

Ve třetí závěrečné části naší trilogie o historických hrách se přesuneme do kovbojského období, které navazovalo na konec Americké občanské války. Na několik zajímavých a nepočetných titulů z vleklé občanské války navazují převážně hry, které se více či méně otírají o westernový žánr. Přes závěrečnou třetinu devátenáctého století budeme nezadržitelně postupovat k oběma světovým válkám a s nimi spojeným meziválečným gangsterským obdobím. Dnešní výběr historických titulů bude opět pestrý a bohatý. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Do sedmdesátých let devatenáctého století je zasazen děj vynikající taktické strategie Desperados 3 (2020), která dělá čest předešlým dílům série a patří mezi nejlepší hry svého druhu. Tyto taktické šachy s mnoha možnostmi v atraktivním prostředí Divokého západu jen tak neomrzí a zaručeně zabaví na dlouhou dobu. Zhruba o dekádu později se odehrává mnohavrstvý příběh bezvadné akce z pohledu první osoby Call of Juarez (2006). První díl westernové akční série patří mezi nejlepší akční hry první dekády současného století. A to samé v ještě větším měřítku platí o jedinečné velkohře Red Dead Redemption 2 (2018). Westernové GTA se vším všudy, které se odehrává během nemálo probádaného přelomu minulého a předminulého století. Ještě před První světovou válkou se stihne rozehrát zápletka dvou dalších dílů zmiňovaných sérií a to Call of Juarez: Gunslinger (2013) a Red Dead Redemption (2010). Především druhou zmiňovanou hru máme ve svém osobním žebříčku hodně vysoko: skvostný akční titul. Období První světové války. Tím se v míře vrchovaté zabývá originální hra Valiant Hearts: The Great War (2014), která zprostředkovává brutální konflikt z pohledu řadového francouzského vojáka. Masové zákopové bitvy nabídnou i akční tituly Verdun (2015) a Battlefield 1 (2016). Obě hry se zaměřují na multiplayerový zážitek, přičemž Battlefield nabídne i slušnou kampaň pro jednoho hráče. V nedávné době vyšla i strategická prvoválečná hra The Great War: Western Front (2023), která alespoň částečně zaceluje prázdné místo mezi taktickými strategiemi z První světové války.

V meziválečných dvacátých a třicátých letech začneme naše putování s dvojící adventur, které jsou mimo jiné vystavěné okolo bohaté hororové mytologie Cthulhu. Jedná se o tituly The Sinking City (2019) a Call of the Sea (2020). Obě hry se odehrávají ve dvacátých letech minulého století a hlavně druhou jmenovanou vřele doporučujeme. Kapitolou samou pro sebe jsou hry s mafiánskou tematikou. Nekorunovaným králem žánru je legendární česká akce Mafia (2002), která je skvěle hratelná i po více než dvaceti letech od vydání. Kultovní titul. Za vyzkoušení stojí i taktické mafiánské hry Omerta – City of Gangsters (2013) a Chicago 1930 (2003). Předválečné, válečné a následně i poválečné období pokrývá oblíbená série taktických hardcore strategií Hearts of Iron (2002-16). Dalšími vynikajícími strategickými sériemi jsou více mainstreemoví Company of Heroes (2006-23) a taktičtější a náročnější Men of War (2009-16). Druhá světová válka je vhodným polem pro akční žánr, do kterého spadá i vizuálně a herně neotřelá městská akce The Saboteur (2009). Doporučujeme i první dva díly série Medal of Honor, Allied Assault (2002) a Pacific Assault (2004). Mnoho druhoválečných dílů nabízí i slavná série Call of Duty. Osobně máme nejradši úvodní epizody série (2003-05) a solidní WW2 z roku 2017. Kdo by se chtěl vydat náročnou a extrémně nebezpečnou odstřelovačskou cestu napříč bojišti nejtragičtějšího konfliktu lidské historie, tak pro něj je ideální volbou série Sniper Elite (2005-22), která si drží vysokou kvalitu již od prvního dílu. Druhou světovou válku uzavřeme s druhým dílem Mafie (2010), jehož košatý děj se začíná rozehrávat právě během roku 1945. Třetí závěrečná část trilogie o historických hrách je u konce. Dobře se bavte při hraní jednoho ze skvělých historických titulů a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář