426. Páteční podvečerní… o jedenácti seriálových „nej“ roku 2022

Televizní rok 2022 představuje značnou zásobárnu kvalitních seriálů, které nabídly množství jedinečných epizod, dechberoucích scén a brilantních hereckých výkonů. V dnešní tradiční výroční epizodě Páteční podvečerní se ohlédneme za nejvýraznějšími tituly seriálového světa a vybereme s nimi spojených jedenáct „nej“. Přejeme příjemné a inspirativní počtení a v tomto konkrétním případě i podívanou.

Nejlepší epizoda: desátý díl Andoru

Intenzivní a napínavý útěk neprávem odsouzených trestanců z nápravného zařízení na planetě Narkina 5 patří k jednoznačným televizním vrcholům roku 2022. Pro nás nejlepší epizoda celé sezóny.

Další adepti: první díl Tokyo Vice, první díl Monstra

Nejlepší znělka: Peacemaker

Málokdy se nám stane, že bychom se pokaždé dívali na úvodní znělku daného seriálu a občas ji nepřeskočili. Na bezvadné taneční číslo Peacemakera a jeho party hic jsme se dívali pokaždé. Extrémně chytlavý úvod.

Další adepti: Médium, Tokyo Vice

Nejhutnější atmosféra a nejsilnější napětí: Monstrum

Už první díl odvážného titulu od Netflixu naznačil, že se divák „může těšit“ na extrémně znepokojivou podívanou, ve které nebude nouze o dusivou atmosféru a konstantní přísun napětí. Tento nastolený trend se povedlo udržet během celé řady. Kdo se zvládne dívat na více dílů po sobě, tak ten se může považovat za otrlého diváka.

Další adepti: Volavka, čtvrtá řada Ozark

Nejpříjemnější překvapení: Reacher

Příjemných překvapení bylo loni povícero. Adeptů na titul je hodně, ale u nás přecejen vede příjemně nepříjemná akční kriminálka Reacher. Nečekali jsme takřka nic, dostali jsme ucelený televizní titul značně vysoké jakosti. Ústřední herecké trio na jedničku s *.

Další adepti: Star Trek: Strange New Worlds, Peacemaker, Rod Draka

Nejlepší akční sekvence: vesmírná potyčka v Andoru

Často omílaná stará pravda o tom, že méně je někdy více, často platí i v televizním světě. Sice vesmírná, ale i tak poměrně komorní potyčka rebelského Davida s imperiálním Goliášem je pro nás tou nejvíce originální a vytříbenou akční pasáží loňského roku.

Další adepti: pobřežní bitva v Rodu Draka, vězeňská bitka v Reacherovi, přestřelky v Seznamu smrti

Nejpůsobivější výprava: 1883

O westernech si člověk může myslet co chce, ale nikdo jim nemůže upřít úchvatnou výpravu, která v míře vrchovaté čerpá z nádherných severoamerických lokací. Vynikající dílo 1883 nabídne nejednu dechberoucí přírodní scenérii.

Další adepti: druhá řada Outer Banks, Láska padá z nebe, The Offer

Nejméně korektní podívaná: The Boys

V dnešní hyperkorektní době tuto kategorii obzvláště oceňujeme a vyzdviháme všechny seriály, které do ni nějakým způsobem patří. Neortodoxní a nekompromisní The Boys v průběhu třech dosavadních sezón jasně dokazují, že se s ničím a nikým moc nepářou. A to se sakra cení.

Další adepti: Monstrum, druhá řada Euforie

Nejsilnější scéna: příchod krále Viseryse na scénu a Viserysův proslov během rodinné večeře v Rodu Draka

Dvě nejsilnější scény loňského roku jsme mohli vidět ve zdařilém fantasy počinu, v němž se emocemi opravdu nešetřilo. Oba zásadní momenty krále Viseryse (těžko vybrat ten lepší…) parádně umocňovala tradičně skvostná hudba.

Další adepti: Maarvin proslov v Andoru, Luthenův monolog v Andoru, poslední výprava manželů na Měsíci ve druhé řadě For All Mankind

Nejlepší horor: Archive 81

Kvalitní hororové televizní počiny jdou vždy spočítat na prstech jedné ruky a zvlášť v jednom ročním období. Archive 81 do této nepočetné kategorie jednoznačně patří. Pro nás nejlepší představitel žánru za minulý rok.

Další adepti: čtvrtá řada Stranger Things, Sandman, devátá epizoda Star Trek: Strange New Worlds

Nejvytříbenější vizuál: čtvrtá řada Paní Maiselové

Paní Maiselová ve čtvrté řadě sice poněkud ubrala na svém klasickém frenetickém tempu, ale v jedné důležité věci stále a dlouhodobě dominuje. Vizuální podání či celková forma seriálu v rámci kostýmů, kulis a lokací jsou vždy jedinečné a zaslouží si jen a jen náš silný obdiv.

Další adepti: šestá řada Expanze, třetí řada Ztraceni ve vesmíru, Star Trek: Strange New Worlds

Nejlepší herecký výkon: Evan Peters (Jeffrey Dahmer) v Monstru

Zasloužené vítězství pro generační herecký talent Evana Peterse za jeho autentické a silně znepokojivé ztvárnění brutálního sériového vraha. Vzhledem k extrémně nabité konkurenci má pro nás tento triumf velkou váhu.

Další adepti: Elizabeth Debicki (princezna Diana) v Koruně, Paul Walter Hauser (Larry Hall) ve Volavce, Sam Elliot (Shea Brennan) v 1883, Stellan Skarsgård (Luthen Rael) v Andoru

P.S: Seriálová nej roku 2021 najdete zde.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář