425. Páteční podvečerní… o černých koních roku 2023

Ve třetí a závěrečné epizodě pravidelné článkové trilogie budeme zkoumat zábavní černé koně letošního roku a vybírat ty nejnadějnější kusy. Máme pro vás výběr zajímavých filmů, které náš instinkt nepustil mezi zástupce z druhého tutovkového dílu výroční série, ale i tak se může jednat o zásadní díla, jenž by nás mohla příjemně překvapit. Do seriálové sekce jsme jako tradičně umístili nejzajímavější letošní novinky, které si odbydou premiéru v silně konkurenčním a značně neúprosném televizním světě. A na závěr přidáme i několik herních titulů. Ty by měly doplnit řady letošních tutovek produkovaných neustále rostoucím odvětvím herního průmyslu. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Filmoví černí koně

1. Gran Turismo

Akční závodní titul od (stále ještě) vizionářského režiséra Neilla Blomkampa s Orlandem Bloomem v hlavní roli. Převedení kouzla slavné herní série do filmové podoby by se mohlo povést.

2. Babylon

Babylon již měl premiéru a už na základě prvních ohlasů víme, že se jedná o povedený snímek s nabitým hereckým obsazením. Opulentní tříhodinová podívaná o jedné ze zlatých ér Hollywoodu. To chceme jednoznačně vidět.

3. Aquaman and the Lost Kingdom

Malý velký režisér James Wan se opětovně postavil za kormidlo ambiciózní superhrdinské série a pokusí se zopakovat obrovský kasovní úspěch jedničky, která patřila mezi lepší filmy komiksového žánru za poslední roky.

4. Lovec Kraven

U této komiksovky se nám zamlouvá jak temnější námět, tak i jméno režiséra (J.C. Chandor) spolu s hereckým obsazením (Russell Crowe, Aaron Taylor-Johnson).

5. Tři mušketýři: D’Artagnan (a Milady)

Dvojice francouzských dobrodružných historických filmů by mohla definitivně vyřešit rozkol o tom, jaká je nejlepší filmová adaptace věhlasného románu Alexandra Dumase.

6. Creed 3

Třetí díl boxerské ságy by měl nabídnout jak intenzivní boxerská klání, tak i tradičně funkční dramatický dějový oblouk.

7. Wonka

Snímek se zaměří na mladá léta známé fantasy postavy, do jejíž role se vžije strmě stoupající herecká hvězda Timothée Chalamet.

8. Renfield

Zřejmě nejrozporuplnější film z našeho výběru. Může to být zdařilá komediální jízda s hororovým nádechem. A může to být i kolosální propadák a brak. U Nicholase Cage člověk nikdy neví: a zvlášť v posledních letech.

9. Někdo klepe na dveře

Mysteriózní hororový thriller od slavného tvůrce M. Nighta Shyamalana, který v poslední dekádě zlepšil kvalitu svého upadajícího a kdysi zářivého filmového portfolia. Celkem se těšíme.

10. 65

Charakterní herec Adam Driver a jeho netradiční výprava do dalekého pravěku se všemi tehdejšími nebezpečnými tvory včetně dinosaurů. Netradiční kombinace občas fungují na jedničku.

Další filmoví černí koně: Asteroid City, Bod obnovy, Barbie, Velryba, Meg 2: The Trench, Asterix a Obelix: Říše středu, Sharper

Seriáloví černí koně

1. 1923

Elitní scénárista Taylor Sheridan v poslední době neskutečně „perlí“ (Yellowstone, Mayor of Kingstown, 1883, Tulsa King). V jeho nejnovějším westernovém počinu, který bude dalším prequelem parádního Yellowstonu, si zahraje jedinečné ústřední herecké duo ve složení Harrison Ford a Helen Mirren. To snad ani nemůže dopadnout špatně.

2. Masters of the Air

Tom Hanks po delší době znovu spojí síly se Stevenem Spielbergem. Hvězdní pánové budou produkovat další velkolepý válečný seriál, tentokrát zaměřený na letce ze spojenecké Osmé letecké armády během Druhé světové války.

3. Justified: City Primeval

Návrat nekompromisního cynického pistolníka a příslušníka US Marshals po osmi letech. Z Kentucky se děj přestěhuje do slunného Miami a syrového Detroitu. Nelze se netěšit.

4. Tajná invaze

Nick Fury s Talosem odvšivují světové nejvyšší organizace, do kterých se ve velké míře infiltrovala rasa mimozemských přeměňovačů. Bude to jedna z lepších minisérií od Marvelu?

5. Terapie pravdou

I Harrison Ford se na stále mladá kolena inspiroval v současném profesním trendu elitních herců, kteří se čím dál častěji angažují i v televizním světě. Herecká ikona se letos objeví také v psychologickém komediálním dramatu jako terapeut, který léčí pacienty pomocí čisté a neúprosné pravdy.

6. Straight Man

Bob Odenkirk dokončil svou extrémně úspěšnou štaci v oceňovaném seriálu Volejte Saulovi a nyní se objeví v dalším ambiciózním dramatu nejen o jednom neortodoxním muži.

7. The Palace

O seriálu zatím nebylo uvolněno příliš mnoho informaci (mělo by v něm jít o pád autoritářského režimu), ale měl by mít premiéru letos a hlavní roli ztvární Kate Winslet, která v poslední době hraje v jednom vynikajícím projektu za druhým.

8. Poker Face

Mnohavrstevné kriminální drama s mysteriózním přesahem od Riana Johnsona (Looper, Na nože), který napsal scénář a bude i režírovat. Na tohle jsme velmi zvědaví.

9. Rabbit Hole

Špionážní thriller s Kieferem Sutherlandem v hlavní roli by mohl patřit mezi nejlepší letošní seriálové novinky.

10. The Consultant

Dvojnásobný oscarový laureát Christoph Waltz v nové mrazivé roli konzultanta, jenž bude svým neotřelým způsobem zachraňovat jednu strádající softwarovou firmu.

Další seriáloví černí koně: The White House Plumbers, Echo, Ahsoka, Liaison, Za světlými zítřky!

Herní černí koně

1. Resident Evil 4 Remake

Posledních několik epizod fenomenální série patřilo mezi zdařilé herní tituly. Není to sice stoprocentní, ale tak nějak už dopředu tušíme, že se povede i remake legendárního a námi velmi oblíbeného čtvrtého dílu.

2. Hogwarts Legacy

Jedna z nejočekávanějších her letošních roku bude stavět na tom nejsilnějším aspektu z univerza Harryho Pottera: na silně atraktivním prostředí a dechberoucí atmosféře Školy čar a kouzel v Bradavicích.

3. Darkest Dungeon 2

Pokračování netradičního tahového rpgčka by mohlo a mělo vyladit některé nemilé neduhy a nedodělky jinak hodně solidního prvního dílu.

4. Alan Wake 2

Nočními můrami sužovaný spisovatel se po třinácti letech (!) vrátí v pokračování tíživé hororové akční hry od finských Remedy, tvůrců Maxe Payna.

5. Star Wars Jedi: Survivor

A další druhý díl. Tentokrát jsme do výběru zařadili pokračování vynikající akční adventury Star Wars Jedi: Fallen Order. Dvojka by mohla stvrdit nastolený status jedné z nejlépe rozjetých herních sérií nekonečného vesmírného univerza.

6. Senua’s Saga: Hellblade II

A do čtvrtice všeho druhého. Pozoruhodná válečnice Senua se vydá na další anabázi do brutálních severských dálav, kde se mísí vlivy dávných mytologií a barbarských metod.

7. Starfield

Rozmáchlé komplexní sci-fi rpg od veteránů žánru ze studia Bethesda (The Elder Scrolls, Fallout). Vesmírný Skyrim na obzoru.

Další herní černí koně: Assassin´s Creed Mirage, Atomic Heart, Dead Space Remake, Deliver Us Mars, Hollow Knight: Silksong

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář