422. Páteční podvečerní… o nejlepších prosincových titulech na Recenzone

V posledním měsíci roku je vždy více času na dohánění restů i na větší pokrývání nově vydaných titulů. V našem letošním podání byl prosinec převážně seriálovým měsícem, ale našel se čas i na filmové, herní a knižní tituly. Spolu s tradiční top pětkou, kterou převážně obsadily právě seriály, nabídneme i souhrn ostatních nejlepších titulů spolu s podrobným výhledem na nejatraktivnější nadcházející lednové novinky. Poslední zábavní servis roku 2022 začíná: přejeme příjemné a inspirativní počtení.

1. Zámek a klíč: Zlatý věk

Po excelentní šestidílné komiksové sérii se perfektně sehrané tvůrčí duo vydalo dále do minulosti a vytvořilo několik navazujících povídek, které se odehrávají na začátku minulého století a sledují osudy rodiny Zámkových. Řeší se v nich nejen věci tajuplné mezi nebem a zemí, ale dojde i na zápletky v samotném nebi a pod zemí, kde se nachází děsivě ztvárněné peklo. Již první povídka je vysoce kvalitní, přičemž každá další navazující je snad ještě lepší než ta předchozí. Mistrovské komiksové dílo.

Zlatý věk: minirecenze

2. The Offer

Málokdy někdo natočí rovnou celý seriál o filmu. Jaký jiný snímek by si ovšem zasloužil podobnou poctu, než legendární gangsterské drama o rodině Kmotr. Desetidílná seriálová lahůdka zobrazuje proces tvorby filmu od prvních popsaných stránek spisovatele Maria Puza přes puntičkářskou režisérskou práci Francise Forda Coppoly až po předávání sošek na oscarovém ceremoniálu, kde poprávu zazářil producent Albert Ruddy, bez něhož by zcela jistě nevznikl jeden z nejlepších filmů všech dob.

The Offer: minirecenze

3. Andor

Takto mají vypadat novodobé Hvězdné války. Správně intenzivní, nekompromisní a prodmanivá podívaná vrací naději všem divákům, které zklamala nedávná filmová trilogie. První řada příběhu o tom, jak byla v jedné daleké, předaleké, galaxii zažehnuta jiskra vzpoury vůči Impériu, patří mezi nejlepší televizní sci-fi projekty za poslední roky. První sezóna nabídne mnohé: například jeden z nejnapínavějších útěků z vězení, skvostnou vesmírnou akční scénu či úchvatný burcující proslov.

Andor: minirecenze

4. Avatar: The Way of Water

První 3D v kině: Avatar 1, první 4D v kině: Avatar 2. Nyní už se sci-fi filmovou sérií se nepojí pouze některé zásadní divácké milníky před stříbrným plátnem, ale jednotlivé filmy posouvají hranice i jinde. Například v rámci tržebního světa či z pohledu posouvání trikových možností filmového média. Dvojka možná trochu povyšuje formu nad obsahem, ale člověk nad tím rád přimhouří oči, když se dočká tak jedinečného filmového zážitku. Třetí díl prosím do dvou let a klidně i bez 5D.

Avatar 2: minirecenze

5. Monstrum – Příběh Jeffreyho Dahmera

O stále první a nejoblíbenější streamovací televizní platformě Netflixu si člověk může myslet co chce, ale zábavnímu gigantu nelze upřít několik pozitivních věcí. Jeho seriálová produkce je takřka bezkonkurenční. Stále dovede většinou příjemně překvapovat. A tamní šéfové a tvůrci rozhodně mají ony pomyslné titanové gule. Jinak by totiž neschválili a nenatočili absolutně nemainstreemový a extrémně divácky náročný seriál o životě děsivého sériového vraha. Tato podívaná občas až fyzicky bolí, dovede spolehlivě znechutit a nedá se na ni moc dívat ve větším počtu dílů po sobě. Bezva projekt.

Monstrum: minirecenze

Vzhledem k nabitém měsíci dnes obnovujeme odstavec pro ostatní zajímavé tituly, které si zaslouží zmínku. Do naší prosincové filmové nabídky patří temný australský krimi thriller Neznámí, opulentní životopisné drama Elvis, možná i detektivka Na nože: Glass Onion a rozhodně i dánský thriller Šťastně až do smrti. Do kategorie vynikajících seriálů se řadí ještě i pátá řada historického dramatu Koruna či hardcorová sci-fi podívaná Médium (minirecenze brzy). Našel se čas i na hraní: především na originální historický titul Pentiment (minirecenze brzy), který můžeme jedině doporučit. Z rozsáhlého knižního světa jsme do našeho portfolia v prosinci přidali akční sci-fi román Cytonik, český thriller 101 minut a ještě i náročnou postapokalyptickou sci-fi s filozoficko-psychologickým přesahem Zóna jedna.

Nejočekávanějšími lednovými filmy jsou pro nás akční komedie Operace fortune: Ruse du guerre (od 5. 1., v kinech), ponurá historická detektivka Bledé modré oko (od 6. 1., na Netflixu), historické drama Babylon (od 19. 1., v kinech) a drama Víly z Inisherinu (od 26. 1., v kinech). V rozmezích bohaté seriálové lednové nabídky se nejvíce těšíme na druhou řadu krimi dramatu/thrilleru Mayor of Kingstown (od 15. 1., na Paramount+), také na postapokalyptickou sci-fi ságu The Last of Us (od 15. 1., na HBO Max) a ještě i na mysteriózní španělskou minisérii Ztracena v bílém šumu (od 27. 1., na Netflixu). Herní svět v lednu nabídne například podmořskou strategii Aquatico (12. 1.), akční titul Forspoken (24. 1.) a remake slavné hororové akční sci-fi hry Dead Space (27. 1.). Celkem solidní lednový příděl. Mějte se fajně, dobře se bavte, vstupte ideálně do nového roku a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář