417. Páteční podvečerní… o neprávem zapomenutých či opomíjených hrách – část třetí

Dnes po delší době opět navážeme na postarší dva články z předešlých let, které se zabývaly neprávem zapomenutými či opomíjenými hrami. Ve třetím dílu této nepravidelné série pokryjeme časové období mezi lety 2018-2021, za které již evidujeme několik desítek povedených titulů, jenž z nějakého důvodu neměly tak velký ohlas anebo se o nich prostě tolik neví, což je škoda a dnes to hodláme alespoň částečně napravit. V dnešní Páteční podvečerní přineseme spoustu herních tipů pro ideální pařanské období na přelomu podzimu a zimy. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Jednou z nejotřelejších a nejzajímavějších her roku 2018, o které se ani v tehdejší době tolik nemluvilo, je tahová sci-fi strategie Mutant Year Zero: Road to Eden, ve které se hráč ujme role zvířecího bojového komanda v postapokalyptickém světě. Osobně nedáme dopustit ani na střílečku Project Warlock, která svou retro pixel-artovou stylizací a zběsilým tempem dává vzpomenout na staré dobré časy s prvními dvěma Doomy. Podobně jako v předešlém článku opětovně doporučujeme japonské rpg Ni no Kuni II: Revenant Kingdom, které svou hloubkou a popracovanými početnými mechanismy jistě překvapí a potěší nejednoho hráče. Zmínit se musíme také o povedené budovatelské strategii Northgard, kterou považujeme za nástupce her ze série Cultures. Pořád nás baví i rogue-like fantasy plošinovka Dead Cells či oldschoolové monumentální rpg Pathfinder: Kingmaker, které v mnohém připomíná tituly typu Baldurs´s Gate. Hlavním favoritem roku 2018 je pro nás malá-velká tahová hra Into the Breach, v níž se lidstvo brání mimozemské invazi.

Pro rok 2019 jsme jako první vybrali zčásti explorativní sci-fi adventuru Deliver Us Moon, v níž jde o prozkoumávání lidské základny na Měsíci, kde se odehrál blíže nespecifikovaný incident. Tradičním zástupcem v kategorii nemálo proslulých her je vynikající 2D akční adventura Sunless Skies, která navazuje na předešlé díly série Sunless Sea a jak už název napovídá, tak namísto hlubinných vod se zde prozkoumávají nekonečné oblačné výšiny. Další doporučenou hrou je akční titul Judgment, hra s detektivním přesahem a spletitým příběhem. Neprávem opomíjenými hrami jsou podle nás i perfektní akční karetní hra Slay the Spire, japonská fantasy plošinovka Bloodstained: Ritual of the Night, a také i inovativní sci-fi adventura Outer Wilds, která boduje i originálním systémem herního časového paradoxu. Pokud byste se ovšem měli vrátit alespoň k jedné hře roku 2019, tak ať to je skvostné rpg Disco: Elysium, hra s takřka nekonečnými možnostmi vývoje postavy, originálním dialogovým systémem a košatým detektivním příběhem odehrávajícím se v atmosférickém světě.

V roce 2020 vyšla česká sci-fi adventura Someday You´ll Return, která se odehrávala rovněž i v českých a moravských lesních lokacích. Kvalitní titul, kterým zcela neprávem zapadl do totálního herního zapomnění. Velmi nás bavila i explorativní sci-fi adventura Call of the Sea, ve které se prozkoumává tichomořský ostrov související s (ne až tak moc) nestvůrným bohem Cthulhu. Dále můžete vyzkoušet i akčnější odnož slavné tahové sci-fi série XCOM: Chimera Squad, také akční originální plošinovku Carrion, kde v roli monstra potíráte lidský odpor na tajné výzkumné základně a v neposlední řadě i perfektní taktickou hru Desperados 3. Minulý rok zcela zapadl bezvadný příběhový vesmírný simulátor Chorus, tak trochu i objevitelská sci-fi adventura Subnautica: Below Zero a větší proslulost by si jistě zasloužil i náš loňský vítěz, jedinečná originální mnohavrstevná hra Inscryption. To je spousta herního materiálu k prozkoumání. Dobře se u hraní bavte, mějte se fajně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář