415. Páteční podvečerní… o nejlepších seriálových spin-offech

Definice spin-offu říká, že se jedná o rozhlasové, televizní, počítačové nebo literární dílo, které bylo odvozeno od již existujícího díla (nebo více děl) a které je zejména zaměřeno na určitý aspekt původního díla (např. určité téma, postavu, událost, apod.). V případě dnešní Páteční podvečerní se zaměříme výhradně na zmiňovaný televizní okruh a vybereme nejlepší seriálové spin-offy za poslední dekády. Výsledkem naší tvrdé selekce z vyšších desítek televizních titulů je dvanáctka nejlepších, jejíž zástupce budeme dnes postupně představovat a to chronologicky podle data premiéry. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Naším prvním vybraným seriálovým spin-offem je sitcom Frasier (1993-2003). Seriál, který byl odvozen od postaršího sitcomu Na zdraví (1982-92) mnozí fanoušci, diváci i kritici považují za vůbec nejlepší spin-off všech dob. Zábavné příběhy zástupců seattleských vyšších míst obdržely navíc i množství významných televizních cen (3x Zlatý glóbus, 37x Emmy). Dalším významným spin-offem je legendární akční fantasy seriál Xena (1995-2000). Guilty pleasure titul vznikl na základě paralelně vysílaného seriálu Herkules a navždy proslavil novozélandskou herečku Lucy Lawless. V rámci kategorie nelze zapomenout ani na vynikající akční sci-fi počin Hvězdná brána: Atlantida (2004-09). Spin off původní Hvězdné brány (1997-2006) nabídl lehce odlišný pohled na problematiku dobývání nekonečného vesmíru a navíc nesl i silnou českou stopu v podání nezapomenutelné velké role herce Davida Nykla. Následuje další sci-fi titul, tentokrát spin-off legendárního seriálu Pán času (2005…), Torchwood (2006-2011), což je i název speciální tajné organizace, která vyhledává na Zemi známky nepřátelské mimozemské aktivity a snaží se ji i potírat.

Dalším horkým adeptem na nejlepší spin-off všech dob je krimi drama Volejte Saulovi (2015-2022). Časový následník a příběhový předchůdce kultovního titulu Perníkový táta (2008-2012) patřil k nejlepším seriálům posledních let a to během veškerých svých šesti odvysílaných sezón. Dalším skvělým odvozeným seriálem je soudně-právní drama Dobrý boj (2017…). Následník obdobně zaměřeného seriálu Dobrá manželka (2009-2016) se v mnoha ohledech vyrovná výbornému originálu a dost možná jej i předčí. Naprosto zásadním spin-offem z nedávné doby je The Punisher (2017-19). Nekomromisní bojovník se zločinem se objevil už v Daredevilovi (2015-18) a díky svému památnému angažmá si vysloužil i svůj vlastní seriál, který patří k nejlepším komiksovým počinům všech dob. Skvělá akční podívaná s až nečekanou psychologickou hloubkou. Ukončení seriálu pod dvou sezónách je jedním z největších „zločinů“ v historii televizní tvorby. Dalším zdařilým spin-offem je i komedie Malý Sheldon (2017…), která mapuje neobyčejné dětství nejslavnější postavy z legendárního seriálu Teorie velkého třesku (2007-2018).

Dále jsme vybrali i krimi thriller Narcos: Mexiko (2018-2021). Mexická drogová epopej nese název fenomenálního stejnojmenného seriálu Narcos (2015-17) a rozhodně dělá čest celé této silné televizní značce. Kvalitních spin-offů ze světa Star Treku je velké množství a my jsme vybrali zatím ten poslední, Star Trek: Strange New Worlds (2021…), který považujeme za jeden z nejlepších příspěvků do tohoto jedinečného univerza. Do našeho výběru se zákonitě dostal i western 1883 (2021), který podmanivým způsobem zprostředkovává historii rodu Duttonových dlouho před událostmi neméně parádního seriálu Yellowstone (2018…). Posledním zástupcem vytříbených seriálových spin-offů je zbrusu nová fantasy sága Rod Draka (2022). Prequel Hry o trůny se v mnoha ohledech vyrovnává i úvodním skvostným řadám slavnějšího předchůdce a dokonce i nabídne několik pamětihodných scén, které jednoznačně patří mezi nejsilnější momenty či sekvence celé ságy. To byly některé nejlepší spin-offy televizní historie. Mějte se fajně, koukejte na seriály a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář