410. Páteční podvečerní… o nejlepších filmech a seriálech B. B. Thorntona

Charakterní a charizmatický herec Billy Bob Thornton (1955) se ve světě filmu naplno prosadil až po čtyřicítce. Sám herec tento fakt kvituje s povděkem, jelikož prohlásil, že ve svých mladších letech nebyl na úspěch a slávu připraven. Po menších rolích ve slavných westernech Tombstone (1993) a Mrtvý muž (1995) přišel onen zásadní zlom v Billyho kariéře, kterým je jeho hlavní role retardovaného muže ve snímku Smrtící bumerang (1996). Tento snímek herec i sám zrežíroval podle vlastního scénáře, za nějž posléze obdržel i věhlasnou filmovou cenu Oscar. Nominaci pro nejlepšího herce v hlavní roli neproměnil, cenu nakonec získal Nicolas Cage za roli ve filmu Opustit Las Vegas. V dnešní Páteční podvečerní vybereme další Billyho vynikající filmy, počínaje onou zásadní druhou polovinou devadesátých let. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Jednou z dalších Billyho nezapomenutelných rolích je ta ve slavném thrilleru Olivera Stonea U-Turn (1997). Herec zde exceloval jako psychopatický narušený jedinec. Další pamětihodnou úlohu představuje hercův part v kultovním katastrofickém sci-fi filmu Armageddon (1998), kde Billy pomáhal Bruci Willisovi a dalším kolegům v jejich cestě za záchranou Země. Ve stejném roce měl premiéru i thriller Jednoduchý plán, ve kterém se Billy objevil v jedné z ústředních rolí po boku Billa Paxtona a Bridget Fonda. Za tuto roli Billy získal svou třetí a zatím poslední oscarovou nominaci pro herce ve vedlejší roli, jenž nebyla proměněna (vyhrál James Coburn za film Utrpení). Dalším osobitým filmem, ve kterém si Billy tentokrát zahrál i hlavní roli byl snímek Muž, který nebyl (2001) od bratří Coenů. Spolupráce se slavnými režiséry je ostatně něco, co je v Billyho případě naprosto běžné: legendární tvůrci nadaného herce často obsazovali a obsazují i nadále. Dále doporučujeme i tíživé drama Ples příšer (2001), který mimo jiné reflektuje složitou rasovou problematiku v USA.

V nultých letech současného století se Billy začal více objevovat i v komediálněji a romaticky orientovaných filmech. To potvrzují jeho angažmá ve filmech jako je Láska nebeská (2003) či poněkud řízněji laděná komedie Santa je úchyl! (2003), jejíž neortodoxní a nekorektní svět později rozšířil i druhý díl Santa je pořád úchyl (2016). Další serióznější role přišla na řadu v solidním historickém filmu Pevnost Alamo (2004), v němž Texasané bránili proslulou pevnost proti mexické armádě. Billy pevnost bránil jako americký a lehce mýtický hrdina Davy Crockett. Dalšími doporučenými filmy s B. B. Thorntonem jsou například akční thriller Oko dravce (2008) a napínavé soudní drama Soudce (2014), kde herec sekundoval kolegům Robertům Downeymu Jr. a Duvallovi, přičemž tato role už byla jistou předzvěstí v připravovaném seriálu s obdobnou tématikou (Goliath). Co se ovšem filmových účastí týče, tak ještě musíme zmínit i hercovu účast v nedávném špionážním akčňáku The Gray Man (2022).

V posledních letech Billy častěji působí v televizním světě, přičemž se jedná výhradně o nezapomenutelné role ve vynikajících seriálech. Za impozantní ztvárnění nebezpečného zabijáka Lorna Malva v první (a zdaleka nejlepší) řadě hutného thrilleru Fargo Billy získal Zlatý glóbus. Další na sebe nenechal dlouho čekat a herec jej tentokrát obdržel za excelentně zprostředkovanou roli životem unaveného elitního právníka Billyho McBridea v ukončeném kriminálním seriálu Goliath (2016-21) o čtyřech natočených řadách. Spousta pamětihodných rolí ve spoustě vynikajících filmů a seriálů. To je současný hercův odkaz za těch několik dekád jeho dosavadní kariéry. Mějte se fajně, dobře se bavte u Billyho projektů a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář