Dnešní Páteční podvečerní, u níž Vás zrovna i vítáme, jsme se rozhodli věnovat těm nejlepším strategickým hrám, které se od začátku současné desetiletky objevily na trhu. Hernímu byznysu dlouhou dobu kraloval zdánlivě nesesaditelný triumvirát ve složení rpgčka-akce-strategie. První dva jmenované žánry se stále těší velkému zájmu jak hráčů, tak i vývojářů, ale se třetím do party to už tak slavné není. Budovatelských a tahových strategií vzniká stále poměrně dost, ale klasické RTSky z velké části nahradily nyní extrémně oblíbené MOBA hry jako je Dota, League of Legends či nedávno vydané Heroes of the Storm. Nové strategie už holt nevznikají s takovou vysokou frekvencí jako dřív, ale i v současných letech se dá najít solidní množství výborných titulů, které jistě potěší strategická sdrce jejich příznivců. Tady je náš výběr.
V roce 2011 se toho na strategickém poli urodilo poměrně dost, například šestý díl slavné série Heroes of Might and Magic, čtvrtý díl budovatelské ságy Tropico či nový futuristický příspěvek do oblíbené série Anno s podtitulem 2070, avšak nás spíše zaujali dvě tower-defense hry. Tou první je je strategicko-akční hybrid Orcs Must Die!, v němž za pomoci schopností svého hrdiny, a také přípravou různých pastí a nástrah čelíte nekonečným vlnám orků, kteří se valí k vaší základně. Výborná zábava. Druhou je hra z plakátu nahoře, tedy Anomaly: Warzone Earth. V podstatě se jedná o tower-offense gamesu, v níž se svým konvojem projíždíte nepřátelským územím, jenž je přímo osázené útočnými věžemi či jinými strukturami, které je potřeba po cestě zneutralizovat, aby vaše kolona zdárně dorazila do cíle. Má to jednoduchý princip, ale je to originální a hlavně značně zábavné – doporučujeme. Na konec odstavce jsme si ještě nechali poslední hru, kterou je Total War: Shogun 2. Modří už jistě vědí, že se jedná o dalšího ze zástupců slavné série, která dlouhodobě drží strategický prapor nad vodou. Total War je prostě jistota, která neomrzí a v tomto dílu navíc jsou i samurajové! 🙂
I v následném roce 2012, jenž kupodivu neznamenal konec světa, si strategičtí milovníci přišli na své. Dočkali jsme se například vynikajícího datadisku Fall of the Samurai ke druhému, výše zmiňovanému, Shogunovi ze série Total War, v němž tradicionalistické imperiální Japonsko čelilo pokrokovým západním mocnostem, a také i druhého dílu akční strategie Orcs Must Die!, který opět přinesl tunu zábavy v čele se zbrusu novým kooperativním módem. No a urodilo se i pro strategické hardcore fanatiky. U druhého dílu komplexní taktické strategie Crusader Kings se totiž daly strávit spousty hodin skvělé zábavy – problém je pouze do této rozmáchlé hry se stovkami herních možností proniknout, ale jde to. 🙂 Dále už se tento rok nesl spíše ve znamení menších přídavků a dlcček, z nichž si zaslouží zmínit snad jen slušné rozšíření pro zdařilou tahovku King’s Bounty s příznačným podtitulem Warriors of the North. To ještě ale není vše – opět jsme si na konec nechali ještě jednu třešničku na dortu. Tou je notoricky známý mix tahovky a budovatelské strategie XCOM, jehož nový díl nesl název Enemy Unknown, avšak rozepíšeme se o něm až v dalším odstavci, poněvadž…
…napřesrok vyšlo k této hře spartánské rozšíření Enemy Within, které považujeme za jeden z nejlepších herních přídavků vůbec. Tento excelentní datadisk v podstatě kompletně obměňuje původní hru a povyšuje ji na zcela novou úroveň – nová příběhová linie, nové mise a nové herní mechaniky a možnosti dávají tušit, že zde máme jednu z nejlepších novodobých strategií. Záchrana planety před zákeřnými mimozemšťany ještě nikdy nebyla tak poutavá a perfektně zvládnutá, co se hratelnosti týče. Tahle hra je opravdu velký klenot, ostatně zkuste sami a uvidíte, že tomu tak skutečně je. On vlastně celý rok 2013 byl extrémně nabitý a jednoznačně to je od začátku desátých let tohoto století (zvykejme si na to… 🙂 ) doposud nejhodnotnější období. Zde je důkaz: čtvrtá část komplexní Europy Universalis (pokračovatel Crusader Kings 2), nový Starcraft s podtitulem Heart of the Swarm zaměřený na slavnou Kerrigan a na Zergy, druhé díly sérií Anomaly a Company of Heroes, HD edice Age of Empires 2 s novým datadiskem Forgotten či datadisk Brave New World pro pátý díl legendární Civililzace. To už jsou pořádné strategické žně, a to jsme ještě zmínili jen ty opravdu nejlepší a nejzajímavější tituly. Pojďme dál.
Po euforickém roku bohužel musel zákonitě přijít slabší rok. Loni opravdu moc zajímavých strategií nevyšlo a alespoň světlou výjimku tak představují tahovky Age of Wonders 3 a Banner Saga, budovatelská Banished a především originální žánrový mix Valkyria Chronicles, který jsme náležitě ocenili v loňské minirecenzi. Dočkali jsme se i čtvrtých Simáků, pátého Tropica či nové Civilizace, avšak nová pokračování zaběhlých sérií nabrala spíše jen sestupnou kvalitu. Rok 2014 jsme zrekapitulovali během pár řádků, a tudíž zde zrovna můžeme zmáknout i dosavadní dění v letošním roce. No a opět to není žádná sláva, ale zatím ani žádná katastrofa. Situaci jako už tradičně zachraňuje nový Total War s podtitulem Attila, který nás zavede do doby, kdy bylo stěhování národů ještě v mnohem větším kurzu než dnes (hihi… ), dále remasterovaná edice slavného dua vesmírných strategií Homeworld a zřejmě nejpříjemnější letošní překvapení – vynikající budovatelská gamesa Cities: Skylines, kterou mnozí poprávu považují za nejlepší stavitelskou hru posledních let. Po dlouhé době jsme si také mohli záhrat klasické RTSky jako je Grey Goo či Act of Agression, takže za to patří příslušným vývojářům jistě velké plus.
Inu, zas tak zlé to se strategiemi není. Sice už v tomto žánru není takový přetlak jako býval dřív, a občas si prostě nemůžeme moc vybírat, avšak při pohledu na námi zmiňované pařby zde je jasně viditelný příklon ke kvalitě na úkor kvantity, což je rozhodně lepší varianta, než kdyby tomu bylo naopak. I při pohledu do blízké budoucnosti můžeme být optimističtí – nadcházející letošní tituly jako je Might & Magic Heroes VII (29. září), Anno 2205 (3. listopad) či StarCraft II: Legacy of the Void (konec 2015) jasně dokládají, že náš milovaný žánr ještě ani zdaleka neřekl poslední slovo.
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
Nejnovější komentáře