409. Páteční podvečerní… o nejlepších zářijových titulech na Recenzone

Během září se podstatně vylepšil náš nevalný dojem z letošního roku z filmového úhlu pohledu. Z celého roku jsme si dosud vybavili jen pamětihodný nový Top Gun, ale po zářijových domácích filmových projekcích se do naší dlouhodobé paměti zapíší minimálně dva další skvělé filmy, které dnes obsadily dvě přední pozice v rámci tradičního měsíčního žebříčku. Do top pětky se probojovaly i tituly z dalších zábavních odvětví a celkově by se dalo směle tvrdit, že po extrémně dlouhé době zažívá poněkud nevýrazné období seriálový svět, byť se jeden jeho zástupce taktéž umístil v dnešním výčtu nejlepších titulů. Září bylo a stále ještě je hodně zajímavým měsícem z pohledu nekompromisní zábavní optiky. Na závěr dnešní Páteční podvečerní rovněž vybereme i nejočekávanější říjnové tituly. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

1. Třináct životů

Režisér Ron Howard si vybral jednu ze svých (nej)lepších kariérních chvil a na základě silného příběhu, který se opravdu stal (tentokrát vážně doopravdy) natočil fortelné drama o jedné neuvěřitelné záchranné akci. Podmanivému filmu o nezdolnosti a odhodlanosti lidského charakteru hodně pomáhá i účast slavných herců v čele s matadorem Viggem Mortensenem, který ztvárnil jednu ze svých dalších jedinečných rolí.

Třináct životů: minirecenze

2. Stray

Jedno z letošních nejpříjemnějších herních překvapení se odehrává v nekompromisním uzavřeném sci-fi světě, do jehož nitra je doslova vhozen nemluvný roztomilý kočičí hrdina. Tento silný kontrast není vůbec ke škodě a hra celkově bezvadně funguje, přičemž mnohdy překvapí i svou myšlenkovou hloubkou s přesahy do nečekaného filozofického směru. Stray se bude ve výročních žebříčcích umisťovat značně vysoko.

Stray: minirecenze

3. Predátor: Kořist

Trvalo to sice více než třicet let, ale jak už se v nekonečném filmovém světě mnohokrát potvrdilo, tak lepší pozdě, než nikdy. Upadající série (nyní už ne) se tentokrát vrátila do novověké minulosti, aby zprostředkovala další ukázku lovu legendárního monstra. Američtí indiáni ovšem patří mezi vyhlášené lovce a nedají svou kůži lacino (doslova). Tato akční anabáze s dvěma parádními ústředními postavami se holt neskutečně povedla a klobouk dolů před těmi, kteří něco podobného čekali.

Predátor: minirecenze

4. Na seznamu smrti

Dost možná nejvážnější role Chrise Pratta, který se takřka výhradně objevuje v odlehčenějších a komediálněji laděných rolích. Na seznamu smrti s touto škatulkou zametá s razancí sobě vlastní a přináší vytříbenou akční podívanou potvrzující rostoucí postavení platformy Apple TV+ mezi současnými streamovacími platformami. Jedna z letošních nejzásadnějších televizních novinek.

Na seznamu smrti: minirecenze

5. Leviatanova zhouba

Závěrečný devátý díl (to už chtělo zaokrouhlit směrem k dekalogii…) aneb uhánějící, avšak solidně zvládnuté uzavření naší oblíbené knižní sci-fi série. Hlavní premisa má dostatečnou zajímavost a poutavost, a navíc dává i smysl v mantinelech autenticky pojatého vesmírného světa ne až tak daleké budoucnosti. Nahradit Expanzi nebude snadné, ale zato se vášnivý čtenář může směle pustit do objevování nových propracovaných univerz.

Leviatanova zhouba: minirecenze

Mezi nejočekávanější říjnové filmy podle nás patří oceňované drama Trojúhelník smutku (od 6. 10.), horor Halloween končí (od 13. 10.), kriminální thriller Neznámí (od 19. 10.), akční sci-fi Black Adam (od 20. 10.) a válečný snímek Na západní frontě klid (od 28. 10.). Z nadcházejících televizních projektů nás nejvíce zajímá horor Půlnoční klub (od 7. 10.), dobrodružné krimi drama Šantaram (od 14. 10.) a mysteriózní horor Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (od 25. 10.). V bohaté říjnové herní nabídce se vyjímají dvě historické akční adventury, a to česká Shadows over Silesia (4. 10.) a francouzská A Plague Tale: Requiem (18. 10.). Po dlouhé době vývoje by měla konečně spatřit světlo světa také historická rubanice Mount & Blade II: Bannerlord (25. 10.). To a mnoho dalšího nás čeká v říjnu. Mějte se krásně, skládejte básně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář