394. Páteční podvečerní… o novodobých tahových strategiích (část druhá)

Zhruba po čtyřech letech dnes navážeme na Páteční podvečerní, ve které jsme určovali nejlepší novodobé tahové strategie. Žánr zažíval velký boom především v minulých letech a dekádách, ale i v současné době není ve špatné kondici a vynikající tituly vycházejí s železnou pravidelností každý rok. V dnešním článku se ještě vrátíme do roku 2017, ze kterého postoupíme až do letoška a během této cesty vybereme další skvělé tahové strategie. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Jednou ze zásadních sérií, díky které získávají tahové tituly konstantně velkou pozornost je beze sporu legendární značka Total War. Velký úkaz ve světě videoher, který rok co rok baví hráče již dlouhých 22 let. V roce 2017 spatřil světlo světa druhý díl Total War odnože Warhammer, který mnozí považují za nejlepší díl fantasy (mini)série. Spojení dvou slavných značek perfektně funguje a osvědčený herní koncept je v tomto případě obzvláště vytříbený a chytlavý. V posledních letech se na herním trhu silně etablovala i tahová série Expeditions, jejíž díl Viking patří mezi nejlepší tituly žánru posledních let. Rok 2018 patřil excelentní tahové „malé-velké“ sci-fi hře Into the Breach, kterou jsme i zařadili mezi nejlepší zmiňovaného roku. Proslulá je i série Valkyria Chronicles, která nabízí hráči specifický herní zážitek poskládaný z rpgčka, strategie a tahových soubojů. I čtvrtý díl rozhodně stojí za vyzkoušení a popřípadě i dohrání. Ve stejném roce vnesl originalitu do žánru titul Mutant Year Zero: Road to Eden, v němž se hráč ujal skupiny zmutovaných zvířecích vojáků, kteří podstupují nebezpečnou anabázi v postapokalyptickém světě. Poslední zásadní tahovou hrou roku 2018 je třetí díl tahové fantasy série The Banner Saga 3, která silně čerpá z bohaté severské mytologie.

V roce 2019 se série Total War vrátila do historie, konkrétně do té bohaté čínské, v dílu s názvem Three Kingdoms, který si vzal na paškál soupeření tří čínských říší o moc. Vyšel i další díl série Age of Wonders, tentokrát s podtitulem Planetfall a se silným futuristickým laděním do žánru sci-fi. Další solidní tahovou sci-fi hrou je Phoenix Point, jehož tvůrci očividně silně čerpali inspiraci z fenomenální série XCOM. Předloňský rok vyšel tradiční nový díl série Total War. Poněkud slabší (v kontextu značky) Troy se zaměřil na dávnější lidskou historii v rámci Trójské války. V roce 2020 jsme se dočkali i nového XCOMu. Vedlejší díl série Chimera Squad nabídl oproti značně komplexním hlavním epizodám podstatně přímočařejší hratelnost a kratší časový herní úsek, což může být pro mnohé hráče nezanedbatelná výhoda. Slavná série Gears of War v posledních letech mírně či více upadá, avšak reputaci částečně navrátila povedená návazná akční tahová strategie Gears Tactics. Zábavná hratelnost s dobře využitými atmosférickými reáliemi světa Gears je receptem na úspěch. Rok 2021 nabídl dva solidní tahové tituly a to „klon Civilizace“ Humankind a druhý díl oblíbené značky Kings Bounty, od něhož jsme ovšem čekali o pomyslné něco víc.

Letošní rok zatím ani nedosáhl do své poloviny a už nyní ho lze považovat ze jeden z těch nejbohatších na kvalitní tahové tituly za poslední dekádu zpět. Povedl se jak třetí díl Total Warhammer či nové Expeditions: Rome, tak i temná fantasy novinka King Arthur: Knight’s Tale. V současné době také například běží předběžný přístup nadějné tahové strategie Wartales, která by mohla vyjít v plné verzi v nadcházejících měsících. Na výběr je ze spousty skvělých tahových her. Ať se nám dobře plánují tahy! Mějte se fajně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář