393. Páteční podvečerní… o výborných hororových seriálech, které málokdo zná (část druhá)

Dnes budeme pokračovat v naší nepravidelné sérii o méně známých seriálech daného žánru. Volba tentokrát padla na hororové seriály, které v poslední době často figurují v novinkové nabídce streamovacích platforem a televizních stanic. Navážeme na dřívější články o hororových titulech, které vznikly před pěti, respektive před dvěma roky. Je už tedy nejvyšší čas na pokračování a třeba i na prožití tajuplných a napínavých chvil se špetkou strachu před našimi obrazovkami. Přejeme (ne)příjemné a inspirativní počtení.

1. The Haunting

Nejlepší novodobá hororová televizní série, momentálně o dvou rozdílných řadách, je postavena na silném příběhovém základu, který skvěle kombinuje duchařský typ hororu s propracovaným psychologickým dramatem. Především první řada patří mezi to nejkvalitnější, co v posledních letech vzniklo v televizním světě. Ten překypuje vynikajícími seriálovými novinkami a The Haunting se mezi nimi jednoznačně pozitivně vyjímá.

2. Teror

Na základě excelentní stejnojmenné knihy od slavného spisovatele Dana Simmonse vznikl historický hororový seriál, jehož největším lákadlem je brutální syrové prostředí odlehlého kanadského severu, kde ztroskotají posádky dvou lodí na objevitelské dobrodružné výpravě. A společnost jim nebude dělat pouze do morku kostí pronikající všudypřítomný mráz, nýbrž i pradávná entita ze zapomenutých eskymáckých legend.

3. Blood Drive/Noční závod

Závodní dvojice seriálů sice hraje výhradně na akční notu, avšak oba zástupci nesou i patrné znaky hororového žánru. Během obou závodních klání, které se shodně odehrávají v postapokalyptických univerzech zasaženými různými typy katastrof, dojde na nejedno zápolení se zombiemi a jinými kreaturami ve vypjatých napínavých situacích.

4. Outsider

Mysteriózní počin od HBO spojuje důkladné vyšetřování zapeklitého případu s nadpřirozeným prvkem ohledně tajemného návštěvníka z jiných dimenzí. Hlavním tahákem je zde precizně budovaná a pozvolna gradovaná atmosféra, která divákovi nedá na chvíli vydechnout a neustále ho drží při pozornosti i pomocí výrazných audiovizuálních prvků včetně impozantní minimalistické hudby.

5. Chapelwaite

Dalším doporučeným seriálem je Chapelwaite s Adrienem Brodym v hlavní roli. Jedná se o zástupce historických hororů gotického typu, které divákovi nabídnou pečlivě vykreslené charaktery, tíživou silnou atmosféru, a také i konstantně číhající zlo. To se postupem času po skrývání ve stínech ukáže v celé své „kráse“ a začne hlavnímu hrdinovi značně zatápět.

6. Archive 81

Novinka od Netflixu navazuje na tradici „filmařských“ hororů, kterou kdysi dávno nastartovala kultovní série Blair Witch. Po více než dvaceti letech od premiéry filmu už jsou ovšem navazující tituly podstatně více vytříbené a s jasně daným konceptem vyprávění. Archive 81 čerpá i z jiných hororových sérií (Kruh) a dohromady zprostředkovává vysoce zábavnou a napínavou hororovou podívanou (prozatím hororový vrchol roku 2022).

7. Ratchedová

Sarah Paulson navázala na své dlouholeté angažmá v sérii American Horror Story a vydala se do obdobných seriálových vod jako podivínská zdravotní sestra, která pracuje v ústavu pro duševně choré. Tentokrát ve slunné Kalifornii, což ovšem neznamená, že by se v onom nechvalně proslulém zařízení, v němž se hojně užívají všemožné „pokrokové“ léčebné metody, neodehrával psychologický teror na denní bázi. A dole ve sklepě navíc čeká masový vrah…

Dalšími hororovými televizními tituly, na které se můžeme v dohledné době těšit, jsou například druhá řada seriálu American Horror Stories (21. 7.), hororová komiksovka The Sandman (5. 8.), třetí řada fantasy hororu Zámek a klíč (10. 8.), a také nová odnož slavného seriálu Tales of the Walking Dead (14. 8.). Bohatá hororová nabídka. Dobře se bavte u televizních hororů a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář