387. Páteční podvečerní… o vikingských titulech

Severští nájezdníci, dobyvatelé, dobrodruzi a objevitelé jsou vděčným motivem zábavního průmyslu již dlouhé dekády, během kterých bylo natočeno, napsáno a vytvořeno již mnoho desítek vikingských titulů. V dnešní Páteční podvečerní vybereme některé nejlepší filmy, seriály, hry a knihy, jejichž ústředním motivem jsou právě drsní a nekompromisní obyvatelé severských oblastí, kteří v mnoha ohledech formovali svět temného raného středověku. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Po dlouhou dobu jsme za ultimátní vikingský film považovali podívanou Vikingové z roku 1999, v níž Antonio Banderas spolu s partou neurvalých skandinávských válečníků vyrazil na (ne)příjemně mrazivou a lehce hororovou akční výpravu do severních zemí, které sužovaly brutální „medvědí bestie“. A zase tak moc se toho na tomto statusu nezměnilo. Na svižná akční jatka se dá vždy podívat znovu. Pokračování z roku 2008, které má s původním filmem společný jen název, se vydalo ambiciózní sci-fi cestou a ta funguje nad očekávání dobře. Dobrodružné akční sci-fi béčko kombinuje vikingy s mimozemšťany a patří spíše k těm lepším počinům žánrů. Podstatně odlišnou podívanou s pevným historickým základem je polský historický velkofilm Staré báje vikingů (2003) od mistra žánru, legendárního režiséra Jerzyho Hoffmana. Takové vynikající filmy se točily a točí v Polsku. Mezi nejlepší vikingské tituly vůbec patří filmy perfektní animované trilogie Jak vycvičit draka (2010-19). Ideální dobrodružná fantasy podívaná pro celou rodinu. Zatím nejnovějším vikingským filmem, se kterým se nese vlna velkých očekávání a už i silně pozitivních ohlasů je snímek Seveřan (2022).

V televizním světě byli po dlouhá léta nejodvážnějšími průkopníky severských tradic a obyčejů hlavní hrdinové seriálu Vikingové (2013-19) v čele s charizmatickým Ragnarem, s jehož odchodem přecejen seriál začal poněkud upadat, avšak minimálně několik úvodních řad patří mezi to nejlepší, co kdy bylo o vikinzích natočeno. Na seriál brzy navázala obdobně laděná podívaná The Last Kingdom (2015-22), která se v našich očích nejen vyrovnala svému předchůdci, ale záhy ho i výrazně překonala. Obtížné formování anglické státnosti v desátém století, lemované krvavými bitvami a nevybíravými intrikami, patří v tomto televizním podání mezi nejlepší historicko-dobrodružné seriály všech dob. Vikingská tematika se dá očividně pojmout i z humoristického úhlu pohledu, čehož je důkazem zdařilý norský komediální seriál Seveřané (2016-20) o třech krátkých sezónách. Dosavadním posledním televizním počinem o vikinzích je seriál Vikingové: Valhalla (2022), spin-off původních Vikingů z roku 2013. Seriál navazuje na původní titul, avšak nedosahuje jeho kvalit, byť se rozhodně jedná o koukatelné dílo.

Jedním z prvních herních vikingských titulů, který jsme hráli, byla budovatelská strategie Cultures z roku 2000. Na první díl navázaly tři další pokračování (Cultures, Northland, Osmý div světa) a ty rovněž patří mezi nejlepší zástupce žánru zkraje nového milénia. Zajímavým příkladem série s vikingskou tematikou je třídílná The Banner Saga (2014-18), která kombinuje tahové souboje s poutavě zprostředkovaným putováním severského klanu napříč nebezpečnými územími obývanými kreaturami, jenž jsou inspirované severskou mytologií. Hodně nás bavila i strategická rpg hra Expeditions: Viking (2017) či budovatelská strategie Northgard (2018). Nejlepší hrou s vikingy v hlavní roli je pro nás ovšem inovativní strategická hra Dead in Vinland (2018), v níž se snoubí budovatelská, tahová a rpg složka. Titul navíc disponuje poutavým příběhem o přežívání na tajuplném ostrově, který doplňují silné mysteriózní prvky. Zdaleka nejviditelnější hrou o vikinzích je zatím poslední Assassin´s Creed s podtitulem Valhalla (2020). Ten nabízí osvědčený (možná až moc) koncept akčně adventurní série, která patří k nejznámějším světovým herním značkám.

Mezi knižními vikinskými sériemi řadíme vysoko pentalogii Oathsworn od skotského spisovatele Roberta Lowa. Počínaje prvním dílem Velrybí cesta (2011 CZ) začíná příběh severského bratrstva válečníků, kteří vyrážejí na dobyvačné výpravy po tehdejším známém světě včetně dálných orientálních oblastí. Velmi zdařilá dobrodružná série. Ať se dobře bavíte během času stráveného s vikinskými tituly! Mějte se fajně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář