386. Páteční podvečerní… o výborných westernových seriálech, které málokdo zná (druhá část)

V naší nepravidelné minisérii Pátečních podvečerních o méně známých seriálech daného žánru se po několika letech vrátíme k westernovým titulům. Celkově jich nevzniká mnoho, přičemž v televizním světě musí fanda westernů hledat ještě mnohem důkladněji a pečlivěji než v tom filmovém, který nabízí podstatně početnější portfolio. Po zhruba pěti letech od minulého článku jsme už ovšem měli možnost vidět několik vynikajících westernových seriálů, o kterých dnes také budeme psát. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

1. Godless

Westernový skvost z roku 2017 dodnes patří mezi nejlepší seriálové westerny posledních televizních dekád. Na Godless se horkotěžko hledají jakékoliv chyby. Ideální sedmidílný minisériový formát je nabitý tím nejkvalitnějším westernovým obsahem. Nějaká odlehčení neřkuli humor zde divák opravdu jen tak nenajde. Godless je brutálním westernem, v jehož nevybíravém univerzu řádí nejen parta nebezpečných recidivistů v čele s fanatickým kazatelem ztvárněným fenomenálním Jeffem Danielsem, ale i děsivá epidemie pravých neštovic. Holt jedna velká westernová lahůdka.

2. 1883

Nejnovější westernový počin z přelomu let 2021 a 2022 vytvořil pravidelný žánrový přispěvatel Taylor Sheridan, který stojí za některými z nejlepších titulů za poslední roky. Je jím i seriál 1883, který mapuje nekompromisní osidlování Ameriky na sklonku devatenáctého století. Mnohavrstevný seriál o deseti dílech zprostředkovává putování rodiny Duttonových za lepšími zítřky napříč rozličnými oblastmi severního amerického kontinentu. Jedná se o vzdáleného předchůdce seriálu Yellowstone, o němž bude řeč na nadcházejících řádcích.

3. Yellowstone

Nejznámější kus z našeho seznamu: prozatím čtyřdílný novodobý western, který zprostředkovává anabázi potomků rodiny Duttonových v současné Montaně. Ta se sice dlouhodobě a úspěšně brání nekompromisnímu postupu moderních vlivů a všech náležitostí s nimi spojených, ale nic netrvá věčně. Okolo rodinného ranče obklopeného nedotčenou krásnou přírodou se začne stahovat neúprosný železný stisk početných nepřátel a oponentů rodinného klanu. V atraktivních hereckých úlohách zde vládnou Kevin Costner spolu s Kelly Reilly.

4. Stíny nad Jerichem

V podstatě neznámý seriál patří mezi originální počiny žánru už jen tím, že patří do nepočetné britské westernové sekce. Tradiční struktura příběhu o přežívání ve městě, u něhož se buduje určitá infrastruktura (tentokrát železniční viadukt), je obohacená o výraznou romantickou linkou a silné ženské postavy. Neokoukané britské westernové reálie navíc přináší do žánru příjemné oživení.

5. The Son

Velmi zdařilou westernovou záležitostí hodnou zmínky je i seriál The Son, který nabídne dvě desetidílné sezóny. V těch lze vidět pozoruhodný příběh několika životních etap muže Eliho McCullougha, který prožije kus americké (texaské) historie od poloviny devatenáctého století až k První světové válce ve století nadcházejícím. Hlavním tahákem seriálu je výtečný Pierce Brosnan v roli „starší verze“ hlavního charakteru.

Jedním ze zajímavých nadcházejících seriálů ve westernovém stylu je krimi thriller Dark Winds, který bude mít premiéru v průběhu června. Během letošního května by se měla začít natáčet očekávaná pátá řada Yellowstonu, která tradičně patří mezi nejočekávanější westernové projekty. A jistě nás mile překvapí i nějaký další televizní western, který nám nabídne některá z početných streamovacích platforem. Westernům zdar! Mějte se fajně a příště opět na počtenou.

Další články o ostatních televizních žánrech najdete zde.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář