38. Páteční podvečerní… o titulech, ze kterých vás bude mrazit

 

     Vřele Vás vítáme u osmatřicáté Páteční podvečerní, naší pravidelné rubriky, kterou tentokrát věnujeme mrazivým titulům. Tedy titulům, během jejichž sledování, hraní či čtení se budete bát a bude vám běhat mráz po zádech, jenž vás spolehlivě zchladí v dnešních parných dnech. Ano, ta nejtěžší vlna veder už sice venku definitivně opadla, ale stejně jsme se toto téma rozhodli zařadit, poněvadž nám přijde velmi zajímavé a doufáme, že i vám. Začneme trochu netradičně u mrazivých herních zážitků, poněvadž si troufneme tvrdit, že právě hororové zimní hry představují v kontextu námi sledovaných odvětví zábavy právě ty nejatmosféričtější počiny. Tady jsou.

 

cryo  web

     Možná nejmrazivější hrou vůbec je survival horor Cryostasis z roku 2009. Příběh této netradiční gamesy se odehrává na severním pólu, kde v roce 1981 ztroskotá ruský ledoborec, na jehož palubě se nachází i meteorolog Alexander Nesterov, jenž je zároveň i jedinou hratelnou postavou. No a Alexander má jediný cíl – přežít. To samozřejmě nebude v takto nehostinné končině jednoduché, zvlášť když se náš meteorolog musí potýkat nejen se všudypřítomných drásavým chladem, ale i s množstvím smrtelně nebezpečných mutantů, kteří se v okolí vyrojili. Proč tomu tak je se samozřejmě budete dovídat během postupného odkrývání celého příběhu, v němž hraje prim severská mytologie a rozhodně je zajímavý a netuctový, stejně tak jako celá tato hororová first person akce. Dále se ještě nemůžeme nezmínit o třetím dílu sci-fi hororu Dead Space. Ten se odehrává na zimní planetě, kam se shodou okolností dostane inženýr Isaac Clarke, který si stejně jako v předešlých dílech musí prosekat cestu skrz masy vražedných nekromorfů během jeho cesty za přežitím. Oproti Cryostasis je třetí Dead Space mnohem více akční, ovšem ani zde nebude nouze o děsivé zážitky a situace. Nakonec tu ještě máme hororovou adventuru z roku 2002, The Thing, která vznikla na základě slavného stejnojmenného hororu. Celou hru perfektně charakterizují tyto atributy: odlehlá základna na Antarktidě, zákeřný mutant z vesmíru, neustálý pocit strachu a beznaděje. Netřeba více dodávat – pojďme na filmy.

 

day after web

    A zrovna zde navážeme na horní odstavec. Těžko byste totiž hledali děsivější, neútěšnější a atmosféričtější horor, jako je legendární Věc z roku 1982 od slavného Johna Carpentera. Kdo tento film neviděl, tak si nemůže říkat, že zná hororový žánr, a pokud se skutečně potřebujete nějak zchladit, tak Věc i po více než třiceti letech od uvedení funguje v tomto ohledu bezvadně. Mnozí ji oprávněně považují za nejlepší horor všech dob a my se do této početné skupiny také řadíme. Nyní si pro změnu doporučíme jeden velkolepý katastrofický spektákl, s nímž v roce 2004 přišel mistr opulentní destrukce Roland Emmerich. Pochopitelně se bavíme o výborném bijáku Den poté. V tom na nás slavný režisér vytáhl strašáka se jménem globální ochlazování (příjemná změna vlastně 🙂 ), které v tomto snímku postihlo značnou část severní polokoule. A byla to opravdu parádní podívaná, kterou kupředu táhl spolehlivý Dennis Quaid v roli otce zachraňujícího syna (Jake Gylenhaal) z New Yorku, jenž se mezitím stal tím největším mrazákem světa. Třetím do party bude kultovní thriller Fargo od bratří Coenů. Pro nás sice tento snímek představuje poněkud nadhodnocenou a přeceňovanou záležitost, avšak rozhodně se mu nedá upřít perfektně vykreslená zimní atmosféra amerického středozápadu – křupavá sněhová pokrývka na zemi, okolní bílé lesy a zapadlá městečka, a zamrzlá jezera dávají tušit, že tady se tepla skutečně dočkáme pouze doma u rozpáleného krbu. Brrrr.

 

x files web

     Ve světě seriálů zastupují ty nejmrazivější počiny především mysteriózní seriály, jako jsou legendární Akta X a Městečko Twin Peaks či hororové pecky jako je ultimátní American Horror Story či nervydrásající Hannibal, avšak s trochou snahy se dají nalézt i mrazivá zimní díla. Například zbrusu nový počin Helix, v němž skupina vědců v arktické výzkumné stanici zkoumá nebezpečný virus, který může znamenat zkázu celého lidstva. To už je značně ambiciózní zápletka, s níž si tvůrci tohoto seriálu poradili určitě se ctí – kvalita jednotlivých epizod je sice kolísavá, ale v případě nouze vše zachraňuje celkový koncept „skupině lidí na odlehlém místě se začnou dít nepěkné věci“, který prostě vždy zaručeně funguje. Milovníkům mrazu a chladu lze samozřejmě doporučit i Hru o Trůny (pokud tedy existuje někdo, kdo ji ještě neviděl), jenž taktéž nabízí množství zimních sekvencí, které se odehrávají v okolí obrovské severní zdi a za ní. Například vynikající bitva s nemrtvými v zatím poslední sérii vám nepochybně přinese pověstné zimomriavky. 🙂 No a nakonec zmíníme ještě i seriálové Fargo, u něhož platí v podstatě to samé co u výše zmiňovaného staršího filmového bratříčka, jen s tím rozdílem, že seriál podle nás disponuje mnohem většími kvalitami.

 

terror web

    Na samotný závěr ještě musíme doporučit i jednu knihu, která přímo ztělesňuje definici bezútěšnosti, deprese a do morku kostí pronikajícího chladu. Historický román Terror od Dana Simmonse. V něm se dozvíme jak vlastně dopadly ztracené posádky expedice, která se v roce 1845 vydala hledat průplav z Atlantiku do Pacifiku skrz území severní Kanady. No a zaručujeme vám, že to rozhodně není počtení pro slabší povahy. Terror je totiž historický sci-fi horor toho nejtvrdšího ražení, v němž byste těžko našli byť jen sebemenší míru odlehčení či něčeho pozitivního. Každopádně je to ale vynikající kniha, kterou doporučujeme všemi deseti. Tak, to už je ale z dnešní Páteční podvečerní vše. My doufáme, že se Vám dnešní mrazivé téma líbilo a příští pátek se opět budeme těšit u další Páteční, v níž si vezmeme na paškál zase nějaký jiný zajímavý námět. Tak opět na počtenou! 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář