36. Páteční podvečerní… o tom, jak šel čas s nesplnitelnými misemi agenta Ethana Hunta

 

    Pátá Mission Impossible, která stále běží i v českých kinech, nás opravdu nadchla (minirecenze zde), a její nepopiratelné kvality nás ponoukly k tomu, abychom dnešní Páteční podvečerní věnovali krátkému ohlédnutí za celou touto znamenitou filmovou sérii, jenž je s námi už téměř dvacet let. Zdánlivě nesplnitelné mise elitního agenta Ethana Hunta a jeho týmu nám toho přinesly již doopravdy hodně a pozoruhodné na všech dílech je především to, že jsou všechny jiné, ale přesto do série perfektně zapadají a především stále skvěle baví. V dnešním článku si tedy zrekapitulujeme dosavadní historii série, vypíchneme ty největší klady jednotlivých dílů a určitě dojde i na nějaké zajímavosti či perličky z natáčení. Začneme u slavné jedničky, která celý tento dobře promazaný agentský stroj uvedla do pohybu.

 

ethan 1

    Stalo se tak v roce 1996, kdy proslulý režisér gangsterek Brian De Palma s mladým Tomem Cruisem natočili vynikající špionážní thriller, jehož vrcholy byla dnes už legendární scéna vloupání do centrály CIA, a také nadčasově natočená akční scéna odehrávající se na uhánějícím rychlovlaku TGV. Zhruba první polovina filmu se mimojiné odehrávala v Praze, jejíž potemnělé uličky a nábřeží představovaly ideální kulisu pro hutný začátek celého špiónského dobrodružství. I tak ovšem Cruise v té době naše hlavní město označil za ošklivé, ovšem jeho názor se v průběhu času nakonec změnil. 🙂 V kontextu celé série jednička představuje díl, který se bere nejvíc vážně, je v něm ostatně také nejmíň humoru a celkově působí nejvíc oldschoolově ve smyslu podobnosti se sedmdesátkovými francouzskými špionážními thrillery. I po tolika letech od premiéry má ovšem tento snímek co nabídnout a je stejně zábavný jako dřív. Stejně tak je zábavná i dvojka z roku 2000, mnohými oprávněně považovaná za nejslabší díl. Tomuto faktu napomohl především béčkový a klišovitý příběh, a místy pořádný nános patosu, ale pokud byl divák od těchto nelichotivých propriet schopen odhlédnout, tak se dočkal nabušené akční jízdy s množstvím originálních nápadů a efektních zpomalovaček. Zajímavým faktem je ta skutečnost, že nejoblíbenější verze filmu režiséra Johna Woo měla sáhodlouhé 3 a půl hodiny, což samozřejmě studio nedovolilo a tak má druhá Mission „pouhé“ 2 hodiny. Bylo by určitě zajímavé zjistit, co všechno v původní verzi bylo, ale to už se pravděpodobně nikdy nedozvíme. Musíme se spokojit s filmem tak, jak nám byl předložen – jako zábavná nenáročná akční oddechovka, kterou nemůžete brát moc vážně. A to není až tak málo.

 

ethan 2

    Po dlouhých šesti letech v roce 2006, kdy byl Tom Cruise stále na vrcholu, přišel třetí díl, kteří mnozí považují za ten nejlepší. Herec si pro režii trojky vybral nadějného režiséra J.J. Abramse, jenž byl do té doby spojen výhradně se seriálovou tvorbou (Alias, Ztraceni) a byla to trefa přímo do černého. Režisér, jenž nyní dodělává sedmé Star Wars, celý film pojal v mnohem osobnějším duchu – Ethan se zde po letech nedobrovolně musel vrátil do akce a nakonec ještě přišla na řadu i záchrana vlastní manželky. Trojka také bodovala na poli akce, efektů, napětí a nepředvídatelnosti, která držela diváka v očekávání v podstatě po celý film. Nadstandardním byl i hlavní záporák, jehož ztvárnil známý (dnes už zesnulý) charakterní herec Philip Seymour Hoffman. Celkově se jedná o nejkonzistentnější díl série, který nemá žadných hluchých míst a zcela jednoznačně je to jeden z nejlepších akčních filmů minulé desetiletky. Po dalších pěti letech, kdy už Cruiseova kariéra nabrala spíše sestupnou tendenci, slavný herec natočil čtverku, jenž nesla podtitul Ghost Protocol, a rázem ho vystřelila zpět mezi ty nejzářivější hvězdy filmového nebe. Spolu s režisérem Bradem Birdem přišli se zábavnou týmovkou, která zaujala především různorodými lokacemi (opět přišla ke slovu Praha), slavnou scénu na dubajském mrakodrapu Burj Khalifa, a také zdaleka největším množstvím humoru v porovnání s ostatními díly. Čtverka představuje také kasovně nejúspěšnější snímek celé série (celosvětově téměř 700 mil. USD), což nepřekvapuje vzhledem k tomu, že se pravděpodobně jedná o ten nejmainstreemovější a nejpřístupnější film z celé frančízy.

 

ethan 3

    Podobně přístupná je i pětka, která právě nedávno začala atakovat světová kina. Zároveň tento díl znamená i návrat ke kořenům, poněvadž v něm lze nalézt určité podobnosti s jedničkou. Scénáře i režie se totiž ujal Cruiseův dvorní režisér Christopher McQuarrie, který je známým příznivcem oldschoolovějšího pojetí, jenž je patrné i na tomto filmu. A je to rozhodně ku prospěchu věci. Pětka sice znamená návrat do starých dobrých špionážních časů, ale zároveň si bere i to nejlepší z předchozích dílů a umně tyto ingredience mixuje do jednolitého, téměř dokonalého akčního zážitku, jenž je rozmanitý a originální co se akčních scén týče, pevný v kramflecích co do vyprávění příběhu a navíc ještě podpořený spohlehlivými hereckými výkony a jistou McQuarrieho režií. Bez debaty se jedná o jeden z letošních nezábavnějších filmů a o nejlepší díl série, kterému z celého srdce přejeme úspěch. Ten se jistojistě dostaví, poněvadž první součty tržeb jsou více než dobré, a dost možná bude pětka atakovat i kasovně nejúspěšnější čtverku. To vyjma toho, že tato série v Cruiseově filmografii představuje ten nejpevnější držák o něhož se lze vždy opřít, znamená také to, že se velmi brzy dočkáme šestého dílu, což určitě nikomu nevadí, zvlášť s ohledem k vzestupné tendenci kvality, jíž série nabrala.

 

ethan 4

    Další nesplnitelné mise tedy budou dále následovat a s velkou pravděpodobností budou probíhat v režii nestárnoucího Toma Cruise jako Ethana Hunta a jeho pomocníků pod dohledem nového šéfa IMF divize Aleca Baldwina. Kde se bude nová mise odehrávat a jaký bude její úkol ještě není známo, ale už teď je jasné, že následné Ethanovo snažení opět budou sledovat tisíce spokojených filmových fanoušků po celém světě.

 

Zajímavosti o Tomu Cruisovi

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář