34. Páteční podvečerní… o fenomenálním Arnoldovi

 

     Nedávno jsme recenzovali životopisnou knihu Arnolda Schwarzeneggera nazvanou příznačně Total Recall, která nás zaujala natolik, že jsme se rozhodli celou dnešní Páteční podvečerní věnovat právě této slavné celebritě. Bude to takový průřez Arnoldovým životem, v němž se podíváme na jeho nelehké mládí, dále na kulturistickou etapu, posléze shrneme jeho filmografii, přes níž se dostaneme ke guvernérskému období až do současnosti. V podstatě to bude takový koncentrovaný životopis, v němž se o jednom z nejslavnějších lidí na světě dozvíte vše podstatné. Aby bylo čtení tohoto článku stylové, tak Vám vždy po přečtení každého odstavce doporučujeme provést libovolnou sérii dřepů, kliků a sedů lehů. 🙂

 

arn young11

kulturista

 

     Arnold Schwarzenegger byl poválečné dítě z rakouského pohraničního městečka Thal, ležícího poblíž Štýrského Hradce. Jeho otec sloužil ve válce v německé armádě, a posléze jako pohraniční policista hlídal rakouskou hranici. Arnoldova výchova byla velice tvrdá – disciplína a důslednost byly v rodině ty hlavní domény. Například pro vodu musel mladý Arnold chodit 500 metrů daleko, jelikož rodina bydlela na samotě u lesa. O prázdninách musel vypracovávat rozsáhlé eseje na libovolná témata, které otec zvolil. Od 13let začal trénovat s činkami a šlo mu to natolik dobře, že brzy začal o několik tříd převyšovat starší kluky. Velmi záhy odcestoval do USA, kde se mu zalíbilo – hned věděl, že tu zůstane už celý život.  Se vší vervou tu prosazoval fitness jako životní styl a lidé ho začali milovat. I během tvrdého cvičení (i několik hodin denně) se neustále vzdělával – studoval na VŠ a při tom ještě stíhal pracoval na stavbách. Jeho kariéra v kulturistice nabrala brzy vysoké obrátky a do pár let Arnold získal několik titulů Mr. Olympia, což je nejvyšší ocenění, jakého lze v kulturistice dosáhnout. Po zpopularizování svého jména začal podnikat s doplňky výživy, časopisy o fitness, a také investoval do pozemků a bytů. Brzy nato potkal svou osudovou lásku a budoucí manželku Marii Shriverovou, pocházející z veleznámé rodiny Kennedyů.

 

arnie movie

herec

     Jenže to by nebyl Arnold Schwarzenegger, aby mu tyto nemalé úspěchy stačily. Chtěl hrát ve filmech a dělal pro to vše – chodil do kurzů herectví, shodil několik kilo a první role na sebe nenechaly dlouho čekat. Tou první významnou byla postava barbara Conana v adaptaci fantasy rubanice od slavného spisovatele R.E. Howarda. Zde si Arnold začal budovat svou silnou fanouškovskou základnu, a také se dostal do širšího diváckého podvědomí, přičemž hned svou další rolí vražedného Terminátora ve stejnojmenné klasice od režiséra Jamese Camerona se už nesmazatelně zapsal do filmové historie. Do začátku devadesátých let stihl Arnold natočit několik desítek filmů, mezi nimiž se našlo i několik kultovek, jako je Komando (1985), Predátor (1987) či Total Recall (1990). V roce 1991 opět spolupracoval s Jamesem Cameronem na druhém Terminátorovi, kde si tentokrát zahrál kladnou úlohu robotího ochránce T-800, který je dost možná jeho nejikoničtější rolí. Týpka v černých brýlích, který nosí černý kabát a vždy má po ruce plně nabitou brokovnici či nějakou tu suchou hlášku, zná pravděpodobně každý člověk, jemuž říká něco slovo „film“. O tři roky později se do třetice všeho dobrého oba slavní muži opět sešli a natočili vynikající špionážní komedii Pravdivé lži. Poté se Arnold objevil v několika dalších (ale ne tak kvalitních) filmech, než přišel rok 2002 a s ním i třetí Terminátor, což byla v podstatě poslední role, jenž orámovala konec hereckého období a započetí nové politické kapitoly jeho života.

 

arn gover

guvernér

     Manželčina rodina dlouhodobě žila politikou a službou pro lidi, a i tento faktor nejspíše měl vliv na Arnoldův vstup do politiky. Maria přesto s guvernerováním v Kalifornii příliš nesouhlasila, protože věděla co to bude znamenat pro rodinu a celé jejich okolí. Schwarzenegger nešel do politiky proto, aby vydělal peníze jak se to děje například v ČR, těch měl sám dostatek. Chtěl spíše pro Kalifornii udělat něco prospěšného a definitivně se zapsat do historie USA. A to se mu i povedlo, jelikož během svého úřadu udělal spoustu práce a celkově zanechal dobrý dojem. Vždy usiloval o co největší zpopularizování fitness ve školách, vytvořil zákony na podporu ekologie, podporoval elektro automobily a celkový rozvoj měst a okolí. Po dvou volebních obdobích už ovšem podle pravidel USA kandidovat na žádné vrcholné posty v Americké politice. Arnold ovšem rozhodně není svatý, jak by se mohlo zdát. V tomto období totiž vytanula na povrch jeho nevěra, ze které vzešlo nemanželské dítě. Maria tuto skutečnost několik let tušila, a poté co tento fakt na konci guvernérova druhého funkčního období prosákl i do médií, ak oba manželé oznámili rozvodové řízení, které ale trvá již několik let. V bulvárech se náš známý svalovec pohybuje po boku jiných žen, ale i tak nejspíše stále bojuje o Mariinu přízeň. No, uvidíme, jak to nakonec dopadne.

 

arn old

ostřílený herec 🙂

     Jak sám Arnold říkal, tak na konci svého druhého funkčního období mu už z důvodu nákladných volebních kampaní začaly docházet peníze, a i proto se znovu po hlavě vrhl zpět do světa filmového průmyslu. Jistě mu ovšem natáčení filmů i chybělo. Ještě na konci svého politického mandátu si střihnul cameo v akční týmovce Expendables, které se řadilo k těm nejlepším scénám z filmu. V dalších dílech série už dostal mnohem více prostoru a samozřejmě přidal ke svému celkovému kariérnímu bodycountu (přes 350!)  spoustu nových mrtvol. Dalšími novodobými filmy byly například vynikající thriller Plán útěku, kde se znovu sešel se Sylvestrem Stallonem, dále solidní akčňák Konečná, lehce nadprůměrné krimi Sabotáž a hororové drama Maggie. Zatím posledním Arnoldovým filmem je pátý Terminátor, který jsme nedávno recenzovali. Ten si herec i přes menší prostor téměř celý ukradl pro sebe a jednoznačně je nejsvětlejším bodem tohoto akčního béčka. A co na nás Arnie chystá dál? Už delší dobu se v kuloárech šušká o dalším dílu Conana (předpokládáme roli starého válečníka-mentora) a možná bude na pořadu dne i šestý Terminátor. Tedy návrat k ikonickým rolím. V zásadě je ale jedno, s čím Arnold přijde tentokrát. Ať už to bude to nebo ono, tak jeho snažení stejně budou bedlivě sledovat desítky miliónů fanoušků po celém světě. Nás nevyjímaje. Na závěr si ješte dovolíme parafrázovat jeden slavný Arnoldův výrok z filmu Ničitel Conan, takže: „dost už bylo psaní!!!“ 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář