294. Páteční podvečerní… o nejlepších exkluzivních hrách na PS4 – část druhá

Na začátku roku 2017 jsme vybírali nejlepší exkluzivní hry na konzoli Playstation 4 a dnes na starší článek navážeme a napíšeme něco o nejzajímavějších titulech za poslední tři roky. „Péesko“ v poslední době jasně vítězí v dlouhodobém souboji konzolí a Xbox momentálně spíše upíná naděje směrem k nové generaci (která by měla dorazit na konci letošního roku). Počet exkluzivit na Playstation je podstatně větší a nabídka skvělých her je opravdu široká. Některé hry zpětně vyšly i na pc, avšak dnes nás bude výhradně zajímat exkluzivita v den vydání. Tady je to nejlepší, co si můžete zahrát doma na televizi. 🙂

Rok 2017 patřil megahitu Horizon Zero Dawn. Postapokalyptická akční adventura patřila a dodnes patří mezi nejzásadnější tituly současné konzolové generace. Přitom se jednalo spíše o mírnou evoluci žánru, avšak sympatická hlavní hrdinka, vytříbená hratelnost a naprosto podmanivý a unikátní herní svět titul předurčily k zapsání zlatým písmem do konzolové historie. Úspěch ještě tentýž rok podpořil povedený datadisk The Frozen Wilds. Letos v srpnu po dlouhé době skončí exkluzivita a hra vyjde i ve verzi pro pc. Dalším vynikajícím titulem téhož roku byla další akční adventura, Uncharted The Lost Legacy. Nathan Drake tentokrát přepustil místo dvěma vedlejším hrdinkám série, které si vyzkoušely hlavní role. A dopadlo to podle očekávání výborně. Indické dobrodružství dvou silných ženských hrdinek se jednoznačně vyplatí absolvovat. Nezapomínejme ani na pátý díl japonské rpg série Persona. Unikátně stylizovaná hra s unikátní hratelností patří mezi jeden z nejotřelejších a nejpropracovanějších titulů.

2018: jednoznačně nejsilnější konzolový ročník. Opět jsme mohli svést souboje s kolosálními titány a okusit nezaměnitelnou melancholickou atmosféru v remaku slavné hry Shadow of the Colossus. Mohli jsme se také ponořit do vrstevnatého příběhu v originální hře Detroit: Became Human (loni vyšla i pc verze). Nabídla se nám i další strastiplná gangsterská anabáze v šesté epizodě slavné série Yakuza, tentokrát s podtitulem The Song of Life. Kapitolou samou pro sebe je bezvadný Spider-Man, který exceloval v podání herního světa a pohybu v něm. Mnohé z nás jistě uchvátila skvostná prezentace severské mytologie v excelentní akční adventuře God of War, která bylo takřka prostá jakýchkoliv chyb. Za nás jedna z nejlepších her celé generace. A pak tu máme ještě monumentální westernový titul Red Dead Redemption 2. Zcela bezprecedentní projekt posunul možnosti herního média na další úroveň. Obrovská hra, v níž jde strávit snad i tisíce kvalitních herních hodin (už i na pc). Tento rok prostě neměl ani v dlouhodobém konzolovém kontextu obdoby.

V loňském roce vyšly i některé zajímavé experimentální hry, jenž využívaly možností virtuální reality. Krásné a odvážné spojení několika Playstation ekosystémů představuje zdařilý akční titul Blood & Truth. V této hře si budete připadat jako neohrožený hrdina velkolepého hollywoodského bijáku. Tak trochu jinou Yakuzou je gamesa Judgment, v níž se pozornost zaměřuje převážně na bojovníky na straně zákona. Samozřejmostí je sofistikovaný soubojový systém nabízející tunu možností. Za vyzkoušení stojí i postapokalyptická akce Days Gone, v níž budete čelit hordám zombie v kulisách nádherného amerického Oregonu. Rok 2019 si ovšem pro sebe ukradl věhlasný herní tvůrce Hideo Kojima, který vydal postapokalyptickou akční adventuru Death Stranding. Po mnoha stránkách se jedná o jedinečný titul. Ať už se zaměříme na příběh, postavy, soundtrack, vizuál, hratelnost či herní svět. Death Stranding by neměl chybět v portfoliu žádného konzolového hráče. Před pár dny hra vyšla i v pc verzi.

Letos jsme si zatím mohli zahrat druhý díl fantasy rubanice Nioh, a také druhý díl postapo akční adventury Last of Us. Právě dnes vyjde jeden z nejočekávanějších titulů roku, akční adventura The Ghost of Tsushima, v níž se hráč ujme role osamělého samuraje na ostrově obsazeném mongolskou hordou. Právě ono samurajské dobrodružství je jednou z posledních zásadních exkluzivit před příchodem nové generace. Snad bude období nadcházející generace obdobně úspěšné jako končící současné období. Ať se nám dobře hraje, příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1   Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.