286. Páteční podvečerní… o nejlepších novodobých hororech

Vítejte u 286. Páteční podvečerní, která se ponese v duchu hororových filmů. Konkrétně se budeme bavit o nejlepších počinech žánru za poslední čtyři roky, čímž i navážeme na článek z léta roku 2016, kde jsme určovali nejlepší (méně známé) horory za předešlou pětiletku. Poslední dobou se hororům docela daří, ale vedle kvalitních počinů se natáčí i spousta (pod)průměrných filmů, které není tak nutné vidět. My dnes zúžíme výběr a nabídneme náš žebříček nejlepších hororů od roku 2016. Přejeme příjemně mrazivé inspirativní počtení.

Rok 2016 patří mezi nejsilnější hororové ročníky poslední dekády. Dá se vybrat ze spousty povedených filmů. Například druhý díl výborné duchařské série V zajetí démonů, který ještě režíroval současný mistr žánru James Wan. Tehdy se také vrátil na výsluní režisér a scénárista M. Night Shyamalan (Vyvolený, Znamení) a příjemně nás překvapil s mrazivým snímkem Rozpolcený, v němž si svou mnoharoli vychutnal James McAvoy. Doporučujeme také horor Smrt ve tmě, v němž slepý bývalý mariňák nahání po svém domě trojici mladých teenagerů, či minimalistický, ale extrémně atmosférický „pitevní“ počin Tajemství smrti slečny Neznámé. Dále tu ještě máme zdařilý zombie snímek Vlak do Pusanu, povedenou žánrovku Zhasni a zemřeš, a ještě i chytrý hororovo-thrillerový mix Ulice Cloverfield 10. V roce 2017 jsme spolu s hrdinou snímku Uteč utíkali z nepříjemné situace ve vynikajícím neotřelém hororu. Kasovně filmový svět boural zase povedený vysokorozpočtový horor To a dařilo se i druhé „panenkové“ Annabelle, která také stojí za vidění. Podívat se dá i na hvězdně obsazený sci-fi horor Život či na zábavnou naháněčku Všechno nejhorší. Naším tajným tipem je atmosférický lesní horor The Ritual.

Předloni tvrdila muziku Sandra Bullock, která se po jisté odmlce vrátila na natáčecí plac a zazářila v solidním hororu V pasti, kde na Zemi zaútočili zákeřní (neviditelní) vetřelci. Velkým diváckým i kasovním úspěchem byl horor Tiché místo, kde na Zemi pro změnu zaútočili zase velmi dobře viditelní vetřelci citliví na jakýkoliv silnější zvuk. Premiéra dvojky byla odložena na letošní začátek září. Hodně nás bavil i osudový horor Děsivé dědictví se skvělou Toni Colette v hlavní roli. Celkem dobře dopadl i návrat jedné z největších klasik, kterou je série Halloween. Ve stejnojmenném snímku se vrátila do hlavní role i Jamie Lee Curtis. No a nezapomínejme ani na mysteriózní horor Anihilace, v němž se skupina specialistek vydá to tajemné nebezpečné zóny. Přecházíme do roku 2019, jehož nejlepším hororem byla adaptace románu Doktor Spánek od Stephena Kinga, v němž slavný spisovatel navazuje na legendární titul Osvícení. Film s Ewanem McGregorem v hlavní roli se povedl. Připravte se na na značně nadstandardní stopáž atakující půl třetí hodiny. Zaujala nás i španělská sci-fi ujetina Díra či nepříjemný sociální horor Slunovrat. Oba filmy patří mezi nejlepší loňské hororové zástupce.

Letos jsme už viděli zdařilé podmořské dobrodružství Pod vodou a chystáme se na chválený minimalistický horor Neviditelný. A bude to ještě velmi zajímavé. Těžko sice potvrdíme datum premiéry, ale měli bychom se ještě dočkat například nových dílů série Saw, Očista, Halloween či v Zajetí démonů. Mezi úplné novinky patří zase horor Paroží či žánrový mix Last Night in Soho. Letošní program je velmi nabitý, tak snad uvidíme co nejvíce kvalitních hororů. Mějte se fajně, hezky se bojte u hororů, a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1   Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.