Řekněme si to na rovinu – venku je příšerně. Teploty momentálně stoupají k nehorázným výšinám, sucho by se dalo i krájet, a z relativního chládku a bezpečí domova se vydávají na venkovní výpravy jen ti nejodvážnější z nejodvážnějších. Pro ty rozumné, co dali přednost vnitřku před vnějškem, máme navíc dobrou zprávu. Dnešní Páteční podvečerní, jejíž první odstavec právě čtete, bude totiž opravdu velmi zajímavá, taky velkolepá a tak nějak… vesmírná. Ne, opravdu jsme se nezbláznili, ale holt jsme se prostě museli neskromně pochválit, poněvadž dnešní rozsáhlé a ambiciózní téma je podle nás opravdu dobře zpracované a napsané. Nejdříve se budeme zabývat skvělou sci-fi knížkou Marťan a její filmovou adaptací, jejíž první, nedávno vyšlý trailer všechny beze zbytku ohromil, poté se podíváme na to, co by se dalo podniknout s rudou planetou a hlavně jak je tohle snažení do budoucna reálné, a jistě stihneme probrat i nějaké ty další zajímavé věci. Pohodlně se tedy usaďte, dejte si něco chlazeného, pokuste se snížit úroveň vašeho nažhavení, které způsobily předešlé řádky, a vzhůru do vesmíru!
Američan Andy Weir už od útlého věku pracoval jako programátor v různých softwarových společnostech (mimojiné i v Blizzardu, kde pracoval na Warcraftu 2) a odjakživa ho také zajímaly obory jako relativistická fyzika, orbitální mechanika či dějiny vesmírných letů, což jsou sice zajímavá, ale značně náročná odvětví, o nichž toho běžný smrtelník zrovna mnoho neví. Navíc tento pozoruhodný chlapík vyrůstal na legendárních sci-fi románech slavných spisovatelů jako byly Arthur C. Clarke či Isaac Asimov a když se všechny tyto aspekty spojily dohromady, tak nebylo velkým překvapením, že Andyho Weira posunuly k napsání své vlastní knihy. Tou bylo komorní sci-fi Marťan (minirecenze zde), které se okamžitě stalo celosvětovým bestsellerem a vyneslo debutujícího spisovatele mezi zářivé hvězdy autorů píšících science fiction. Pro Marťana se tak nějak zavedlo a uplatnilo dnes už kapánek otřepané označení „Robinson na Marsu“, se kterým ovšem nezbývá než souhlasit a jednoznačně Vám doporučujeme, abyste si knihu přečetli. Je opravdu skvělá.
Při pohledu na některé nedávné projekty slavného režiséra Ridleyho Scotta, jenž se -taktně řečeno- zrovna neřadily mezi úchvatné filmové klenoty posledních let, jsme byli poněkud zaražení, když bylo oznámeno, že zrovna tento pán dostal na starost filmovou adaptaci výše zmiňované knihy. Ovšem počáteční nedůvěra a skepse se rychle začaly vytrácet, když bylo postupně odhaleno herecké obsazení, nějaké ty nové fotky z natáčení a nakonec se definitivně dostavilo i nadšení po nedávném uvolnění prvního virálního videa a hlavně traileru. Ten je jedním slovem fenomenální. Přesný Matt Damon, který skvěle podává roli kosmonauta Marka Wattneyho (což je v knize velký nezmar a sympaťák), vynikající atmosféra podpořená osudovou hudbou, dechberoucí záběry, závěrečná napínavá gradace a jako třešnička na dortu pověstný Scottův vytříbený vizuál. To jsou zhruba hlavní přednosti první upoutávky, která snově odstartovala celou reklamní kampaň, která bude gradovat v listopadu, na jehož konci bude mít film v českých kinech premiéru. My na ní rozhodně nebudeme chybět a Vám opět vřele doporučujeme to samé.
Teď se na celé marsovské téma podíváme vědecky, a to hlavně z toho důvodu, abychom si už nadobro mohli odpovědět na otázku, která nás stejně všechny nejvíc zajímá… Kdy si budu moct konečně zaletět na vysněnou dovolenou na Marsu? 🙂 Myšlenkou osídlení sousední rudé planety se zabývá lidstvo už notnou dobu. Ti střízlivější vědci a analytici mluví o založení malé lidské kolonie, ti méně střízliví se zase zabývají myšlenkou celkové terraformace planety a někteří potrhlí bohatí snílci už si zase plánují, jak si na Mars objednají jednosměrnou letenku, aby se mohli zapsat do historie tím, že budou prvními lidmi, kteří tam slavně skonají. Pokud jste mezi nimi, musíme Vás zklamat. Za našeho života se na Mars rozhodně ještě nevydáme. Ani naše děti. A ani jejich děti. A ani… no představu už asi máte. Pomocníkem k osvětlení toho faktu, proč tomu tak je, nám bude následující video, v němž se na celou problematiku podívá realistickým a zkušeným okem vědce renomovaný astronom Jiří Grygar. Video, představující herní podcast serveru Games.cz, je nastavené na začátek povídání o Marsu, ale pokud Vás vesmírná problematika více zajímá, tak se rozhodně podívejte na celé, jelikož se dost možná jedná o to nejzábavnější skloubení herního gameplaye s jeho následným realistickým zhodnocením, jaké bylo za dlouhou dobu natočeno. Třetí doporučení, a opět všemi deseti.
No a aby ani poslední odstavec netrhal partu, tak zde začneme dalšími doporučeními, které se budou týkat marsovských filmů, jimiž si můžete třeba ukrátit čekání na Marťana. Vedle rozhodně nešlápnete s povedeným survival hororem Poslední dny na Marsu s Lievem Schreiberem v hlavní roli, milovníci velkolepých sci-fi spektáklů si zase nepochybně užijí snímek John Carter: Mezi dvěma světy a pokud by ani to nestačilo, tak legendární Total Recall s Arnoldem v podstatě nikdy nezklame. Koho by zajímalo ještě nějaké to vesmírné dovádění, tak momentálně neexistuje lepší doporučení než je dechberoucí oscarová Gravitace se Sandrou Bullock. To už jsou ale opravdu poslední doporučení, kterými dnešní Páteční uzavřeme. Čekání na filmového Marťana bude ještě dlouhé a i Andy Weirovi ještě asi nějaký ten pátek potrvá napsat další poutavou knihu, ale něco nám říká, že se do té doby nějakých povedených sci-fi filmů či románů určitě dočkáme. Ty nejlepší z nich se pro Vás pokusíme vyhledat a jako už tradičně z nich budeme podávat jak ohlasy a novinky na našem facebooku, tak i minirecenze přímo zde na webu. Osmadvacátá Páteční tímto závazkem ale už opravdu končí… přístě týden opět na přečtenou! 🙂
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
Nejnovější komentáře