269. Páteční podvečerní… o nejlepších titulech uplynulé dekády

Vítejte u 269. dílu Páteční podvečřerní, ve které ještě navážeme na nedávnou výroční trilogii. Tentokrát ovšem rozšíříme záběr a ohlédneme se za uplynulým desetiletím. Konkrétně vybereme naše nejoblíbenější filmy, seriály, hry a knihy právě z tohoto značného časového úseku. Zvolíme vždy pět nejlepších z dané zábavní sekce a samozřejmě se zmíníme i o dalších kandidátech, o jejichž umístění do hlavního žebříčku jsme také dlouze uvažovali. Pohodlně se tedy usaďte a pojďte si s námi připomenout to nejlepší, co zábavní průmysl vyprodukoval za poslední dekádu. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Filmy

Vlk z Wall Street

Legendární filmař Martin Scorsese natáčí po sedmdesátce snad ještě lepší filmy než zamlada. Výtečný Leonardo DiCaprio vás v průběhu tří hodin provede svou lehce zvrácenou verzí amerického snu. Neskutečně zábavný a dynamický film.

Interstellar

Christopher Nolan poprvé. Skvostná vesmírná odysea umí být dechberoucně velkolepá a zároveň i komorní, lidská a dojemná. No a skladatel Hans Zimmer opět předvádí jeden ze svých excelentních výkonů, tak jak to u něj bývá v poslední době zvykem.

Počátek

Christopher Nolan podruhé. Britský režisér má mezi ostatními filmaři výsadní postavení (po zásluze). Může si točit co chce, za kolik chce, a vždy mu to vyjde. Počátek je krásným příkladem chytrého akčního sci-fi filmu. Je tu snad někdo, kdo se na tento snímek rád nepodívá zas a znovu?

La La Land

Podmanivé muzikálové drama, které nás okouzlilo. Jeden z nejnadějnějších filmařů současnosti, Damien Chazzelle, sám sobě i ostatním zainteresovaným za toto perfektní dílo zajistil celkem 13 Oscarů a Zlatých glóbů. Ceny neceny… La La Land je především divácky velmi atraktivní film, který pohladí po duši.

Na hraně zítřka

Akční sci-fi majstrštyk režiséra Douga Limana. Tom Cruise zábavně pokořuje emzáckou invazi za pomoci oblíbené herní metody (initial)save/(quick)load. Epická vytříbená podívaná s bezvadným scénářem a sympatickými herci.

Další kandidáti: Whiplash, Šílený Max: Zběsilá cesta, Spider-Man: Paralelní světy, Pásky z Nagana, Rivalové, Warrior, Případ Sloane, Příchozí, Logan: Wolverine, Le Mans ’66

Seriály

Sherlock

První dvě řady jsou takřka bezchybné a dále už to trošku drhne, ale celkově Sherlock patří mezi nejužší televizní špičku. Můžeme se bavit o fascinujících případech, vyšetřování a dalších věcech, ale stejně je nejlepší ta dokonalá buddy chemie mezi hlavním duem.

Peaky Blinders

Zatím každou z pěti dosavadních sezón jsme umístili mezi seriály roku, což je jistá známka toho, že tvůrci tohoto projektu asi něco dělají dobře. 🙂 Stylová britská gangsterka je prostě již několik let zárukou té největší televizní kvality.

Černobyl

Bude to i tím, že máme k této smutné jaderné havárii opravdu velmi blízko, a to nejen geograficky či časově (plus Stalker). Ovšem i někdo, kdo nežije ve střední Evropě musí jasně vidět, že je tento seriál jedinečný. Jako celek i v jednotlivostech.

Mr. Robot

Audiovizuální a příběhový skvost. Až nepříjemně syrová a autentická vize úpadku konzumní společnosti, kterou se svým svérázným způsobem snaží „vyléčit“ neortodoxní hrdina, hacker Elliot. A jak už to tak bývá, tak se náš rek musí vypořádat i se svými vlastními početnými démony minulosti a přítomnosti.

Marvelous Mrs. Maisel

Každý to zná: občas je potřeba i nějaká ta příjemná komedie. Paní Maiselová ovšem přidává i spoustu nadstaveb a spolehlivě potěší i náročnější diváky. V tomto seriálu budete svědky pamětihodných hereckých výkonů.

Další kandidáti: Stranger Things, The Last Kingdom, Hra o trůny, Banshee, Daredevil, Babylon Berlin, Mindhunter, Černé zrcadlo, The Expanse

Hry

Red Dead Redemption 2 (i první díl)

Dva díly poutavé kovbojské série takřka dokonale ohraničují uplynulou dekádu. Obě hry máme v našem osobním žebříčku velmi vysoko. Není lepších her z Divokého Západu. Takto má vypadat otevřený svět ve hrách.

The Last of Us

Vypjaté putování nesourodé dvojice hrdinů napříč zdevastovaným postapokalyptickým světem. Tvůrcům hry ze studia Naughty Dog se povedlo dokonale skloubit silný příběh s vytříbenou a osvěžující hratelností.

Divinity: Original Sin 2

V Larian Studios vědí, jak na to. Hráči rpgček chtějí opět prožít onen závan starých dobrých (Baldurs Gate) časů, ale zároveň chtějí také nějaké ty nové prvky a mechaniky, vytuněný interface a tak podobně. V této hře všechno je.

Mars: Teraformace

Právě díky této skvělé deskové hře jsme se začali více zajímat o další plnohodnotné herní odvětví. Jednoduše řečeno: deskovky jsou parádní. Máme už několik oblíbených her, ale Mars s jeho perfektně souvisejícími mechanikami a lahodným námětem je stále na nejvyšším stupínku.

Fallout: New Vegas

Nemůžeme jinak. Anabáze v okolí New Vegas je podle nás nejlepším novodobým Falloutem. Jedna z našich nejoblíbenějších her nabízí ideální kombinaci atmosférického světa, zdařilých dialogů (často závislých na výši dané hrdinovy dovednosti) a propracované akční hratelnosti.

Další kandidáti: Zaklínač 3: Divoký hon, Gloomhaven, Death Stranding, God of War, Prey, Into the Breach, Kingdom Come: Deliverance, Metro: Last Light, Evil Within 2

Knihy

Kantos Hyperionu

Nejlepší (dvoj)kniha Dana Simmonse, nejlepší knižní sci-fi všech dob. Už delší dobu se chystáme na opakované čtení tohoto unikátního příběhu, ale stále si tuto možnost šetříme. Od našeho prvního čtení uběhla již pěkná řádka let, ale stále si jasně vybavujeme příběh, udlásti i postavy. Kantos Hyperionu je holt fenomenální.

Archiv Bouřné záře

Spisovatel Brandon Sanderson a jeho pozvolná evoluce epických knižních fantasy. Obrovské rozsahem, ale zároveň i zbytečně nekomplikované, což v poslední době obzvláště oceňujeme.

Skalpy

O Skalpech jsme toho zde na webu napsali už hodně. Těžko vymýšlet něco nového, a tudíž zůstaneme u naší obvyklé mantry: nejlepší komiksová série současnosti. Scénárista Jason Aaron vytvořil spolu s týmem umělců něco jedinečného.

Krvavé země

Americký historik Timothy Snyder v Krvavých zemích předkládá svůj pohled na děsivé události v rozlehlých oblastech východní Evropy, kde ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století tragicky zemřelo 14 miliónů lidí. Je pro otrlé čtenáře.

Marťan

Spisovatel Andy Weir má očividně rád Robinsona. O jednom takovém totiž i píše, avšak pustý ostrov zde nahrazuje nehostinná Rudá planeta. Nejen díky zvolené deníkové formě se to čte jako po másle.

Další kandidáti: Zámek a klíč, Kasta Metabaronů, Píseň ledu a ohně (Hra o trůny), Faktomluva, Proč spíme

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.