260. Páteční podvečerní… o Batmanovi

Batmana jsme vždy brali jako superhrdinu, který hraje svou vlastní ligu. Netopýří muž vyráží do boje se zločinem ze své tajné základny do neskutečně atmosférické metropole Gotham, která je doslova prolezlá padouchy a korupcí, a člověk se tam pomalu bojí vycházet v noci. Takto vidíme Batmana: jako hrdinu, který se nebojí ráznějších zásahů ve smyslu na hrubý pytel hrubá záplata, poněvadž přesně někoho takového Gotham potřebuje. Nejlepší tituly s Batmanem tento koncept jasně reflektují, a právě o nich dnes budeme převážně psát.

Kdysi dávno v počínajícím mládí jsme zaregistrovali našeho prvního Batmana ve stejnojmenném snímku z roku 1989. Výborný Michael Keaton v hlavní roli, krásná Kim Basinger, ďábelský Jack Nicholson jako Joker, skvostná hudba Dannyho Elfmana a luxusní neotřelý styl režiséra Tima Burtona. Tohle jsou základní stavební kameny jednoho z nejlepších filmových Batmanů. Velmi zdařilé je i pokračování z roku 1992 s Michelle Pfeiffer jako Catwoman a Dannym DeVitem, který zde naprosto dokonale ztvárnil padoucha Tučňáka. A má to bezkonkurenční „batmanovskou“ atmosféru. Nyní přeskočíme nepovedené hokusy pokusy s filmovým Batmanem ve druhé polovině devadesátých let (Val Kilmer a George Clooney) a přesuneme se k trilogii Christophera Nolana (Batman začíná, Temný rytíř, Temný rytíř povstal, 2005-2012). Christian Bale v hlavní roli, každý snímek jiný a každý vynikající. Nejlepším je samozřejmě prostřední Temný rytíř, který je považován za nejlepší komiksový film všech dob. Tato temná akční jízda, ve které řádil Heath Ledger jako Joker, je pro nás dokonalým zhmotněním naší představy o velkolepém příběhu s Batmanem. V nedávné době se postavy ujal Ben Affleck, což podle nás nebyla špatná volba, avšak herec měl bohužel smůlu na naprosto tragické pojetí komiksových týmovek od DC Comics. V roce 2021 se pokusí o nápravu režisér Matt Reeves (série Planeta opic) a herec Robert Battinson. No, uvidíme.

Velmi nás udivuje, jak to měl Batman těžké v herním světě. Těch nápadů na hru s naším oblíbeným superhrdinou muselo být opravdu mnoho, avšak dlouho se nedařila jejich realizace. Pokud vezeme v potaz pro nás zasádní pc hry, tak v devadesátých letech (které jsou považovány za období herní renesance) nevznikla v podstatě žádná pamětihodná hra s Batmanam. Ani jedna. Zero. Nada. A i v první dekádě současného milénia jsme museli čekat devět let. Neuvěřitelné. Onou zásadní hrou byl titul Batman: Arkham Asylum od britského studia Rocksteady. Vynikající akční bojovka s luxusní atmosférou psychiatrického ústavu natřískaného padouchy, ve kterém se samozřejmě vše nehezky pokazí zrovna když tam Batman ubytovává Jokera (toho úchvatně namluvil Mark „Skywalker“ Hamill). Osvěžující a nesmírně zábavná hratelnost, bezchybné technické zpracování, ta spravná tajuplná atmosférická stylizace a ideální herní doba okolo 15-20 hodin. Čekali jsme tehdy dlouho, ale dočkali jsme se opravdu parádní hry s Batmanem. Studio Rocksteady a další tvůrci na svůj kvalitní počin navázali v dalších bezvadných hrách Arkham City (2011), Arkham Origins (2013) a Arkham Knight (2015). Nejraději máme Arkham City (otevřený svět a ATMOSFÉRA), ale je to opravdu těsné a každá z her má své nepopiratelné kvality. Momentálně na další hru s Batmanem čekáme (něco se už chystá), ale je pěkné, že si konečně můžeme krátit čas během návratu ke zmiňované, dnes už legendární, kvadrilogii.

Na pořádný seriál z „batmanovského“ univerza jsme se také dlouho načekali. Oním titulem je Gotham. Seriál o pěti sezónách, který je v podstatě prequelem k filmům a hrám. Seriál má svoje chyby, ale podívat se na něj dá a rozhodně se jedná o zajímavější podívanou než v případě drtivé většiny animovaných sérií, které nás opravdu ani moc nezajímají. Vrchol Batmanovy éry jsme zažili na přelomu současné a minulé dekády a momentálně se nacházíme v útlumu, ale něco nám říká, že netopýří muž ani zdaleka ještě neřekl poslední slovo. Mějte se pěkně, podívejte se na Batmana anebo se do něj vžijte v jedné ze skvělých her, a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 0   Průměr: 0/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.