Nic teď momentálně nehýbe herním světem víc než nedávno vyšlý třetí díl RPGčka Zaklínač. Hra všude sklízí nadšené ohlasy, ozývají se výroky typu „nejlepší RPG posledních let“ či „hra roku 2015“ a my to na základě našich prvních dojmů můžeme jen potvrdit. Ovšem herní série je, co se kontextu celého Sapkowského univerza týče, poměrně mladá a tvoří jen jednu odnož tohoto bohatého světa (byť momentálně nejpopulárnější). My se v dnešní Páteční podvečerní na doposud vyšlé zaklínačské tituly zaměříme a pěkně si je tu všechny zrekapitulujeme. Samozřejmě nemůžeme jinak, než začít u rozsáhlé knižní série, která celý tento fantasy fenomén odstartovala.
Stalo se tak v roce 1993, kdy postupně vyšly dvě povídkové sbírky Poslední přání a Meč Osudu. Knihy zaznamenaly okamžitý úspěch především ve východní Evropě, která dodnes představuje hlavní baštu fanoušků knižních Zaklínačů. Poté již začal Andrzej Sapkowski o Geraltovi psát převážně prostřednictvím románové tvorby. Po povedených sbírkách následovaly knihy Krev Elfů (1994), Čas opovržení (1995), Křest ohňem (1996), Věž vlaštovky (1997) a Paní jezera (1999). Během čtení jednotlivých dílů jde krásně vidět vývoj série – ze začátku pro našeho zaklínače bylo vše jednodušší, jelikož hlavního protivníka představovala monstra, ale postupem času se do všeho začala míchat vysoká politika a Geralt nakonec zjistil, že největší monstra jsou nakonec opět lidé. Poslední díl Paní jezera celou ságu poměrně nekompromisně ukončil – nebyl už zde prostor pro další rozvoj příběhu, a tak minulý rok napsal Sapkowski prequel Bouřková sezóna, který znamenal návrat ke kořenům série a udělal všem fanouškům velkou radost. Poslední rok se také začaly objevovat i jiné knihy ze zaklínačského univerza jako je první díl komiksové série Zaklínač: Skleněný dům, encyklopedie Zaklínač a jeho svět, ale také audiokniha Poslední přání, kterou namluvilo několik předních českých dabérů a herců v čele s Jiřím Dvořákem.
V letech 2001-2002 vznikl také polský film a seriál o Geraltovi. Lepší rozhodně byl desetidílný seriál, který si i v našich končinách našel velké množství fanoušků (nás nevyjímaje), poněvadž se mu rozhodně nedala upřít zábavnost, pěkná výprava, a také i skvělá hudba. Především ale nabídl extrémně charizmatický herecký výkon Michala Zebrowskiho (obrázek nahoře), který se hlavní role ujal skutečně nekompromisně a všechny ostatní herce v podstatě převýšil o několik tříd. Od těchto dvou letitých televizních projektů už ale žádný další film či seriál nevznikl, což je samozřejmě velká škoda, ale třeba se opět něčeho po obřím úspěchu her dočkáme – taková epická hollywoodská trilogie… hmmmm. 🙂
V roce 2007 se začala psát úplně nová kapitola s Geraltovými příběhy, jelikož polské vývojářské studio CD Projekt RED vydalo rpgčko Zaklínač. To v podstatě představovalo volné pokračování celé ságy, které si mohlo jít svou vlastní cestou nehledě na knižní sérii. Hra byla zcela po zásluze vřele přijata jak hráčskou, tak i kritickou herní obcí – jednalo se o rozsáhlé rpgčko se skvělou atmosférou, dospělým příběhem a skvěle zvládnutou technickou stránkou věci. Po čtyřech letech vyšel druhý díl, který už mimojiné znamenal i mnohem větší průlom na západní trhy, díky kterým se herní Zaklínač dostal do podvědomí mnohem širšího spektra milovníků pořádných her na hrdiny. Dvojka byla opět jedno z nejlepších RPGček té doby, byť by se jí dal vytknout jistý odklon od unikátní slovanské stylizace prvního dílu. No a před pár dny vyšel třetí díl s podtitulem Divoký hon, který celou trilogii uzavírá. Tvůrci z CD Projektu tentokrát hráčům nabídli obrovský otevřený svět (předchozí díly byly přecejen sevřenější a lineárnější), ve kterém není problém strávit stovky zábavných hodin. My v průběhu následujícího víkendu dodáme minirecenzi, v níž pravděpodobně nebude o superlativy nouze. Ano, až takhle moc je trojka dobrá. 🙂
Kdyby Andrzeji Sapkowskému někdo řekl, jak obrovský fenomén se po dvaceti letech z jím vytvořeného světa stane, pravděpodobně by si asi klepal na čelo. Že existuje nějaký zaklínač Geralt už pravděpodobně vědí i v těch nejzapadlejších koutech naší Země. Za obrovským boomem samozřejmě stojí především herní série, která se během pár let v podstatě stala polským národním pokladem, kterým se Poláci zcela poprávu chlubili například i americkému prezidentovi Obamovi během jeho návštěvy Polska. 🙂 Nejpozoruhodnější na všech zaklínačských titulech ale stejně bude ten fakt, že si vůbec navzájem nepřekážejí a krásně spolu koexistují – čím víc bude dalších kvalitních titulů vznikat, tím líp. Ať už to bude prostřednictvím psacího stroje dnes už velmi slavného a váženého spisovatele či tvrdé práce programátorů a grafiků z herního studia, anebo uměním nějakých zdatných herců a filmařů, my budeme rozhodně u toho.
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
Nejnovější komentáře