258. Páteční podvečerní… o filmech od Netflixu

V předloňské listopadové Páteční podvečerní jsme připravili průřez originální dramatickou tvorbou streamovací platformy Netflix. Zameřili jsme se především na seriály, avšak částečně jsme se věnovali i filmům. A právě ty budou dnes hrát hlavní roli. Gigant Netflix momentálně bojuje na mnoha frontách (získání nových diváků, udržení stávajících, střet s filmovými studii, noví silní konkurenti) a při tom ještě produkuje opravdu značné množství nejen filmových titulů, a to i včetně těch vysokorozpočtových (The Irishman). Dnes vybereme ty nejzajímavější a nejlepší filmy určené takřka výhradně domácím divákům.

Vůbec prvním filmem Netflixu, a také i jedním z nejlepších, je válečné drama Beasts of no Nation (říjen 2015) s Idrisem Elbou v hlavní roli. Režisér Cary Fukunaga natočil tiživý snímek, který až nepříjemně zprostředkovává tvrdou africkou realitu. V následujícím roce 2016 společnost produkovala filmy ještě velmi zřídka, avšak dva snímky nám utkvěly v paměti. Prvním je výborný válečný snímek Siege of Jadotville, a tím druhým solidní sci-fi akčňák Spectral. Předloňský rok byl už ovšem velmi bohatý a věci se daly rychle do pohybu. Netflix na své platformě v průběhu roku nabídl divákům dvojnásobné množství hraných filmů (20 oproti 40). Jejich kvalita ovšem byla značně proměnlivá. Za nejlepší považujeme drama se sociální a ekologickou tematokou Okja, minimalistický psychologický thriller Gerald´s Game, zdařilou akční jednohubku Wheelman, a také jednu z prvních vysokorozpočtových vlaštovek (okolo 100 miliónů USD), městskou akční fantasy Bright s Willem Smithem v hlavní roli.

Minulý rok měli diváci Netflixu na výběr zhruba ze sedmdesáti filmů, což už je pěkná hromada filmového materiálu. Kvalita občas stále velmi pokulhávala, ale hned několik ambicióznějších snímků se opravdu velmi povedlo. Hodně se nám líbil drsný thriller The Outsider, ve kterém se „gaidžin“ Jared Leto přidá k japonské zločinecké organizaci Jakuza. V postapokalyptickém thrilleru Cargo zase nakažený Martin Freeman hledá nového opatrovníka pro svou malou dceru ve vyprahlé australské pustině v průběhu zombie apokalypsy. Dalším povedeným postapo filmem je road movie How It Ends. Atmosférický thriller Hold the Dark zase dá vzpomenout na některé velikány žánru. Kapitolou samou pro sebe je akční řezničina The Night Comes For Us, která řádně prověří vaši diváckou výdrž. Podívat se dá i na brutální historický thriller Apostle či na příjemnou komedii The Christmas Chronicles s Kurtem Russellem v hlavní roli. Vřele doporučujeme také autentický historický film Outlaw King, oscarové drama Roma či horor Bird Box se Sandrou Bullock.

A jaká je situace letos? Stručně: velmi dobrá. Na jaře jsme si užívali drsnou chlapskou jízdu v akčňáku Triple Frontier. Zaujala nás i „westernová gangsterka“ The Highwaymen s vynikajícím ústředním duem ve složení Kevin Costner a Woody Harrelson. Nedávno jsme viděli „nové zakončení“ Perníkového táty El Camino a včera zase poctivou historickou podívanou The King. Chystáme se také na projekci mysteriózního thrilleru Fractured. A to ještě před sebou máme dva extaticky hodnocené filmy, které širší premiéra teprve čeká. Zmiňovanou nákladnou (160 miliónů USD) gangsterku Martina Scorseseho The Irishman (27. 11.) a drama Manželská historie (6. 12.). Těsně před Vánoci (20. 12.) bude mít premiéru ještě i historické drama Two Popes. A spousta dalších filmů nás čeká i příští rok. Líbí se nám, jak Netflix funguje na seriálové i filmové scéně. Už zdaleka neplatí dřívější pravidlo, že jeho seriály nabízejí kvalitu a filmy zase kvantitu. Přibližuje se to. A z těch stovek filmů se už opravdu dá vybrat. Přejeme příjemnou podívanou a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.