252. Páteční podvečerní… o našich seriálových „nej“

V poslední zářijové Páteční podvečerní se zaměříme na ty nejlepší, nejpůsobivější a nejvýraznější seriálové scény a epizody posledních let. Pokud se někdo označuje za fanouška kvalitní televizní zábavy, tak jistě již přišel na to, že se současné seriály v mnohém vyrovnávají filmům a mnohdy nás ohromí nějakou tou dechberoucí scénou. Televizní giganti typu Netflix a HBO se doslova předhánějí v tom, kdo natočí lepší seriál a divák si opravdu nemá nač stěžovat. Žijeme holt ve zlaté televizní době. Tady jsou naše seriálová „nej“ (očekávajte spoustu spoilerů).

Začneme paradoxně tak trochu na konci. Viděli jsme již stovky vynikajících seriálů a chtěli bychom určit nejlepší seriálové zakončení. Opakovaně nám tane na mysli závěr dramatického narko eposu Breaking Bad. Za nás nejlépe ukončený seriál ze všech. Nejen poslední scéna, ale i poslední díly a celkově i závěrečná pátá řada jsou opravdu jedinečné. No a brzy se dočkáme Jesseho navazujícího filmu. Nejlepší epizodu ze všech seriálů ovšem musíme hledat jinde. V Breaking Bad je sice několik vážných kandidátů (například S05E14 Ozymandias), ale u nás zaujímá první místo pátý díl třetí řady atmosférického hackerského thrilleru Mr. Robot. Mistrovská, na jeden záběr natočená, epizoda runtime-err0r zcela jednoznačně patří do zlatého fondu televizní tvorby. Seriál samozřejmě vřele doporučujeme. U jednozáběrových scén ještě zůstaneme, poněvadž právě jedna taková je podle nás onou vůbec nejintezivnější seriálovou sekvencí. První řada Temného případu byla bez debaty skvostná, ale často vzpomínáme právě na jednu scénu: na Rustův nájezd s falešnými policisty do doupěte drogových překupníků. Nic intenzivnějšího v televizi jen tak neuvidíte.

Stále zůstáváme chyceni v područí napětí a vybereme nejvíce znepokojivou scénu. Nemusíme zacházet v paměti daleko, poněvadž jsme jednu takovou nedávno viděli. Bylo to v excelentním historickém seriálu Černobyl a konkrétně se jedná o scénu, ve které parta „uklízečů“ čistila střechu od grafitu nad černobylským reaktorem. Gradující „dozimetrový soundtrack“ tomu dodal ještě větší míru znepokojivosti. Pojďme na nejděsivější hororovou scénu. V podstatě každá epizoda precizního hororu The Haunting of Hill House měla někdy i několik děsivých scén. Největší mrazení v zádech v nás vyvolává relativně komorní závěrečná scéna prvního dílu, kdy Steve zjistí pravdu o Nell. K vyvolání něpříjemného děsu někdy stačí málo, ale funguje to i na opakované zhlédnutí, a to maximálně. Odbočíme jinam a vybereme nejlepší titulkovou scénu seriálu. O zakončení či průběhu oblíbeného a v mnoha ohledech průlomového krimi seriálu Dexter si můžeme myslet ledacos, ale několik věcí je jasných. Za prvé: je to jeden z nejlepších antihrdinů včech dob. Za druhé: seriál jsme v úvodních řadách neskutečně hltali. A konečně i za třetí, čímž se dostáváme k zodpovězení otázky o nejlepší titulkové scéně: Dexterova ranní rutina je prostě bezkonkurenční. 🙂

Na závěr přichází řada pro bojový sektor. Hra o trůny je dnes už pověstná velkolepými bitvami, mezi kterými se podle nás nachází i ta vůbec nejlepší. Beznadějná obrana Tvrdodomova za Zdí. Tohle je davové televizní řemeslo nejvyšší jakosti. Legendární válečný seriál Bratrstvo neohrožených zase poskytne nejlepší druhoválečnou scénu, kterou je prudký německý protiútok u Carentanu. Bitky na blízko a přestřelky jsme tu nedávno probírali, avšak opakování je matka moudrosti. Nejdrsnější televizní bitkou jeden na jednoho je vykonávání spravedlnosti alá šerif Hood a nejdrsnější skupinovým masakrem je tak trochu jiná barová bitka v podání Punishera. K seriálovým „nej“ se v brzké budoucnosti ještě vrátíme. Přístě opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1   Průměr: 4/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.