236. Páteční podvečerní… o výborných historických seriálech, které málokdo zná (část druhá)

Sledování excelentní historické minisérie Černobyl nás velmi navnadilo. Sice je nám jasné, že něco podobného hned tak neuvidíme, ale ta chuť na další historický seriál je momentálně velká. Dlouho jsme navíc o seriálech určitého žánru nepsali, a tudíž opět probudíme k životu tradiční vedlejší odnož Pátečních podvečerních, ve kterých vás (ne) pravidelně seznamujeme s méně známými, avšak pozornosti hodnými, seriály. Kruh se po více než čtyřech letech uzavřel a volba i z výše zmíněných důvodů padla právě na historické seriály, s nimiž jsme tuto podrubriku nastartovali. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

1. Babylon Berlin

Jeden z nejlepších počinů nejen neměcké, ale i evropské televizní tvorby za několik let. Historická kriminálka Babylon Berlin dokonale zprostředkovává turbulentní období meziválečné německé historie a navozuje přímo luxusní atmosféru tehdejší doby. Po technické, příběhové a herecké stránce zde není co vytknout. A ta řízná němčina! Jeden z našich nejoblíbenějších seriálů vůbec.

2. The Last Kingdom

Rozmáchlý dobrodružný epos o jednom neortodoxním hrdinovi, který působil v raně středověké Anglii. A neprováděl tam jen práce okolo svého stavení a zahrady. Věnoval se především řemeslu válečnickému, ve kterém mu takřka nebylo rovno. Během jeho drsné hry o trůny hojně využíval i lstí promyšlených, intrik mazaných a úskoků zákeřných. Bez těch se takový ambiciózní středověký jedinec holt neobejde…

3. Feud (Zlá krev)

Joan proti Bette během natáčení legendárního hollywoodského filmu. Spor dvou slavných hereček nešel lépe natočit a zahrát. Velmi se nám zamlouvalo i ono „nakouknutí pod pokličku“, kde jsme viděli, jak se v Americe natáčely a natáčejí filmy. Ta sláva prostě není zadarmo a udržet se dlouhodobě na vrcholu v tomto silně konkurenčním prostředí není snadné.

4. Najděte mi hrdinu

Nenápadná minisérie od tvůrce Davida Simona, který vytvořil fenomenální seriál The Wire. Najděte mi hrdinu určitě nemá takový dopad a význam pro televizní tvorbu jako zmiňované dílo, ale to neznamená, že by to nebyla značně koukatelná podívaná. Zvlášť pokud nedáte dopustit na historická dramata, která si berou na paškál špinavý svět vysoké (i nízké) politiky.

5. The Crown

Opulentní seriál, v němž hraje hlavní roli britská královna Alžběta II., současný evropský „Franz Josef“ (příští rok se mu dorovná…). No a můžete se těšit na velmi podrobné připomenutí její vlády. Dívá se na to velmi dobře a nejen díky patrnému vysokému rozpočtu. Herecký precizní (Churchill!), scénáristicky vytříbené a navíc i velmi poučné.

6. Viktorie

Alžbětu bychom měli a teď přejděme k Viktorii. O několik století dále do minulosti, méně působivě a více starosvětsky. A někomu to může i více sedět. Portrét této britské panovnice je pojat odlišným způsobem, který nám také vyhovuje. O anglická dobová dramata v současné době skutečně není nouze.

7. Wolf Hall

A ještě tu máme i Wolf Hall. Pro změnu další kostýmní drama, které nám zprostředkuje období vlády panovníka Jindřícha VIII., jemuž dělal poradce jistý Thomas Cromwell. Wolf Hall není tak divácky atraktivní jako seriály o královnách, ale svou kvalitu také má. Jako by těch intrik a pletich na britském kráílovském dvoře už nebylo dost. Takto se vládne…

V průběhu roku se ještě dočkáme několika premiér historických seriálů. Mezi ty nejočekávanější patří například třetí řada The Crown. Velmi dobré ohlasy sklízí i nová televizní verze slavného románu Bídnici, která nese originální název Les Misérables. Máme v plánu i projekci historické válečné minisérie Hlava 22, ve které si zahrál i George Clooney. Historických seriálů bude i v budoucnu dostatek a divák prostě má z čeho vybírat. Užívejte léta, zkoumejte historii a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.