229. Páteční podvečerní… o nejlepších fantasy filmech od Pána prstenů

Od závěrečné bitvy ve třetím Pánovi prstenů uplynulo již půl druhé dekády a my jsme se nedávno zamysleli nad tím, jaké další skvělé fantasy počiny jsme od té doby mohli vidět. Nebylo jich úplně málo a spousta z nich jsou animáky. Také je potřeba dodat, že Jacksonovu skvostnou trilogii dodnes nic nepřekonalo, avšak některé tituly se jí alespoň docela přiblížily. Teď už se ale spolu vydejme na výpravu do dechberoucích filmových fantasy světů…

Velmi rádi vzpomínáme na první dva filmové Hellboye (2004 a 2008). To bylo ještě předtím než režisér Guillermo del Toro začal točit fádní Tváře vody a podobné počiny. Ron Perlman v nejlepší formě ve dvou nabušených akčních cool fantasy, které měly svou kvalitu a hlavně i svůj „ksicht“. Chceme vůbec vidět tu letošní verzi? V roce 2006 Gerard Butler všem ukázal, jak se má křičet ve filmu a jak se má zacházet s až příliš sebejistými velvyslanci. Samozřejmě se bavíme o legendární podívané 300: Bitva u Thermopyl, na kterou bychom se už měli podívat znovu. Ve stejném roce jsem si užívali řádění Johnnyho Deppa ve druhých Pirátech z Karibiku (Truhla mrtvého muže). Ty přepálené a dechberoucí akční scény podle nás už žádný další díl ze série nepřekonal. To bylo dobrodružství! Přesouváme se do roku 2010, kdy měla premiéru pohádková fantasy Princ z Persie: Písky času. Za nás výborná svižná podívaná se sympatickým duem hrdinů. Škoda, že jsme se nakonec nedočkali pokračování. Tehdy, léta páně 2010, se také rozjela luxusní série Jak vycvičit draka (až 2019), která stále patří mezi naše nejoblíbenější počiny žánru.

V roce 2012 se Peter Jackson pokusil navázat na svůj bezprecedentní počin z předešlé dekády a úplně se mu to nepovedlo. Hobití trilogie (až 2014) je sice fajn, ale pokud někdo čekal, že jedna malá knížka bude mít po převedení na plátno tu samou kvalitu, propracovanost a hloubku jako sesterská trilogie, tak se holt zmýlil. Občas je to prostě nuda, ale většinou jsme se aspoň solidně bavili. Pak tu máme krásnou Píseň moře (2014). Vizuálně a příběhově nádherný animák, který vřele doporučujeme. Podobně to máme s filmovou animovanou adaptací slavné knihy Malý princ. Filmová podoba (2015) slavného příběhu opravdu nešla udělat lépe. Dalším parádním fantasy animákem je Kubo a kouzelný meč (2016). Tento film dokonce považujeme za jeden z nejlepších snímků tehdejšího roku, a to už skutečně má váhu vzhledem k tomu, že animáky až tak moc nemusíme (teď už o něco víc). A pozitivní vztah si vedeme i s filmovým Warcraftem (2016). Mělo to sice mnohem vyšší potenciál, ale minimálně na ten luxusní neotřelý vizuál nikdy nezapomeneme. Nezapomeňme i na nejlepší fantasy marvelovku, kterou je bez debat Doctor Strange (2016).

V posledních letech až tolik pamětihodných fantasy filmů nevzniklo, ale pár vlaštovek se přecejen najde. Například skvělý snímek Král Artuš: Legenda o meči (2017). Ať si říká kdo chce, co chce, tak to je prostě luxusní epická podívaná. Dodnes nás ještě mrzí ten totální propad v kinech. O propadu se naštěstí nedá mluvit v případě loňského Aquamana. Snímek uspěl jak kasovně, tak i z pohledu kritiků a diváků. Je to epické, stylové, dostatečně akční, a právě během závěrečné podvodní bitvy jsme si vybavovali některé epické pasáže z Pána prstenů. Co více dodat. Asi jen, že už se těšíme na další vytříbené fantasy snímky (překvapí Aladdin? :D) a mezitím si rádi zopakujeme některý z dnes zmiňovaných filmů. Mějte se fajnově a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.