228. Páteční podvečerní… o nové zlaté éře plošinovek (část druhá)

I díky deskovým hrám jsme v poslední době zintenzivnili svou herní aktivitu, která se projevila i v počítačových hrách. Dostavila se velká chuť na deskovky, a tak jsme si například opět zahráli výtečného Raymana: Legends, o kterém jsme i psali v jedné z prvních Pátečních podvečerních roku 2015. Nedávno jsme vyzkoušeli i další hopsačky a celkově se nám během těch čtyřech let už nashromáždilo poměrně velké množství „materiálu“ k sepsání pokračovacího článku. Nová zlatá éra plošinovek pokračuje i nadále.

Ještě i ve zmiňovaném roce 2015 vyšly dvě solidní české plošinovky, kterými jsou kyberpunková záležitost Dex a obsahem menší fantasy počin Toby: The Secret Mine. Následující rok nás zaujala podvodní akce Song of the Deep, která by se s trochou fantazie také dala považovat za plošinovku. Tvůrce hry z Insomniac Games chválíme především za skvěle zprostředkovanou atmosféru tajuplných podmořských lokací. Tentýž rok vyšel i dlouho vyvíjený, pixel-artový, Owlboy. Hra s nespornými kvalitami jak po vizuální, tak i po herní stránce. Velmi nabitý rok už dále jen podtrhuje trio nejlepších plošinovek, přičemž každá je úplně jiná. Kouzelný a vizuálně podmanivý Unravel máme asi nejraději (včetně loňského druhého dílu), ale moc pozadu opravdu nezůstává ani „dark-soulovský“ Salt and Sanctuary a atmosférická paráda Inside. Doporučujeme všechny.

Předloni vyšel druhý díl série SteamWorld Dig, ve kterém jsme se opět mohli ponořit (prokopat) do temných hlubin, jenž skrývaly mnohá tajemství a poklady. Velmi zajímavý koncept, který bezvadně funguje a především i baví. Krásně jsme se báli během nebezpečných eskapád malé hrdiny Six na tajuplné lodi ve hře Little Nightmares. Moc strašidelnějších plošinovek jsme v životě opravdu nehráli. Za vyzkoušení definitivně stojí i herně, avšak ne technicky, zabugovaný akční Hollow Knight. Brouků si zde užijete do sytosti. No a majitelům konzole Switch můžeme jen závidět extaticky hodnocenou plošinovku Super Mario Odyssey. Loňský rok zase totálně ovládla akční rogue-like plošinovka Dead Cells. V té jde především o dynamické souboje a o co nejplynulelší postup napříč několika náhodně generovanými úrovněmi. Bavilo nás to, ale ono všeobecné nadšení úplně nesdílíme.

Letos jsme zatím hráli jen jednu novou plošinovku, kterou je český originální titul Feudal Alloy. To pobíhání s robotem po středověkých kobkách představuje skutečně unikátní herní zážitek. Brzy vyjdou i další zajímavé skákačky. Jednou takovou je například Ori and the Will of the Wisps, pokračování jedné z nejlepších novodobých plošinovek. Datum vydání je stanovené obecně na letošní rok. Úplně stejně je na tom i stylová soubojovka Bloodstained: Ritual of the Night, která se také řadí mezi nejočekávanější plošinovky tohoto roku. Užívejte si všeho toho skákání, objevování tajemných zákoutí a pokořování tuhých protivníků, a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.