174. Páteční podvečerní… o japonských rpgčkách

     V dnešní Páteční podvečerní nahlédneme pod pokličku herního průmyslu země vycházejícího slunce. Konkrétně se zaměříme na japonská rpgčka (JRPG), která dnes už v podstatě tvoří samostatný herní žánr. Tyto hry mají zpravidla výrazný vizuální styl (až nestyl), do kterého se často promítá manga, často nabízejí tahové souboje, jsou extrémně propracované, občas i megalomansky komplexní, dá se v nich strávit doslova gargantuovská herní doba a ještě donedávna patřily výhradně do portfolií majitelů konzole PlayStation. To už dnes ale neplatí a spousta jrpgčkek vychází i v počítačových verzích – většinou s určitým odstupem. Dnes se budeme bavit o některých nejlepších zástupcích tohoto osobitého žánru a rozdělíme je do tří hlavních kategorií.

 

      Tou první jsou jrpgčka, která považujeme za ryzí zástupce žánru. Zdaleka nejznámější sérií je Final Fantasy, která tu je s námi už neuvěřitelných 31 let. Zatím poslední patnáctý díl sklidil velmi dobrá hodnocení a je k dispozici i na pc, a to ve vylepšené verzi. Průměrná herní doba se pohybuje okolo 50 hodin, což je na jrpg ještě poměrně střídmé číslo. Dalším zajímavým počinem je série Ni No Kuni, jejíž druhý díl vyšel před pár dny a my se na něj už velmi těšíme. Nenechte se zmást dětinskou anime stylizací – tahle série je velmi propracovaná, poměrně dost těžká (jednička) a nabízí stovky hodin skvělé zábavy. Dvojka je k dispozici i na pc. Mezi další zajímavá jrpgčka patří například rozsáhlá série Disgaea (pátý díl ps4, switch – okolo 100 hodin), I Am Setsuna (pc, ps4, switch – okolo 30 hodin), Tales of Berseria (pc, ps3, ps4 – okolo 100 hodin) či velmi zajímavá starší gamesa Ys Origin (pc, ps4, xone – okolo 30 hodin).

 

     Další kategorií jsou hry, jejichž japonský původ prozrazuje výrazná stylizace, avšak herními prvky a mechanismy se odlišují od tradičních jrpgček. Například série Persona, jejíž první díl vyšel před více než dvaceti lety na první PlayStation. My doporučujeme vřele přijatý (90-95%) pátý díl, který vás jistě okouzlí unikátní kombinací herních konceptů, neotřelou prací s herním časem, a také zasazením do prostředí tokijské střední školy. Hra je k dispozici na poslední dvě generace konzole PlayStation a dohrajete ji pravděpodobně až po sto hodinách. Dalším důkazem unikátního (a funkčního) skloubení rozličných herních žánrů je skvělá série Valkyria Chronicles (pc, ps3, ps4 – okolo 50 hodin). Očekávaný čtvrtý díl by měl vyjít v průběhu letošního roku. Dále ještě doporučujeme „disneyovskou“ sérii Kingdom Hearts (ps3, ps4 – celkem stovky hodin), která si ráda hraje s čísly jednotlivých dílů (nikdo se v tom nevyzná), akční Toukiden 2 (pc, ps3, ps4 – okolo 30 hodin) či oceňovanou dystopickou pecku Nier: Automata (pc, ps4 – okolo 40 hodin).

 

    No a konečně jsme dospěli k poslední kategorii. Tu zastávají rpgčka, která sice nepoznáte podle grafické manga stylizace, ale definitivně v nich identifikujete spoustu známých pilířů z japonských her. Spousta z nás jistě zná oblíbený rpg cyklus Dark Souls (pc, ps4, xone – stovky hodin) či dceřinou sérii Bloodborne (pouze ps4). Tato unikátní rpgčka s vynikajícím designem úrovní a nepřátel tu s námi budou ještě velmi dlouho. Za pokus určitě stojí také originální rpgčko Dragon´s Dogma: Dark Arisen (pc a poslední dvě generace konzolí – okolo 60 hodin), hardcorová řežba Nioh (pc, ps4 – okolo 60 hodin) či nultá Yakuza (ps3, ps4 – okolo 70 hodin), se kterou už sice mírně odbíháme od tématu, ale jistě znáte jak to v dnešní době je. 🙂 Při popisování těchto herních skvostů jsme dostali opravdu velkou chuť si některý z nich zahrát (Ni No Kuni 2 už čeká). Pokud jste ještě nějaké jrpgčko nehráli, tak byste to měli rychle napravit. Možná budete překvapeni jejich originalitou, specifičností a jinakostí. Holt Japonsko. No a asi je vám už celkem jasné, že byste si měli vyhradit notnou porci volného času… 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář