173. Páteční podvečerní… o méně známých seriálových dramatech

    Po více než půl roce se opět hlásíme s Páteční podvečerní z tradiční série o méně známých  seriálech v rámci daného žánru. Shodou nějakých nevysvětlitelných okolností jsme poměrně dlouho otáleli s nabídkou kvalitních dramatických seriálů. A dnes to konečně napravíme. Žánr drama má ve vínku už v podstatě každý druhý seriálový projekt, avšak my jsme se nenechali ošálit a do našeho výběru jsme zařadili (až na jednu výjimku) pouze ryzí dramata, ve kterých nebude nouze o silné emoce, kvalitní dialogy a skvělé herecké výkony. Tyhle přednosti totiž máme na dramatech nejraději, že ano? 🙂

 

1. V odborné péči

Na tento seriál opravdu nedáme dopustit a při každé vhodné příležitosti jej doporučujeme. Terapeut Paul Weston v podání Gabriela Byrnea se pokouší vyléčit zraněné duše svých pacientů, avšak ani on sám neprožívá zrovna harmonický vztah. Má problémy v manželství a  se svou ženou dochází na terapie ke zkušené kolegyni. Minimalistické pojetí (jedna místnost, dialog dvou až tří lidí) je ideální a je i zárukou kvality. Nečekejte nějaké opulentní a prvoplánové atrakce, ale pouze krystalicky čistý herecký, scénáristický a režijní um. Nic pro konzumní diváky.

 

2. The Affair

Tady už přecházíme více do mainstreemu – Affair si definitivně užije i nenáročný divák. Premisa je relativně prostá, univerzální a každý si jistě najde některé více či méně pasující paralely i z vlastního života. 🙂 Aféra je holt parádní vztahové drama, jehož první dvě řady jsou opravdu vynikající. Kriminální podzápletka, flashbacky a děj vyprávěný vždy ze dvou úhlů pohledu patří k mnoha plusům této osvěžující podívané. O kvalitách jasně vypovídají i mnohá prestižní ocenění. Například tři Zlaté glóby včetně toho pro nejlepší dramatický seriál.

 

3. Olive Kitteridgeová

Skvostná dramatická sága o životě. Tady bychom mohli skončit, ale tato výrazná minisérie si zaslouží delší popis. Ústředním motivem je vývoj jednoho manželství v průběhu pětadvaceti let. A opravdu to není zrovna přívětivá podívaná. Je to melancholické, zvláštním způsobem podmanivé, mnohavrstevné, a také velmi smutné. Se skvělou Frances McDormand v hlavní roli. Asi netřeba dodávat, že to není seriál pro každého a více jej ocení především zástupci zkušenějších generací.

 

4. Miliardy

Tohle přesně chceme. Napínavý a vyrovnaný souboj dvou silných individualit, který se táhne skrze několik sezón. Bitva probíhá ve světě financí a justice a její hlavní aktéři se skutečně nebojí „jít za hranu“. A tak to máme rádi. Charakterní herci Damian Lewis a Paul Giamatti hrají na sto deset procent a člověk úplně neví, kterému má fandit, pokud vůbec někomu. Jejich svět je nekompromisní, nic v něm není černobílé a jediná prohra znamená definitivní konec. No co chtít od dramatického seriálu víc.

 

5. Ray Donovan

Ray Donovan je onou na začátku zmiňovanou výjimkou. Ze začátku se tento projekt tvářil spíše jako krimithriller, ale postupem času se podle nás přetransformoval v podstatě až do vztahového dramatu. A je to docela vítaná změna. Vztahy mezi jednotlivými členy Donovanovic famílie jsou totiž správně zamotané, složité a nabízejí i silné emoce. Tento seriál je v mnoha ohledech netradiční a tvůrcům se navíc daří držet vysokou laťku kvality. Za pět sérií docela obdivuhodný výkon. P.S: Team Mickey. 🙂

 

     Letos se vyjma nových sezón zavedených seriálů můžeme těšit i na zbrusu nová televizní dramata. Za všechny můžeme jmenovat seriál Yellowstone, který se bude odehrávat na velkém rodinném ranči v Montaně. Hlavní roli si zahraje Kevin Costner, který nám v poslední době dělá velkou radost a vystřihává jednu skvělou úlohu za druhou. Tvůrcem seriálu je elitní scénárista (a režisér) Taylor Sheridan, takže opravdu nepochybujeme o tom, že to bude jeden ze zásadních televizních počinů tohoto roku. První epizoda bude mít premiéru 20. června. Mějte se krásně, podívejte se na nějaký fajn seriál a hlavně se skvěle bavte. 🙂 Příště opět na počtenou!

Související články o seriálech: westerny, kriminálky, mysteriózní, komedie, akční, fantasy, válečný, historický, sci-fi, horory

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář